Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III
1. Osoba prowadząca: Dzido Justyna
2. Temat okresowego ośrodka pracy: Nadeszła Jesień.
3. Temat dziennego ośrodka pracy: Poznajemy grzyby.
Czas trwania zajęć : 4 godziny lekcyjne
6. Cele ogólne:
a) Dydaktyczne:
Kształcenie umiejętności łączenia treści obrazków z ich opisami.
Kształcenie umiejętności rozróżniania grzybów jadalnych od trujących.
Doskonalenie umiejętności czytania.
Doskonalenie umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi wypowiedzi ustnych na konkretny temat
Kształcenie umiejętności tworzenia zbiorów.
Doskonalenie umiejętności prawidłowego dokonywania obliczeń na utworzonych zbiorach.
Nauka piosenki „Mamy grzyby kolorowe…”.
b) Rewalidacyjne:
Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
Kształcenie spostrzegawczości.
Doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Kształcenie sprawności manualnej.
Wyrabianie u uczniów dłuższej koncentracji uwagi.
Wyrabianie wyobraźni przestrzennej ucznia.
Doskonalenie trwałości pamięci.
c) Wychowawcze:
Kształtowanie umiejętności spokojnego i kulturalnego zachowania się
w czasie zajęć.
Kształtowanie umiejętności pilnego słuchania i wykonywania poleceń
nauczyciela.
Wpajanie prawidłowych zasad zbierania grzybów.
Cele operacyjne w zakresie:
Wiedzy |
Umiejętności |
Postaw |
- zna pory roku, - zna zjawiska pogodowe, które występują w poszczególnych porach roku, - zna grzyby jadalne i grzyby trujące - zna piosenkę „Mamy grzyby kolorowe…” |
- potrafi odpowiednio rozpoznać obrazki oraz prawidłowo dobrać etykiety, - potrafi utworzyć zbiory z podanych obrazków, - potrafi opisać ustnie przedstawioną ilustrację, - potrafi dokonywać proste obliczenia na zbiorach, |
- uczeń potrafi zachować się kulturalnie w czasie zajęć - potrafi słuchać i wykonywać polecenia nauczyciela - uczeń chętnie wykonuje pracę plastyczną, - uczeń potrafi zachować bezpieczeństwo w czasie zbierania grzybów |
Metody pracy:
- wg Cz. Kupisiewicz (pogadanka, praca z tekstem, działanie praktyczne uczniów)
- wg W. Okonia ( metody praktyczne: zajęcia praktyczne)
9. Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
10. Środki dydaktyczne:
11. Przebieg zajęć:
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Zadanie dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszar aktywności : edukacja |
|
1. Powitane z nauczycielem |
Słowna zachęta nauczyciela |
|
|
|
|
2. Prowadzi rozmowę na forum klasy, wyraża swoje zdanie |
|
|
|
|
|
3. Rozwiązuje zagadki nauczyciela, celem których jest określenie tematu |
zał. nr 2 Ilustracje zał. nr 3 |
|
jest związane z tematem pracy
|
|
|
4. Rozpoznawanie obrazków przedstawiających różne grzyby oraz odczytywanie ich opisów. |
Ilustracje zał. 3 Karta pracy nr 1. |
|
|
|
|
5. Zaznaczanie zbiorów z poszczególnych owoców jesieni |
Kartony z owocami i roślinami zał. nr |
|
- podział na 2 grupy: |
|
|
|
|
|
Gr 1 rośliny |
Gr 2 owoce |
|
6. Rozwija się muzycznie |
Piosenka „Zbieramy grzyby |
|
|
- muzyczna |
|
7. Za pomocą tekstu uzupełnia wiedzę o grzybach |
Tekst z lukami,zał. Nr |
|
|
|
|
8. Rozwija zdolności manualne i plastyczne |
Kartony z zarysem grzyba, kolorowy papier, klej, |
|
|
|
|
9. Aktywnie uczestniczy w ocenie słownej prac i dekorowaniu sali |
Nauczyciel zaprasza do wspólnego udekorowania sali; pizenki, taśma klejąca |
|
|
- plastyczna |
|
10. Aktywnie uczestniczy w zabawie, i rozwija się ruchowo |
Zabawa ruchowa - przekazywanie sobie grzybka |
|
|
|
|
11. Podsumowanie |
Nauczyciel chwali uczniów za pracę na zajęciach. |
|
|
|
Praca domowa:
Przygotować historyjkę pt: „moje pierwsze grzybobranie”, wypisac po 2, 3 przykłady grzybów jadalnych i trujących.
Załączniki:
1. Piosenka powitalna: „W kole wszyscy tu stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna”.
2. Zagadka: „Ma on nóżkę - nie ma buta,
Ma kapelusz - nie ma głowy.
Czasem gorzki i trujący,
czasem smaczny jest i zdrowy”
Rozwiązanie: grzyb
3. Zabawa z piosenką ( na melodię "Mam chusteczkę haftowaną")
" Mamy grzyby kolorowe , żółte i czerwone ,
kogo lubię , bardzo lubię , podam w jego stronę"
4. Zabawa z piosenką : Zbieramy grzyby
Z wielkim koszem
idzie jesień po lesie.
Co w tym koszu
Pani Jesień nam niesie?
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś
Muchomora
ominiemy z daleka.
Niech muchomor
na złe muchy tu czeka.
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś
Poszukamy
żółtych kurek pod sosną.
Nad potokiem
smaczne rydze nam rosną.
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś
Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś
3