warzywne kukiełki, scenariusze, nauczanie zintegrowane


Cele: - kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw,

Pomoce: okazy różnorodnych warzyw, oraz materiały potrzebne do

dekorowania ich w celu uzyskania kukiełki: nożyczki, papier kolorowy

klej, włóczka, pineski, koraliki, ozdoby, patyczki, kredki, krzyżówki

dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

  1. Organizujemy uczniów wokół stanowiska pracy z przygotowanymi okazami różnorodnych warzyw. Nazywamy warzywa, wspólnie z dziećmi określamy ich cechy zewnętrzne: w jakiej formie możemy je spożywać ( gotowane, kiszone, suszone, surowe). Zwracamy uwagę na rolę warzyw w jadłospisie, ich główne wartości odżywcze ( są źródłem witamin, soli mineralnych i cukrów). Warzywa należą do produktów niskokalorycznych, zawierają wiele białek i minimalne ilość tłuszczu, dużo natomiast wody i błonnika. Mają ogromne znaczenie w żywieniu jako niezastąpione obok owoców źródło nie tylko witaminy C i karotenów, lecz i cennych składników mineralnych wśród których przeważają wapń, fosfor, sód, potas. W bardzo małych ilościach zawierają żelazo, magnez, kobalt i jod ale te składniki mineralne odgrywają ważną rolę w regulowaniu procesów życiowych: działają odkażająco i wpływają na utrzymanie równowagi kwasowo- zasadowej. Błonnik przyczynia się do sprawniejszej pracy jelit. Smak warzyw i aromat oraz różnokolorowe barwniki wpływają pobudzająco na apetyt. Wszystkie warzywa zawierają pewne ilości niektórych witamin grupy B, lecz różnią się między sobą pod względem wartości witaminy C i karotenu.

Do warzyw będących dobrym źródłem witaminy C zalicza się przede wszystkim warzywa kapustne: kapusta biała, czerwona, nać pietruszki i szczypior, pomidory oraz papryka w strąkach. Jeden duży strąk papryki spożytej na surowo pokrywa aż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Inne warzywa posiadają małe ilości witaminy C lecz są bogate w witaminę A, B i karoten, oraz składniki mineralne. Warzywa mogą być również stosowane jako leki. Omawiam lecznicze właściwości ( buraka ćwikłowego, cebuli, marchwi, pietruszki, pora, selera, ziemniaka) wg dołączonej tabeli „Warzywa jako leki”.

  1. Zadaję dzieciom pytanie: w jakiej postaci najzdrowsze jest spożywanie warzyw. Dążę do stwierdzenia, iż najzdrowsze są surowe warzywa czyli surówki- rozpoznawanie z jakich warzyw wykonane są surówki,

  1. odczytywanie przeskakiwanki,

Odczytaj zdanie czytając co drugą literę. Rozpoczynając od oznaczonej strzałką: dzieci odczytują , a rozwiązaniem jest zdanie:

Najzdrowsze są świeże warzywa”

  1. odczytanie krzyżówek

  1. zagadki wymyślane przez dzieci

Zabawa: rysowanie z zawiązanymi oczami wybranego warzywa.

  1. Warzywa mają duże znaczenie dla zdrowia . Możemy je również wykorzystać do zabawy, ponieważ są łatwo dostępne, kolorowe i różnego kształtu.

  1. wykonanie kukiełki

  1. Zakończenie zajęć

Kukiełki zostały wykonane bardzo ładnie i starannie. Do czego mogą nam posłużyć?

  1. do dekoracji sali,

  2. do zabawy w teatrzyk, inscenizacji wierszy czy piosenek o dowolnej tematyce.

Burak ćwikłowy- reguluje pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziała zaparciom. W korzeniach buraka jest najwięcej witaminy C, B2 ,A. Może być lekiem na anemię, obniża ciśnienie krwi. Świeży sok z korzeni buraka jest doskonałym lekiem na katar.

Cebula- cechuje się silnymi właściwościami dezynfekcyjnymi. Może być wykorzystana w leczeniu zakażeń dróg oddechowych oraz ropnych zmian na skórze np.: czyraków- ugotować cebulę i położyć na czyrak. W ostrych infekcjach gardła, w katarach, zapaleniach oskrzeli warto sięgnąć po cebulę. Można ją spożywać samą lub z jabłkami na słodko lub na słono. Przy przeziębieniu warto zrobić syrop z cebuli.

Marchew- ma właściwości przeciwrobacze. Substancje w niej zawarte zabijają glisty i owsiki. Rozgotowana na papkę marchew może być wykorzystana w leczeniu biegunek. Korzeń marchwi jest cennym środkiem w leczeniu cukrzycy. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Witamina A zawarta w niej zwiększa produkcję śluzu i ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych.

Pietruszka- może być wykorzystana w leczeniu przewlekłych infekcji dróg moczowych, a także w niektórych chorobach skóry. Liście pietruszki to cenne źródło witaminy C, łagodzą zmęczenie. Suszone korzenie pietruszki lub liście zalane wrzątkiem są polecane w ostrych i przewlekłych zapaleniach pęcherza moczowego i dróg moczowych.

Por- poprawia trawienie, powinien być podawany w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Seler- poprawia apetyt, ułatwia trawienie. Może być stosowany do okładów w przypadkach chorób skóry, trudno gojących się raz i owrzodzeń. Ma właściwości przeciwskurczowe.

Ziemniak- zawiera skrobię dostarczającą energii. Solanina zawarta w ziemniaku wzmaga procesy odporności organizmu. Utarte surowe ziemniaki przyspieszają leczenie oparzeń i wyprysków. Skrobia z ziemniaka działa łagodząco i uspokajająco na przewód pokarmowy. Jest wykorzystana jako środek do wielu leków.


