SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
DLA KLASY III
Temat: Liczby w zakresie 10000 - dodawanie, odejmowanie i mnożenie sposobem pisemnym.
Cele operacyjne:
Uczeń :
sprawnie wykonuje obliczenia pamięciowe w zakresie dodawania, odejmowania i mnożenia potrafi uzupełnić brakujący znak w działaniu pisemnym (dodawanie, odejmowanie, mnożenie);
sprawnie mnoży pisemnie przez liczbę jednocyfrową;
potrafi zapisać i obliczyć sposobem pisemnym sumę, różnicę i iloczyn dwóch podanych liczb;
rozwiązuje zadania tekstowe i przedstawia rozwiązania na drzewkach matematycznych;
potrafi współpracować w grupie;
starannie pisze w zeszycie;
dokonuje samooceny własnej pracy;
stosuje zwroty grzecznościowe.
Metody:
słowne - rozmowa, instrukcje, objaśnienia;
czynnościowe - zadań stawianych do wykonania, samodzielne poszukiwanie rozwiązań oglądowe - pokaz;
Formy:
praca zbiorowa;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Matematyczne karty pracy „Wesoła Szkoła” 3 klasa część2;
plansze z działaniami;
małe kartoniki z liczbami do obliczania sumy, różnicy i iloczynu;
kartoniki w pięciu kolorach.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Cele operacyjne |
Powitanie, sprawdzenie obecności i zadania domowego. |
Witają się z nauczycielem oraz potwierdzają swoją obecność. Wskazane dzieci odczytują działania i wyniki a pozostałe sprawdzają i dokonują ewentualnej poprawy. |
Stosuje zwroty grzecznościowe. |
Sprawdza rachunek pamięciowy - rzuca woreczek do dowolnego ucznia podając działanie do wyliczenia. |
Łapie woreczek i podaje wynik. |
uczeń sprawnie wykonuje obliczenia pamięciowe w zakresie dodawania, odejmowania i mnożenia |
Przypina na tablicy trzy plansze z działaniami pisemnymi bez znaków:
1567 5239 1025
3232 1008 3
4799 4231 3075
Sprawdza poprawność wykonania zadania. |
Przepisują do zeszytu działania i uzupełniają brakujący znak.
Poprawiają ewentualne pomyłki. |
potrafi uzupełnić brakujący znak w działaniu pisemnym (dodawanie, odejmowanie, mnożenie) |
Podaje nr zadania do wykonania z kart pracy (43 karta pracy, zad. 1.)
Sprawdza poprawność wykonania działań. |
Uczniowie czytają polecenie i samodzielnie wykonują działania z pisemnym mnożeniem.
Uczniowie kolejno odczytują działania i wyniki nanosząc ewentualne poprawki. Dokonują samooceny własnej pracy. |
sprawnie mnoży pisemnie przez liczbę jednocyfrową |
Na tablicy przypina kolejno trzy kolorowe plansze z poleceniami: - Oblicz pisemnie sumę liczb (pomarańczowa plansza),
- Oblicz pisemnie różnicę liczb (niebieska plansza),
- Oblicz pisemnie iloczyn liczb (jasnożółta plansza)
Ustawia pojemniki z kolorowymi kartonikami. Na pomarańczowym są liczby do obliczania pisemnego sum, np. 3754 i 5432, na niebieskim do różnic, np. 9876 i 1234, na jasnożółtym do różnic, np. 2347 i 3.
Sprawdza poprawność wykonywania działań.
Daje sygnał do zakończenia zadania.
Odznacza liderów ( sześciu uczniów) kolorowymi znaczkami z napisem BRAWO!. |
Głośno odczytują polecenia z planszy i przypominają sobie jakich działań te polecenia dotyczą.
Podchodzą do pojemników i losują sobie kolorowe kartki z działaniami, przyklejają w zeszycie, wg koloru sprawdzają którego polecenia z tablicy dotyczą i wykonują zgodnie poleceniem działanie pisemne w zeszycie.
Zliczają wykonane działania.
Pozostali losują kartoniki w kolorach takich jak liderzy. |
potrafi zapisać i obliczyć sposobem pisemnym sumę, różnicę i iloczyn dwóch podanych liczb |
Objaśnia do czego służą kolorowe kartoniki.
Podaje zadania tekstowe do rozwiązania w grupach ( 43 karta pracy - zad. 2,3,4,5)
Czuwa nad prawidłową pracą.
Dokonuje pisemnej oceny w kartach pracy, zespołu który najwcześniej zakończył pracę. |
Tworzą sześć grup wg kolorów kartoników.
Naradzają się w grupach nad rozwiązaniem zadań tekstowych i zapisują rozwiązania w kartach.
Liderzy głośno prezentują rozwiązania, a pozostali sprawdzają poprawność. |
Rozwiązuje zadania tekstowe i przedstawia rozwiązania na drzewkach matematycznych
Potrafi współpracować w grupie |
Zadaje pracę domową.
43 karta pracy zadanie z kangurkiem. |
Zapisują w zeszycie. |
Starannie pisze w zeszycie. |
Dokonuje ewaluacji zajęć. - Czy jesteś zadowolony ze swojej pracy na zajęciach? |
Układają kolorowe kartoniki pod odpowiednim napisem (TAK lub NIE). |
Dokonuje samooceny własnej pracy |
Dziękuje za udział w zajęciach. |
Uczniowie żegnają się z nauczycielką. |
Stosuje zwroty grzecznościowe. |