Konspekt zajęć - Jesienna pogoda, scenariusze, nauczanie zintegrowane


Konspekt zajęć

Temat kompleksowy: „Jesienna pogoda”

Temat zajęć: „ Stary niedźwiedź mocno śpi” - zwierzątka zapadają w zimowy sen.

Cele operacyjne: dzieci;

-potrafią rozwiązać zagadki i odkryć jakie zwierzęta się za nimi kryją

-umieją odpowiedzieć na pytania dotyczące poszczególnych zwierząt

-rozwijają swoja wyobraźnie poprzez wykonywanie pracy plastycznej

Pt. „Zwierzątka z masy solnej”

-kszta

Metody: -słowne- rozmowa kierowana

-aktywność własna zadań stawianych do wykonania

Środki dydaktyczne: masa solna, koraliki, wykałaczki, biały brystol, gałązki, liście, jarzębina, wata, duża kostka do gry, dwa pudełka na punkty, punkty, kosz na zakupy, mandarynki, czekoladki, cebula, grzyby, miód, obrazki zwierząt,

Przebieg zajęć:

  1. Rozmowa z dziećmi. Zapoznanie ich z poszczególnymi zwierzętami zasypiającymi na zimę poprzez zagadki i pogadankę.

  1. krótka rozmowa na temat: „ Jakie znacie zwierzęta?”

  2. zadanie dzieciom poszczególnych zagadek

  3. dzieci odkrywają postać zwierzątka na obrazku.

  4. analiza prawidłowej odpowiedzi. Rozmowa na temat danego zwierzątka.

  1. Zabawa w „Misie-łakomczuchy”. Dzieci rozpoznają po zapachach produkty spożywcze a następnie je próbują.

  2. Zabawa w grupach. Zdania fałszywe i prawdziwe. Dzieci maja za zadanie odgadnąć które zdania są prawdziwe a które fałszywe. Najpierw rzucają kostką i odczytują cyfrę.

  3. Zabawa ruchowa „Jakie to zwierzątko”. Dzieci po kolei naśladują podane przez nauczyciela zwierze a reszta grupy zgaduje i mówi czy to zwierzątko w zimie śpi czy nie.

  4. Zabawa plastyczna „Zimowy las” Dzieci są rozsadzone przy czterech stolikach i każdy stolik robi inną część lasu.

  1. pierwszy stolik tworzy ściółkę i otoczenie.

  2. drugi drzewa i krzewy

  3. trzeci ptaszki i owady z masy solnej

  4. czwarty ssaki i pozostałe zwierzątka.

  1. Zaprezentowanie prac dzieci poprzez urządzenie „Zimowego lasu”.

Zagadki:

Ptaki:

  1. Odlatuje na zimę w dalekie strony, ma długie nogi i dziób czerwony. (bocian)

  2. Latem ją w mroźnych krajach spotkamy, bo tam odżywia się komarami. U nas przebywa od października i jarzębinę z jemiołą łyka (jemiołuszka)

  3. Powieś jej na sznurku kawałek słoniny a będzie ją dziobać w czasie śnieżnej zimy. (sikorka)

  4. Ptaszki z zimnej krainy. Jedzą korale jarzębiny, a ich głodny brzuszek okrywa czerwony puszek. (gil)

Zwierzęta zasypiające w dziuplach i wyłomach skalnych:

  1. W dziupli na drzewie mieszka. Chcesz ją ucieszyć daj jej orzeszka.. (wiewiórka)

  2. Zgrabne domki w sadzie mają a w nich miodek wyrabiają. (pszczoły)

  3. Wisi do góry nogami, zjada owady, poluje nocami. (nietoperz)

Zwierzęta zasypiające w norach, gawrach i jaskiniach:

  1. Przez całą zimę słodko sobie śpi, a słodko dlatego, że miód mu się śni. (niedźwiedź)

  2. Ma krótkie nóżki i mały ryjek. Chociaż ma igły nigdy nie szyje. (jeż)

  3. Czarną maską kryje oczy, na wyprawy rusza w nocy. Za to we dnie siedzi w norze, bo go ktoś rozpoznać może. (borsuk)

Zwierzęta zasypiające w ściółce i pod ziemią:

  1. Wysyłają ją do nieba po kawałek chleba. (biedronka)

  2. Skaczą po łące, pływają w wodzie, żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie. (żaba)

  3. Pełza w ogrodzie i lesie, domek swój na plecach niesie. (ślimak)

Zwierzęta nie zasypiające na zimę:

  1. Kto nocą z kurnika kurę skradł i długim ogonem zatarł ślad? (lis)

  2. Ma długie uszy, bardzo zwinnie skacze. Zmyka szybka przez pola kiedy psa zobaczy. (zając)

  3. Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne cienkie, czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą……(sarna)

  4. Zwierz ten nosi z rogów wieniec, bo waleczny jest szalenie. Gdyby miał laurowe liście to by zjadł je oczywiście. (jeleń)

  5. Jest podobny do Burka, ale zjadł Kapturka. (wilk)

  6. On jest dziki, on jest zły i ma bardzo ostre kły. (dzik)

Zdania prawdziwe:

  1. Niedźwiedź całą zimę przesypia w swoim wygodnym legowisku.

  2. Sikorka lubi jeść ziarno z zimowego karmnika.

  3. Dzik szuka pod śniegiem korzeni i trawy.

  4. Bociany odlatują do ciepłych krajów gdy tylko zrobi się zimno.

  5. Wiewiórka zbiera orzeszki żeby mieć zapas na całą mroźną zimę.

Zdania fałszywe:

  1. Zajączki przesypiają całą zimę i nic wtedy nie jedzą.

  2. Wróbelek odlatuje do ciepłych krajów i wraca dopiero w wakacje.

  3. Suseł uwielbia jeździć zimą na sankach i dlatego ani mu w głowie spanie.

  4. Niedźwiadek za to bardzo lubi narty i często z borsukiem lepi bałwanki ze śniegu.

  5. Sarenka i Daniel przesypiają całą zimę w swoim przytulnym domku na skraju lasu.


