Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dzień aktywności – klasa …
Temat bloku: Woda wokół nas.
Temat dnia: Skąd się bierze woda?
Cele ogólne:
-umiejętność wskazywania na mapie rzek, jezior, morza,
-zapoznanie ze schematem obiegu wody w przyrodzie,
-utrwalenie stanów skupienia wody,
-poznanie właściwości wody za pomocą doświadczeń,
-wyjaśnienie, dlaczego woda jest substancją niezwykle ważną dla człowieka,
-wdrażanie do dłuższych wypowiedzi na podstawie przeczytanego utworu, ilustracji oraz własnych doświadczeń,
-utrwalanie nazw solmizacyjnych i literowych poznanych dźwięków,
-kształcenie umiejętności respektowania ustalonych zasad podczas zabawy,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-wskaże na mapie rzeki, jeziora i Morze Bałtyckie,
-wyjaśni jakie znaczenie ma woda dla życia na Ziemi,
-zapozna się z obiegiem wody w przyrodzie,
-wyjaśni jak powstaje deszcz,
-uzupełni podpisy pod obrazkami,
-zaznaczy na termometrze odpowiednią temperaturę,
-dopisze na pięciolinii właściwe nuty,
-podporządkowuje się zasadom w zabawach
Metody:
-słowne: rozmowa, opowiadanie, praca z tekstem,
-oglądowe: pokaz,
-działanie praktyczne, doświadczenia
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
mapa fizyczna Polski, tekst opowiadania, nagranie piosenki, karty pracy, tablica multimedialna, czajnik elektryczny, lusterko, kredki, odgłosy wody, kroplomierz, bibuła, pergamin, folia, płótno, gąbka, wata, lejek, strzykawka, łyżka, różne pojemniki, słoiki, farba, tusz, chusteczki higieniczne, arkusz papieru, bębenki, grzechotki, trójkąty, marakasy, chusta animacyjna
Obszary aktywności:
-geograficzna,
-polonistyczna,
-przyrodnicza,
-muzyczna
Przebieg zajęć
Zagadki słowne,
Wysłuchanie wiersza „Tajemnice wody” R. Witka,
Wspólne wykonanie doświadczenia: gotowanie wody w czajniku, przyłożenie lusterka do otworu z którego wydobywa się para. Zwrócenie uwagi na osadzeniu się pary na lusterku i kapiące kropelki wody. Wyjaśnienie, że w podobny sposób powstaje deszcz.
Burza mózgów „jak powstaje deszcz?” ,
Przedstawienie obiegu wody w przyrodzie,
Wykonanie na arkuszach papieru obiegu wody przy użyciu kredek,
Zabawy badawcze „jaka jest woda?” – poznanie właściwości wody:
Pierwsza grupa dzieci bada wsiąkanie wody w różne powierzchnie i materiały. Dzieci kroplomierzem wypuszczają kropelki na poszczególne materiały i sprawdzają, czy woda wsiąkła,
Druga grupa dzieci prowadzi obserwację, przelewając wodę za pomocą lejka, strzykawki i łyżki do pojemników o różnych kształtach i przy okazji sprawdzają zapach i smak wody,
Trzecia grupa bada kolor wody przez przelewanie do kolorowych pojemników, wpuszczanie kolorowej farby lub tuszu i obserwowanie, jak krople stopniowo barwią wodę,
Wskazywanie przez dzieci na mapie Odry, Wisły, Morza Bałtyckiego oraz jeziora Śniardwy i Mamry,
Rozmowa swobodna, uczniowie wyjaśniają jakie znaczenie dla życia na Ziemi ma woda i dlaczego bez wody życie na Ziemi byłoby niemożliwe,
Dzieci zaznaczają temperaturę na termometrze i uzupełniają podpisy pod obrazkami,
Dzieci obserwują topniejący lód i wyjaśniają kiedy woda zamarza, topi się i paruje,
Wysłuchanie piosenki „skąd się biorą fale?” - improwizacja ruchowa, wspomaganie śpiewu grzechotkami, bębenkami, marakasami i trójkątami,
Dopisanie na pięciolinii właściwych nut,
Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „fale na morzu”
Ewaluacja zajęć: zabawa z piłką „na zajęciach podobało mi się.. nie podobało mi się..”, sprawdzenie wiedzy dzieci poprzez wspólne rozwiązanie krzyżówki i zabawę „Milionerzy”