Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa: I szkoły podstawowej
I. Temat: Pory roku naszymi przyjaciółmi.
II. Cele operacyjne:
Uczeń:
wymienia w kolejności nazwy pór roku
odróżnia pory roku po charakterystycznych zjawiskach
wypowie się w kilku zdaniach na określony temat
przepisze słowa piosenki do zeszytu
samodzielnie ułoży rozsypankę
przyporządkowuje puzzle do odpowiednich pór roku
współpracuje w zespole
wie jakie ubrania zakłada się w różnych porach roku
projektuje strój
zaprezentuje strój lub oceni jego poprawność
oblicza zadania matematyczne w zakresie 20- rozwiązuje proste zadania tekstowe
III. Metody nauczania:
metoda oparta na słowie: pogadanka;
prezentacja multimedialna;
metoda zajęć praktycznych: pisanie, czytanie, liczenie;
IV. Formy organizacyjne
indywidualna- jednolita
grupowa
V. Środki dydaktyczne:
ilustracje czterech pór roku w puzzlach;
ubrania, przedmioty charakterystyczne dla danej pory roku;
etykietki z nazwami: lato, wiosna, jesień, zima;
teksty piosenek;
prezentacja multimedialna- Cztery pory roku;
karta pracy-matematyczna
zdania do przyporządkowania
Przebieg zajęć
1. Muzyczne powitanie ,,piosenka na powitanie”
Hej, Hej, Hej- śpiewa nauczyciel
Hej, Hej, Hej- odpowiadają dzieci
Dobry dzień- nauczyciel
Dobry dzień- uczniowie
Jak nie dobry- nauczyciel
Jak nie dobry- uczniowie
To go zmień- nauczyciel
To go zmień- uczniowie.
2. Pogadanka na temat pór roku
Dzieci oglądają prezentację multimedialną o porach roku.
Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym czego dowiedziały się z prezentacji.
Co wiecie drogie dzieci o porach roku?
Jakie znacie pory roku?
Co wam się kojarzy z latem, zima, wiosna i jesienią?
Jaką porę roku najbardziej lubicie?
A dlaczego właśnie tą?
O czym należy pamiętać wychodząc z domu zimą, jesienią, latem i wiosną?
Prezentacja multimedialna, komputer z rzutnikiem
3. Dzieci uczą się piosenek o lecie, zimie i wiośnie
Nauczyciel zapisuje teksty piosenek na tablicy,
Dzieci spisują teksty do zeszytu.
Teksty piosenek
4. Układanie puzzli w grupach
Nauczyciel na tablicy zawiesza cztery rysunki z porami roku.
Dzieli dzieci na cztery grupy i każda ma do ułożenia określony obrazek zawierający ilustrację danej pory roku .
Dzieci dostają takie same obrazki jakie wiszą na tablicy tylko w formie puzzli.
Obrazki, puzzle z ilustracją pór roku.
5. Zabawa w ubieranie ,,pajacyka”
Nauczyciel przynosi na zajęcia charakterystyczne dla danej pory roku przedmioty i ubrania.
Dzieci dobierają się w grupy i wybierają ,,pajacyka”
Każda z grup dostaje inna porę roku
Dzieci wybierają ze sterty ubrań odpowiednie do ich pory roku
Ubierają w nie ,,pajacyka”
,,Pajacyk” robi pokaz mody całej klasie
Ubrania i przedmioty
6. Zabawa ,, zgadnij, która to pora roku”
Jedno z dzieci wychodzi z klasy na parę minut.
Nauczyciel mówi dzieciom, że udajemy wiosnę.
Dzieci pokazują charakterystyczne czynności dla danej pory roku
Np. lato- niektóre dzieci się opalają, niektóry pływają, grają w siatkówkę na plaży itd.
Dziecko, które wraca musi odgadnąć co to za pora roku jaka pokazuje reszta klasy.
7. Narysuj ulubioną porę roku kredkami.
Nauczyciel przynosi blok A-4 i kredki.
Każde dziecko dostaje kartkę i ma namalować swoją ulubioną porę roku.
Blok A-4, kredki
8. Układanie rozsypanek.
Nauczyciel dzieli dzieci w grupy w następujący sposób: według miesięcy, pór roku w jakich dzieci się urodziły, np. Kasia urodziła się w lutym, ten miesiąc odpowiada zimie więc Kasia jest przyporządkowana do grupy zima.
Dzieci dostają kilka zdań na temat pór roku. Dopasowują właściwe zdania do swojej pory roku.
Każde dziecko czyta po jednym zdaniu.
Karta pracy- rozsypanka
9. Rozwiązywanie zadań tekstowych z matematyki.
Karta pracy z matematyki
RAMOWY PROJEKT SCENARIUSZA
1. Imię i nazwisko autora.
2. Tytuł scenariusza.
3. Poziom kształcenia.
4. Etap edukacyjny.
5. Przedmiot.
6. Czas trwania zajęć.
7. Miejsce realizacji.
8. Cele szczegółowe.
9. Zakładane osiągnięcia uczniów.
10. Forma zajęć.
11. Metody i techniki pracy.
12. Środki dydaktyczne.
13. Materiały pomocnicze.
14. Procedura zajęć.
15. W podsumowaniu należy przedstawić, w jaki sposób połączono cele lekcji z jej rezultatami.
Uwagi i wskazówki metodyczne
- Bibliografia
- Załączniki
Sednem scenariusza jest odpowiednio napisana procedura zajęć. Pisząc tę część, trzeba zdawać sobie sprawę, że prowadzimy czytelnika krok po kroku, przez wszystkie fazy lekcji, dlatego nie wolno stosować skrótów myślowych. Wszystko musi być zapisane wyraźnie i nie pozostawiać żadnych wątpliwości.Jeśli mamy zamiar przeprowadzić zajęcie w konkretnym miejscu, np. w muzeum, czy w kościele, dobrze byłoby napisać, czy zajęcia uda się zrealizować tylko w tym jednym miejscu, czy też w innych podobnych. Jeżeli korzystamy z trudno dostępnych materiałów ... (nie dokończone zdanie) Nasz scenariusz może powędrować do kosza, jeśli będą w nim informacje trudno dostępne. W scenariuszu piszemy przebieg wykonania i dokładnie rejestrujemy przebieg lekcji. Zastanawiamy się np., co powiemy, gdy wejdziemy do klasy albo czy mamy przygotowane różne warianty.
KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
Data: 11.03.2010r.
Krąg tematyczny: Nadchodzi wiosna
Temat dnia: Pierwsze wiosenne kwiaty.
Wypowiedzi dzieci na temat wiosennych kwiatów na podstawie ilustracji.
Dobieranie nazw i podpisywanie ilustracji. Zabawy ruchowe przy muzyce.
Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
Klasa: I d
Nauczyciel prowadzący: Diana Wójtowicz
Cel główny lekcji:
rozpoznawanie i nazywanie pierwszych wiosennych kwiatów, w tym również kwiatów chronionych
Cele szczegółowe lekcji:
UCZEŃ:
rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty,
zna kwiaty chronione,
rozumie dlaczego należy chronić przyrodę,
układa zdanie z rozsypanki sylabowej,
dodaje i odejmuje w zakresie 10,
poprawnie zapisuje i oblicza działania zgodnie z treścią zadania,
umie posługiwać się dowolnymi technikami plastycznymi,
śpiewa piosenkę,
zgodnie współpracuje w grupie.
Metody:
asymilacji wiedzy (pogadanka)
oglądowe (pokaz)
praktyczne (zabawy interaktywne)
Formy pracy:
praca indywidualna jednolita
praca indywidualna zróżnicowana
praca zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
ilustracje- kwiaty, karta pracy nr 1, karta pracy nr 2, karta pracy nr 3, komputer, tablica interaktywna, szablony i opisy kwiatów, rozsypanka sylabowa,
prezentacja- www.scholaris.pl, nagranie piosenki, tekst piosenki, taniec „Walc kwiatów” z baletu P. Czajkowskiego pt. „Dziadek do orzechów”,
ELEMENTY OK:
Cel sformułowany w języku ucznia:
Na dzisiejszej lekcji nauczycie się rozpoznawać pierwsze wiosenne kwiaty oraz dowiecie się, co to znaczy, że są pod ochroną.
NaCoBeZU
Prawidłowe przyporządkowanie nazw kwiatów do ilustracji.
Poprawność ułożenia działania matematycznego.
Poprawność pisania /właściwy kształt liter, prawidłowe łączenie liter w wyrazach/.
Informacja zwrotna
Udzielana na bieżąco w formie ustnej i w trakcie wykonywania zadań indywidualnych i zbiorowych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie zabawą integracyjną: „Witam wszystkich, którzy…”, zabawa w skojarzenia: wiosna.
Podanie uczniom celów lekcji sformułowanych w języku ucznia oraz NaCoBeZU.
Wprowadzenie w tematykę zajęć: wykonanie działań na dodawanie i odejmowanie
w zakresie 10. Uporządkowanie wyników rosnąco i odczytanie hasła: Pierwsze wiosenne kwiaty - tablica interaktywna.
Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności wykonywania działań matematycznych.
Oglądanie i słuchanie prezentacji na temat zwiastunów wiosny.
Udzielanie odpowiedzi na temat wysłuchanej treści:
Jakie nazwy kwiatów zostały wymienione w prezentacji?
Wyjaśnienie, co to znaczy, że niektóre rośliny są pod ochroną.
Prezentacja ilustracji kwiatów - tablica interaktywna.
Przyporządkowanie nazwy kwiatu do ilustracji - tablica interaktywna.
Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności przyporządkowania nazwy kwiatu do ilustracji..
Zabawy ruchowe przy muzyce na dywanie: rośnie kwiatek, taniec wiosennych kwiatów- podział na 4 grupy: krokusy, przebiśniegi, zawilce, pierwiosnki taniec w parach/ grupach 3-, 4-osobowych w tle muzyka (tematyka wiosenna).
Indywidualna praca uczniów (praca w ławkach)
podpisanie obrazków kwiatów- karta pracy nr 1
Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności pisania.
dopasowanie płatków kwiatów zgodnie z wynikiem działania matematycznego- karta pracy nr 2
Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności wykonywania działań matematycznych.
Wspólne śpiewanie piosenki „Wkrótce wiosna”.
Zabawa muzyczno- językowa „symfonia sylab” (wyrazy: krokus, zawilec)
Podsumowanie zajęć: zgadnij co to za kwiatek (lupa) - tablica interaktywna.
Praca domowa: kolorowanie szablonu kwiatu - karta pracy nr 3
Załącznik 1
10 - 8 2 wsze
10 - 5 5 sen
4 - 4 0 Pier
2 + 5 7 ne
4 + 5 9 kwia
9 - 6 3 wio
7 + 3 10 ty
|
|
Załącznik 2
"Wkrótce wiosna" - Lewandowska Barbara
|
Ref. Bo zima, bo zima każdemu obrzydła. |