Scenariusz zajęć z zastosowaniem technik dramowych
Klasa I
Tekst z podręcznika: „Nasza klasa”
Autor tekstu: Alojzy Nagael
Temat: „Rok i czworo jego dzieci.”
Cele operacyjne:
Po zajęciach uczniowie powinni:
-wiedzieć jak dzieli się rok,
-potrafić, wymienić nazwy pór roku,
-wiedzieć jak zmienia się przyroda w danej porze roku,
-potrafić, wymienić prace wykonywane w każdej porze roku,
-potrafić, wymienić zabawy w jakie można bawić się w danej porze roku,
-wiedzieć jak kolejno po sobie następują pory roku,
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia wprowadzające
-„Rzeźby” indywidualne w kręgu: zimno mi, gorąco mi, pada deszcz, ptaszki ćwierkają;
bez dźwięku, w pantomimie, rzeźby uruchamiane.
2. Gry dramowe
Sytuacja wyjściowa:
Dzielimy klasę na 8 grup. Każda z nich losuje jedną z wypisanych karteczek:
-Wiosenne zabawy na podwórku,
-Wiosenne prace w ogródku,
-Letnie zabawy na plaży,
-Letnie prace w ogródku,
-Jesienne zabawy na podwórku,
-Jesienne prace w ogródku,
-Zimowe zabawy na podwórku,
-Zimowe prace na podwórku,
Gry dramowe - rozwinięcie sytuacji wyjściowej
Poszczególne grupy po krótkiej naradzie przedstawiają w pantomimie czynność opisaną na wylosowanej karteczce. Grupy starają się aby każda osoba przedstawiająca scenkę pokazała inną czynność wykonywaną w danej porze roku. Inscenizację zatrzymujemy w „stop-klatkach”. Następnie widownia (pozostałe grupy) odgadują jaką porę roku przedstawiła dana grupa oraz wymieniają czynności wykonane przez grupę.
3. Głośne odczytanie przez nauczyciela tekstu: „Rok i czworo jego dzieci.” Alojzego Nagaela
4. Dyskusja - pytania nauczyciela:
-W jakie zabawy bawimy się wiosną na podwórku?
-Jakie prace wykonujemy wiosną w ogródku?
-W jakie zabawy bawimy się latem na plaży?
-Jakie prace wykonujemy latem w ogródku?
-W jakie zabawy bawimy się jesienią na podwórku?
-Jakie prace wykonujemy jesienią w ogródku?
-W jakie zabawy bawimy się zimą na podwórku?
-Jakie prace wykonujemy zimą na podwórku?
-Jak mają na imię dzieci opisane w tekście?
-Jak kolejno autor wymienia imiona dzieci, od najmłodszego do najstarszego?
-Jakie obowiązki miało każde dziecko?
-Która pora roku była najbardziej pracowita?