SCENARIUSZ ZAJĘĆ wyobraznia przestrzenna w geometrii, matematyka w kształceniu zintegrowanym


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Małgorzata Etmańska

Temat dnia: Wyobraźnia przestrzenna w geometrii.

Cel ogólny: Kształtowanie wyobraźni przestrzennej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- ułoży i nazwie figury;

- wymyśli instrukcje do wybranej figury;

- porówna powierzchnię wszystkich figur;

- ułoży zadanie o figurach geometrycznych;

- ułoży figurę zgodnie z instrukcją kolegi;

- obliczy zadanie;

- używa terminów matematycznych;

- zbada, które figury można skonstruować z trójkąta i czworokątów;

- wynegocjuje zadanie do prezentacji na forum klasy.

Tok zajęć:

  1. Ćwiczenie wprowadzające. Nauczyciel rozdaje dzieciom naklejki z figurami geometrycznymi. Zadaniem dzieci jest przyklejenie jej na plecach kolegi lub koleżanki. Następnie dzieci musza poprzez zadawanie pytań odgadnąć jaką figura geometryczną są.

  1. Podział dzieci na grupy ze względu na kartki z figurami geometrycznymi.

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest sprawdzenie czy z wyciętych figur można ułożyć figury pokazane na karcie pracy. (można ułożyć wszystkie)

  1. Porównywanie powierzchni przedstawionych w karcie pracy figur. Która ma największą, a która najmniejsza powierzchnię? (wszystkie figury maja jednakową powierzchnię, ponieważ są zbudowane z takich samych figur)

  1. Pisanie instrukcji ułożenia figury z kart pracy. Po napisaniu uczniowie w grupach, w jakich zostali podzieleni, prezentują swoje instrukcje, a reszta grupy układa.

  1. Wybranie jednej instrukcji z każdej grupy i zaprezentowanie jej na forum klasy. Zadaniem klasy jest ułożenie figury. Po przeczytaniu instrukcji uczeń sprawdza ile osób prawidłowo ułożyło figurę. Nauczyciel zapisuje na tablicy ilości poprawnie ułożonych figur. Zwycięża grupa, która uzyskała największą ilość punktów.

  1. Układanie zadania matematycznego o figurach geometrycznych.

  1. Rozwiązywanie zadań w grupie.

  1. Prezentacja jednego zadania z każdej grupy.

  1. Podsumowanie zajęć.


