PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ ZAJĘCIA TEATRALNEGO
Temat: Teatrzyk kukiełkowy „Leśne duszki” - okazywanie dobroci innym, dbanie o czystość.
Treści programowe:
nabywanie opiekuńczego stosunku do zwierząt,
rozwijanie mowy i myślenia. Słuchanie krótkich tekstów inscenizowanych w przedszkolnym teatrzyku kukiełkowym. Posługiwanie się mową, bogacenie dziecięcych przeżyć estetycznych i uwrażliwianie na siłę artystycznego wyrazu poprzez przeżywanie wątków dramatycznych utworów.
Cele:
dydaktyczne
zapoznanie z problem zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego,
zapoznanie dzieci z przejawami dobroci,
doskonalenie umiejętności wypowiadania własnych spostrzeżeń,
rozwijanie koncentracji i uwagi.
wychowawcze
rozbudzenie pozytywnej motywacji dbania o czystość,
pobudzenie postawy udzielania pomocy innym (okazywanie dobroci).
Metody:
Podająca inscenizacja
Poszukująca rozmowa, wybór emblematów do plansz
Oglądowa pokaz scenerii lasu
Forma organizacyjna:
praca z całą grupą,
praca w zespołach.
teatrzyk kukiełkowy.
Pomoce:
dekoracja teatralna,
kukiełki, sylwetki zwierząt,
magnetofon i kaseta magnetofonowa,
gazety, puszki, butelki,
emblematy do plansz.
Przebieg zajęcia:
Teatrzyk pt. „Leśne duszki”, w którym dzieci stają się twórcami szczęśliwego zakończenia. Nauczycielka za pomocą kukiełek i sylwetek zwierząt przedstawia treść opowiadania w taki sposób, aby dzieci udzieliły pomocy głównemu bohaterowi.
Mama jeżyka wraca do domu na swoją polanę, i nie może znaleźć synka, ponieważ polana została przez ludzi zamieniona w śmietnik.
Mama: - Hop! Igiełko gdzie jesteś?! Pora ułożyć się do snu zimowego. Hop! hop! Odezwij się! Jaki bałagan na naszej polanie. Wszędzie papiery, butelki i puszki. Nie mogę odszukać nawet mojego domku.
Mama jeżyka spotyka sarnę
Mama: - Sarenko, czy widziałaś mojego synka?
Sarenka: - Tak, zanim przywieziona do lasu śmieci mały jeżyk bawił się na polanie z zajączkiem niedaleko dużego kamienia.
Mama: - Sarenko, proszę pomóż mi go odszukać. Ja nie dam rady pozbierać tych śmieci.
Sarenka: - Dobrze pomogę Ci. Ojej! Ała, ała!... Moja noga! Skaleczyłam nogę szkłem
Mama: - Pokaż sarenko nogę. Rzeczywiście rana jest głęboka. Nie bój się. Zaprowadzę Cię do lekarza.
Słychać głosy sowy: Uhu, uhu...
Sarenka: - To sowa pohukuje, może ona wie, gdzie jest Twój synek?
Mama: - Dzień dobry sowo. Czy nie widziałaś moje synka?
Sowa: - Tak, zanim przywieziono do lasu śmieci, mały jeżyk bawił się na polanie z zajączkiem niedaleko dużego kamienia.
Mama: - Sowo, proszę, pomóż mi go szukać.
Sowa: - Chętnie Ci pomogę, lecz nie jest to takie łatwe. Aby znaleźć Twojego synka trzeba posprzątać śmieci
Zwierzęta próbują uprzątnąć las ale nie mogą tego zrobić
Sowa: - Potrzebna nam pomoc. My zwierzęta nie potrafimy tego robić. Może dzieci z przedszkola pomogą nam poszukać małego jeżyka?
Nauczycielka: - Kto chce pomóc zwierzętom w lesie? Wstańcie i posprzątajcie las, jeśli znajdziecie małego jeżyka zaprowadźcie go do mamy.
Dzieci zbierają papiery, butelki i puszki. Segregują odpady do oznakowanych pojemników. Odkrywają piękny kolorowy las.
Ćwiczenia słuchowe - słuchanie odgłosów lasu, rozpoznawanie zwierząt po głosie, naśladowanie sposobu poruszanie się tych zwierząt.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści oglądanego teatrzyku.
Praca w zespołach:
Wybór odpowiednich emblematów do planszy:
Czego nie robimy w lesie?
Wybór odpowiednich emblematów do planszy:
Zwierzęta leśne.
Wybór odpowiednich emblematów do planszy:
Kwiaty chronione.
Ocena pracy w zespołach
Zabawa ruchowo-naśladowcza „W lesie”.
Dzieci - zwierzęta w rytm wolnej, cichej i spokojnej melodii poruszają się „po lesie”.
Dzieci - zwierzęta w rytm głośnej melodii chowają się „pod drzewo”.
Literatura:
J.Zborowski - „Rozwijanie aktywności twórczej dzieci”.
M.Jachimowska - „Grupa bawi się i pracuje - zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych”.
B.Stankiewicz - „Zabawy twórcze i widowiska lalkowe w wychowaniu przedszkolnym”.
L.Rybotycka”- Gry dramatyczne. Teatr młodzieży”.
J.Cybulska, I.Dudzińska, S.Lipina, E.Lipska - „Inscenizowanie zabaw na podstawie literatury dziecięcej”.
Opracowała:
mgr Danuta Kwiecińska