SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Rozszerzanie zakresu liczbowego do 20.
Cel ogólny: Kształtowanie liczby większej od 10.
Cele szczegółowe:
policzy na pieniążkach i patyczkach;
wypowie się na temat liczby 11;
powie z czego składa się dziesiątka;
zaznaczy na osi liczby;
Tok zajęć:
Nauczyciel zadaje pytanie, np.:
„Jesteś liczbą 10. Co powiesz o sobie?”
Dzieci muszą udzielić wszystkich informacji związanych z tą liczbą.
liczba nieparzysta;
jestem liczbą dwucyfrową;
składam się z 1 dziesiątki i 0 jedności;
moimi sąsiadami jest liczba 9 i 11.
Nauczyciel wiąże dzieciom nogi, by ułatwić im zrozumienie z czego składa się 1 dziesiątka.
Pyta dzieci:
„Co się stanie jeżeli dołożymy 1 palec?”
Każdy z uczniów bierze 10 patyczków i nawija na nie kawałek wełny (nie zawiązywać wełny na supełek).
„Powstała 1 dziesiątka.”
„Z czego ona się składa?” (rozwijanie wełny tak by patyczki spadły na ziemię)
ODP: Z 10 jedności.
Do 1 dziesiątki dokładamy 1 patyczek. Ile liczbę teraz mamy?
Narysujcie teraz na osi liczbowej tą liczbę którą otrzymaliśmy.
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Nauczyciel pokazuje dzieciom paczkę chusteczek.
„Ile tu jest chusteczek?”
- „To jest jedna dziesiątka. Teraz dołożę jedną chusteczkę. Ile chusteczek mamy teraz?”
Liczenie na pieniążkach. Nauczyciel wydaje polecenia i zadaje pytania.
„Ułóż 10 złotówek.”
„Pokaż na co mogę je zamienić.”
„A teraz dołóż 1 zł. Ile mamy złotówek?”
„Dołóż do 10 zł jeszcze 10 złotówek. Ile teraz mamy?”
„A co zrobić, żeby nie było tylu złotówek?” (Wymienić je na 10 zł)
Sprawdzanie czy liczba 11 jest parzysta czy nieparzysta.
„Weźcie 11 patyczków. Dobierzcie je teraz parami. Co zauważyliście?” (OPD: Jeden patyczek nie ma pary)
„Co możecie powiedzieć teraz o tej liczbie?”
Nauczyciel rozdaje karty pracy:
„Wpisz brakujące cyfry w liczbach dwucyfrowych wiedząc, że suma cyfr w każdej z nich wynosi 12.”
.....8 .....5 .....7 .....3 4..... 6..... 9.....