Scenariusz zajęć zintegrowanych z matematyką, scenariusze, nauczanie zintegrowane


Bernadetta Bednarz

III PP i W

Scenariusz zajęć zintegrowanych ze szczególnym uwzględnieniem matematyki

1. Data: 19.01.2006

2. Prowadząca: Bernadetta Bednarz

3. Temat: Ćwiczenia w porównywaniu liczb i zbiorów.

4. Treści programowe:

-rachunek pamięciowy

- rozwiązywanie zadania tekstowego jednodziałaniowego

-dodawanie i odejmowanie w zakresie 10

-porównywanie liczebności zbiorów

-porównywanie liczb z użyciem znaków; <, >, =.

-rozwijanie umiejętności liczenia pamięciowego, używanie określeń „tyle samo”, „więcej”, „mniej”

-wyznaczanie wyników dodawania i odejmowania poprzez doliczanie i odliczanie w myśli, wykonywanie działania arytmetycznego w myśli,

5.Cele:

-rozwijanie sprawnego rachowania

-wdrażanie uczniów do analizy zadania tekstowego

-poszerzanie słownictwa

-utrwalenie znaków nierówności

6. Środki dydaktyczne: dziesięć rysunków kostek, jabłek i gruszek oraz zestawy ćwiczeń dla dzieci.

Przebieg lekcji:

1.Czynności organizacyjno-porządkowe:

Proszę dzieci o uspokojenie się i zajęcie swoich miejsc, następnie witam się z dziećmi.

2. Rachunek pamięciowy:

P: Mam dla was ciekawa historię ale zanim do niej przejdę chce sprawdzić jak wspaniale umiecie liczyć; dodawać i odejmować. Każdy z was dostanie kartkę z pewną liczbą. Ja będę mówiła działanie a osoba która ma wynik na karteczce podnosi ją wysoko do góry. Dobrze?

Zaczynamy.

P: Ile to jest….odjąć….?

Ile to jest ….dodać….?

7+3=

8-5=

6+4=

5-3=

4+3=

9-4=

3+3=

9-8=

10-6=

5+3=

3.Przypomnienie znaków nierówności.

P: Macie jakieś zwierzątka w domu? Jakie? Jak się nazywają? Co jedzą?

P: „Chciałam wam opowiedzieć pewną historię. Mam pieska Pimpusia. Jak go dostałam byłam niewiele starsza od was i na początku nie wiedziałam ile mam mu dawać jeść. Dałam mu więc do dwóch miseczek; w jednej więcej w drugiej mniej. Pimpuś od razu zaczął jeść z miseczki gdzie było więcej a ogonkiem odwrócił się do miseczki gdzie jest mało. Tak robi do dzisiaj. Zawsze woli więcej jedzenia i sięga mordką do miseczki gdzie jest więcej.”

P: Podczas opowiadania przyklejam na tablicy dwa zbiory kosek. W jednym jest 7 a w drugim 3.

P: „Jak myślicie gdzie jest więcej kostek?”

D: Zgłaszają się do odpowiedzi

P: Proszę jedno dziecko o podanie odpowiedzi całym zdaniem.

D: „Więcej kostek jest w pierwszym zbiorze”

P: „A ile jest kostek w drugim?”

P: Proszę jedno dziecko o odpowiedz na pytanie całym zdaniem?”

D: „ W drugim zbiorze są cztery kostki.”

P: Proszę to dziecko o zapisanie pod zbiorem tej liczby.

P: „A ile kostek jest w pierwszym zbiorze?”

P: Proszę jedno dziecko o odpowiedz na pytanie całym zdaniem?”

D: „W pierwszym zbiorze jest siedem kostek?”

P: Proszę to dziecko o zapisanie pod zbiorem tej liczby.

P: „Piesek odwraca się mordką w ta stronę gdzie jest więcej jedzenia a ogonkiem tam gdzie mniej. Patrzcie.”

Rysuję znak pomiędzy liczbami:

P: Następnego dnia nałożyłam mu inaczej jedzenie:

Przyczepiam na tablicy kolejne kostki, odpowiednio 4 i 6.

P: „Jak myślicie gdzie teraz jest więcej kostek?

Proszę jedno dziecko o udzielenie odpowiedzi na pytanie pełnym zdaniem.

D: „W drugim zbiorze jest więcej kostek.”

P: „ A ile ich jest? Powiedz całym zdaniem.”

D: „W drugim zbiorze jest sześć kostek.”

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie tej liczby pod zbiorem.

P: „A ile jest kostek w pierwszym?”

D: „ W pierwszym są cztery kostki.”

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie tej liczby pod zbiorem.

Następnie proszę jedno dziecko o narysowanie znaku nierówności miedzy liczbami.

P: „Kiedyś nałożyłam Pimpusiowi tyle jedzenia (przyczepiam na tablicy dwa jednakowe zbiory kostek) a on nie chciał jeść. Dlaczego?”

P: Proszę jedno dziecko o odpowiedz całym zdaniem.

P: Jeśli dziecko nie wie co odpowiedzieć sugeruję: „A ile jest kostek w pierwszym zbiorze?”

D: „W pierwszym zbiorze jest 5 kostek”

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie tej liczby pod zbiorem.

P: „ A w drugim ile jest kostek?”

D: „ W drugim jest też pięć kostek.”

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie tej liczby pod zbiorem.

P: „Właśnie i piesek nie wiedział co ma zrobić bo zawsze wybierał więcej. Jaki znak możemy teraz narysować?”

D: dzieci odpowiadają

P: Proszę jedno dziecko o narysowanie znaku równości pomiędzy liczbami.

4. Zadanie samodzielne dla dzieci.

P: Specjalnie dla was ja i Pimpuś ułożyliśmy kilka zadać. Proszę abyście rozwiązali je samodzielnie, bo są bardzo proste.

Proszę jedno dziecko o rozdanie pozostałym kartek z zadaniami.

P: „ Co jest na tych karteczkach?”

D: „ Zadanie.”

P: „ Co wam przypomina to zadanie?”

D: „ Podobne do tego na tablicy.”

P: „Więc będą dla was bardzo łatwe. Proszę rozwiązujcie.”

P: Jeśli dzieci nie rozumieją wyjaśniam im zadanie jeszcze raz

P: Nadzoruję pracę dzieci.

5.Przerwa śródlekcyjna

Bardzo ładnie pracowaliście, ale teraz czas żeby się troszkę porozciągać. Proszę aby stolik pod oknem wyszedł na dywan, a teraz stolik pod ścianą a teraz środkowy. Niech każdy znajdzie dla siebie dosyć miejsca, na rozłożenie ramion.

Stańcie w rozkroku. Wyobraźcie sobie że macie tak strasznie ciężkie nogi że nie możecie ich podnieść z ziemi ale bardzo chcecie zobaczyć kto stoi za wami. Wyginamy się więc w prawą stronę, mocno, mocno, a teraz w lewą, jeszcze mocniej. Może lepiej zobaczymy jak się zegniemy, i popatrzymy między nogami. Zginamy się jeszcze niżej. A teraz już mamy dość staramy się oderwać nogi od ziemi, podnosimy ręce wysoko, wysoko, nie udaje się. Jeszcze raz obracamy się do tyłu, teraz skłon, i odrywamy nogi od ziemi, mocniej. Udało się. Rozluźniamy nogi, ręce, głowę. Najpierw na miejsce wracają dziewczynki a teraz chłopcy.

6.Zadanie tekstowe na porównywanie liczb.

P: „Byłam wczoraj na zakupach bo mama poprosiła mnie abym jej kupiła tyle samo jabłek i gruszek. Nabrałam więc garść jabłek oraz garść gruszek.”

Wieszam na tablicy 2 jabłka i 5 gruszek.

P: „Czy mam po równo gruszek i jabłek?”

D: „Nie”

P: Pytam jedno dziecko ile mamy jabłek a ile gruszek.

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie na tablicy liczby jabłek inne dziecko liczby gruszek.

P:” Która liczba jest większa?”

D: „Większa jest liczba gruszek.”

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie znaku nierówności. Między napisanymi wcześniej liczbami.

P: ”Tez to od razu zauważyłam, że gruszek jest więcej, a że chcę mieć po równo wszystkich owoców dobrałam jeszcze jedną garść jabłek” przyczepiam jeszcze pięć jabłek.

P: „ Teraz jest po równo?”

D: „Nie”

P: „Faktycznie, no to ile ja dodałam jabłek?”

D: „Pięć”

P: Proszę jedno dziecko no zapisanie na tablicy liczby dodanych jabłek.

P: „To ile mam teraz wszystkich jabłek?” proszę dziecko o dodanie wszystkich jabłek.

D: „Dwa jabłka dodać pięć jabłek to razem siedem jabłek.”

P: „Która liczba jest większa?”

D: „Większa jest liczba jabłek.”

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie znaku nierówności miedzy liczbami.

P: „Ile muszę odjąć jabłek aby było po równo?”

D: „ Dwa jabłka.”

P: Zdejmuję z tablicy dwa jabłka i zmazują liczbę pod tym zbiorem.

P: „Czy teraz mam tyle samo?”

D: „Tak”

P: Proszę jedno dziecko o zapisanie liczby jabłek pod zbiorem, następnie inne o zapisanie znaku równości pomiędzy liczbami.

7. Zadanie samodzielne dla dzieci.

P: „Ponieważ jesteście bardzo grzeczni przygotowałam dla was jeszcze jedno zadanie.”

Proszę jedno dziecko o rozdanie pozostałym dzieciom zadań.

P: „Przyjrzyjcie się zadaniom. Co widzicie?”

D: opowiadają co jest na kartkach.

P: „Pod każdym słupkiem jest napisana jakaś liczba. Proszę abyście pokolorowali tyle kwadracików ile oznacza liczba. A potem napisali odpowiedni znak między liczbami.”

8.Żegnam się z dziećmi i dziękuje za wspólna pracę.

Bernadetta Bednarz

III PPIW


