SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Dzielenie pisemne
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dzielenia pisemnego.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Podzieli poprawnie liczby,
Wypowie się na temat różnic między Polską i Anglia.
Tok zajęć:
Dzielenie z resztą. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie go i zapisanie wyniku w zaszycie.
Treść zadania:
Nasza klasa chciałaby pojechać na wycieczkę pociągiem. Jest nas 27. Ile potrzebujemy przedziałów 6-osobowych?
27 : 6 = 4 r. 3
sprawdzenie: (6 ∙ 4) + 3 = 24 + 3 = 27
Nauczyciel podaje definicję dzielenia pisemnego.
Dzielenie pisemne polega na wielokrotnym powtarzaniu operacji dzielenia z resztą.
Dzielenie bez reszty. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie zadania i zapisanie działania w zaszycie.
Treść zadania:
Komitet rodzicielski postanowił podzielić kwotę 963 zł na równe części, aby dofinansować wycieczki klasy I a, I b i I c. Ile pieniędzy dostanie każda klasa?
rozwiązywanie na pieniążkach (najpierw całą sumę bierze, a następnie tą sumę rozdziela na 3 części),
zapisanie na tablicy,
963 : 3 = (900 : 3) + (60 : 3) + (3 : 3) = 300 + 20 + 1 = 321
Nauczyciel zadaje pytanie: Czym różni się Polska od Anglii? (odp: kierownica jest z prawej strony, jeździ się lewą częścią jezdni). Wyjaśnia dzieciom, że dzielenie też chce być wyjątkowe, ponieważ zaczynamy rozwiązywać do początku (dodawanie, odejmowanie i mnożenia zaczynaliśmy od końca).
Rozwiązywanie ostatniego zadania pisemnie.
321 dzielenie
963 : 3 mnożenie
9 odejmowanie
06 spisywanie
- 6
03
- 3
0
Sprawdzenie: 321
∙ 3
963
Dzielenie pisemne z resztą. Nauczyciel podaje treść zadania. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie go i zapisanie działania w zeszycie.
Treść zadania:
Dyrektor szkoły przeznaczył dla 7 klas 1532 złote. Ile dostały klasy?
1532 : 7
013
062
06 |
Sprawdzenie: 218 ∙ 7
+ 6
|