Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dzień aktywności – klasa II
Temat bloku: Woda wokół nas.
Temat dnia: Co pływa co tonie?
Cel ogólne: poznawania sposobów zachowania się niektórych przedmiotów w wodzie
Cele szczegółowe:
uczenie się wyciągania wniosków na podstawie zaobserwowanych zjawisk przyczynowo skutkowych
kształcenie zdolności obserwowania demonstrowanych zjawisk fizycznych
utrwalenie wiadomości na temat
poszukiwanie przyczyn tonięcia i utrzymywania się na powierzchni wody różnych przedmiotów
kształcenie umiejętności działania w grupie
Metody:
słowne: rozmowa, opowiadanie, praca z tekstem
oglądowe: pokaz
działanie praktyczne, doświadczenia
Formy pracy:
zbiorowa,
indywidualna
Środki dydaktyczne:
miski z wodą
piórko, klucz, skorupy orzecha włoskiego, kamień, kapsel, spinacz, metalowa kulka, drewniana kulka, plastikowa kostka do gry
plastelina
słoiki z nakrętkami
styropian, skorupki orzecha włoskiego, kapsle, nakrętki, plastelina, wykałaczki, kolorowy papier
Obszary aktywności:
przyrodniczy
polonistyczny
matematyczny
plastyczny
Przebieg zajęć
Zabawy badawcze „Co pływa, co tonie”?
Doświadczenie 1
Na stoliku przed dziećmi przeźroczysta miska z wodą, wokół zgromadzone przedmioty: piórko, klucz, skorupy orzecha włoskiego, kamień, kapsel, spinacz, metalowa kulka, drewniana kulka, plastikowa kostka do gry itp.
Szacowanie przez dzieci:
Jak zachowają się poszczególne przedmioty w wodzie?
Który przedmiot w wodzie będzie pływał, a który utonie?
Po oszacowaniu, wrzucanie przedmiotu do wody.
Wysuwają wniosek, że przedmioty: ciężkie-toną; lekkie-pływają
Doświadczenie 2
Dzieci dzielą się na cztery grupy i zajmują miejsca przy czterech stolikach.
Każda grupa otrzymuje miskę z wodą.
Każde dziecko otrzymuje taką samą ilość plasteliny, lepią z niej kulkę, umieszczają ją na wodzie – kulka opada na dno.
Następnie z kulki lepią „talerzyk” i ponownie umieszczają na wodzie – „talerzyk” pływa.
Wysuwają wniosek, że to czy przedmiot pływa, zależy od jego kształtu.
Doświadczenie 3
Każda grupa otrzymuje dwa jednakowe słoiki, jeden słoik zakręcają, drugi pozostawiają bez zakrętki.
Oba kładą na wodę i obserwują ich zachowanie (dzieci zauważają, że słoik z nakrętką pływa, a do słoika bez nakrętki wlewa się woda i słoik tonie.
Wysuwają wniosek, że w słoiku, który pływa jest powietrze, a w drugim – woda. Powietrze jest lżejsze od wody.
Grupy sprawdzają także co dzieję się z powietrzem, które znajdzie się pod wodą. W tym celu wkładają do misek z wodą odkręcone słoiki otworem do dołu. Delikatnie przechylają w bok, obserwuje co się dzieje i wyciągają wnioski.
Rozmowa - podsumowanie obserwacji dokonanych przez uczniów.
Zapisanie obserwacji w zeszytach: co tonie, co nie; od czego zależy czy przedmiot utonie (waga, kształt).
Zadania matematyczne:
- uczniowie klasyfikują przedmioty (wykorzystane we wcześniejszych doświadczeniach) na lekkie i ciężkie
-
Praca plastyczna „Łódka” (sprawdzenie zdobytych wiadomości)
Nauczycielka udostępnia dzieciom różnorodny materiał: styropian, skorupki orzecha włoskiego, kapsle, nakrętki, plastelina, wykałaczki, kolorowy papier. Dzieci robią łódeczki wg własnego pomysłu, tak, aby utrzymywały się na powierzchni wody.