SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DO KLASY I - 21.05.09r.
Czas trwania : 4x45 minut.
Imię i nazwisko prowadzących : Małgorzata Malinowska
Anna Mendalka
Krąg tematyczny : „ Bawimy się w redaktorów”.
Temat dnia : „Święto mamy - gazetka ścienna”.
Cele ogólne:
-doskonalenie umiejętności czytania, wypowiadania się oraz pisania na określony temat;
-kształtowanie umiejętności tworzenia klasowej gazetki,
-doskonalenie liczenia w zakresie 30.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-potrafi wyrazić słowami swoje uczucia do mamy,
-wykorzystuje w wypowiedzi o mamie słownictwo o pozytywnym zabarwieniu uczuciowym,
-opowiada o swojej mamie, jej zainteresowaniach oraz wyglądzie zewnętrznym,
-pisze krótka notatkę o swojej mamie,
- układa zabawne wierszyki, rymowanki;
-potrafi mnożyć w zakresie 30,
-wykonuje portret swojej mamy,
- tworzy gazetkę ścienną;
Metody (wg Okonia) :
- metody oparte na słowie - pogadanka, rozmowa,
- metody oparte na obserwacji i pomiarze - pokaz,
- metody oparte na praktycznej działalności uczniów- ćwiczebna, realizacja zadań wytwórczych, praca z tekstem
- metody aktywizujące - zabawa dydaktyczna, burza mózgów
Formy:
Indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita, praca w grupach
Środki dydaktyczne:
Tekturowe kwiaty, bloki rysunkowe, kredki, portrety, karty pracy z matematyki, 2 rysunki na brystolu, karteczki z cyframi, płyta z muzyką o mamie, karteczki z sylabami w kształcie serduszek, kartka do przyklejenia karteczek serduszek, gazety, czasopisma, artykuł z gazety o Dniu Matki, kartki z przymiotnikami opisującymi cechy mamy;
L.p. |
Przebieg zajęć
|
Kierunek edukacji |
Uwagi o realizacji |
Czas |
1. |
Przywitanie dzieci, sprawdzenie obecności. |
|
|
5 min. |
2. |
Nauczyciel wiesza na tablicy tekturowe kwiaty, na których znajdują się działania dotyczące mnożenia w zakresie 30. Po wykonaniu wszystkich działań Pani prosi dzieci, aby ułożyły wyniki w kolejności od najwyższego do najniższego - w ten sposób otrzymamy hasło dzisiejszego zajęcia. Po odwróceniu kwiatów powstaje hasło „ Dzień Matki”. Dzieci odczytują hasło i wypowiadają się na jego temat - co ono oznacza. |
Edukacja matematyczna |
Dzieci podchodzą do tablicy i rozwiązują działania. |
10 min. |
3. |
Nauczyciel rozpoczyna pogadankę na temat Dnia Matki. Zadaje pytania : -„ W jaki dzień obchodzony jest Dzień Matki?” -„ Dlaczego wszyscy obchodzimy tak uroczyście ten dzień?” -„ Jak wyglądają wasze mamy?” -„ Za co kochacie swoje mamy?' .Nauczycielka prosi, aby dzieci otworzyły kartę pracy na str.9 i wykonały ćwiczenie 1 i 3 |
Edukacja polonistyczna społeczno- przyrodnicza |
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela |
10 min. |
4.
|
Czytanie tekstu z podręcznika przez nauczyciela. Wspólna analiza przeczytanego tekstu. Nauczyciel zadaje pytania: -„O czym był tekst?” -„Jakie postacie występują w tekście?” -„Co myślicie o pomyśle uczniów z Kielc?” Odczytanie ciche rymowanek i wierszyków przez podręcznika - wybór najciekawszych: - „Co sądzicie o tych rymowankach?” - „Która wg Was jest najciekawsza i dlaczego?” |
Edukacja polonistyczna |
Dzieci siedzą w ławkach |
15 min. |
5. |
Pogadanka na temat artykułów w czasopismach. Nauczyciel zadaje pytania: -„Jak myślicie kto pisze artykuły do gazet?” -„Jakie znacie rodzaje czasopism, gazet?” - nauczyciel pokazuje różne rodzaje pism -„Jakie treści możemy znaleźć w prasie ?” -„Jakie informacje znajdują się na pierwszej stronie czasopism, gazet?” -„Co znajduje się na ostatnich stronach czasopism, gazet?” -„Czego możemy się dowiedzieć z gazet?” |
Edukacja polonistyczna |
Dzieci nadal siedzą w ławkach |
10 min. |
6. |
Ciąg dalszy pogadanki. Nauczyciel zadaje pytania: -„Co to są czasopisma?” -„Czym się różni czasopismo od gazety? -„Jakie tytuły czasopism znacie?” -„Jakie czasopisma dziecięce, młodzieżowe znacie? Jakie czasopisma czytaliście? Czego się z nich dowiedzieliście?” -„Co poza artykułami możemy znaleźć w czasopismach?” |
Edukacja polonistyczna |
Dzieci siedzą w ławkach |
13 min. |
7. |
Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje jeden zestaw serduszek z rozsypanką sylabową(sylabami, które po połączeniu utworzą zdania.) Po ułożeniu zdań powstaje wierszyk: „Ma-mu-sia jest jak słon-ko. U-śmie-cha się do mnie z ra-na. Dziś przyj-dę do niej z kart - ką. I po-wiem ko-cham Cię, Ma-mo.”
Jedna osoba z grupy podchodzi do tablicy i przykleja Powstał - cały wierszyk odczytuje dziecko wybrane przez nauczyciela. |
Edukacja polonistyczna |
Dzieci siedzą w ławkach. |
20 min. |
8.
|
- na połowie kartki każde dziecko wykona portret mamy, a na drugiej połowie napisze rymowankę, wierszyk lub zdania o swojej mamie. - te kartki będą tworzyły jedną całość tzw. gazetki ściennej - okolicznościowej. …
Nauczyciel zadaje pytanie: -„Jaka jest Wasza mama? Opiszcie ją jednym słowem?” Nauczyciel tłumaczy aby dzieci do napisanego przez niego na tablicy wyrazu ”Mama” dopisały określenia w kolumnie pionowej. Po wypisaniu określeń wyrazu „Mama”, dzieci tworzą do każdego określenia rymy. Dzieci kolejno podchodzą do tablicy i zapisują podawane przez siebie wyrazy - potem rymy. Pisanie samodzielnie krótkich rymowanek, wierszyków lub zdań o mamie. Nauczyciel rozdaje dzieciom słabszym w pisaniu tekst o „Mamie” z lukami do uzupełnienia. Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki na których uczniowie piszą kilka zdań, wiersz lub rymowankę o swojej mamie korzystając ze zgromadzonych wyrazów na tablicy.
Uczniowie wykonują portret mamy: Nauczyciel podaje technikę wykonania pracy i mówi: -„Narysujcie portret kredkami (kartka ułożona pionowo), portret tzn. głowę i kawałek tułowia. Zwróćcie uwagę na wielkość i kształt głowy, odpowiednie proporcje oraz elementy charakterystyczne takie jak okulary, kolczyki, naszyjniki. Portret wykonujecie na górze, a na dole wkleicie tekst napisany przez Was o Waszych mamach.” Po zakończeniu wykonywania portretu nauczyciel tłumaczy sposób w jaki zostanie wykonana gazetka okolicznościowa. -„A teraz przepiszcie wasze teksty na kolorowo, estetycznie na kartki które wam rozdałam.” W momencie skończenia przepisywania tekstów własnych dzieci nauczyciel prosi o wklejenie ich na dolną część pod portretem oraz nadanie tytułu pracy. Wspólne tworzenie gazetki klasowej
|
Edukacja plastyczna
Edukacja polonistyczna |
Dzieci siedzą w ławkach
|
35 min.
|
9. |
Zabawa „Milczek”- nauczyciel zawiesza na tablicy 2 rysunki z cyframi na brystolu. Tłumaczy dzieciom reguły zabawy matematycznej, zwraca uwagę iż polega ona całkowitym milczeniu. Z gry odpada ta osoba, która się odezwie.. Nauczycielka pokazuje dzieciom liczbę z jednego brystolu, następnie znak mnożenia oraz kolejną liczbę z drugiego brystolu i znak równa się (powstaje działanie). Mówi, aby dzieci pokazały na kartkach (które wcześniej otrzymały) prawidłowy wynik działania. . |
Edukacja matematyczna |
Dzieci siedzą w ławkach, pokazują na kartonikach, w ciszy, wyniki mnożenia. |
10 min. |
10. |
Nauczyciel zapisuje na tablicy zadanie tekstowe : „ Mama dostała 3 bukiety kwiatów. W każdym z nich było po 6 tulipanów. Ile tulipanów dostała mama?”
Analiza zadania(zilustrowanie go na tablicy) -„ O czym jest mowa w zadaniu?' ( dzieci podkreślają dane i szukane); -„ Co wiemy z treści zadania” -„ Czego nie wiemy, o co nas pytają w zadaniu?”
Zapisanie formuły matematycznej oraz odpowiedź na pytanie (zapis na tablicy); Przepisanie pytania działania i odpowiedzi do zeszytu. |
Edukacja matematyczna |
Dzieci siedzą w ławkach, a wybrane przez nauczyciela podchodzą do tablicy. |
10 min. |
11. |
Samodzielna praca uczniów w kartach pracy - n/l tłumaczy polecenia, zadania, ćwiczenia i daje czas na ich wykonanie Nauczyciel prosi uczniów, aby otworzyli karty pracy z matematyki i wykonały zadanie 1,3 i 9 na str. 61,63. Dzieci wykonują zadanie samodzielnie, a potem następuje - sprawdzenie - wykonanej pracy poprzez głośne odczytanie. |
Edukacja matematyczna |
Dzieci siedzą w ławkach |
16 min. |
12. |
Nauczyciel rozdaje uczniom dodatkowe karty pracy z matematyki (Załącznik nr 1) Następnie czyta i wyjaśnia polecenia. Uczniowie sami wykonują zadania, a następnie sprawdzenie- głośne . odczytanie wyników; |
Edukacja matematyczna |
Dzieci siedzą w ławkach i wykonują zadania. |
16 min. |
13. |
Zapisanie pracy domowej w zeszycie z matematyki. Zad. 5 i 6 str. 62 Zapisanie pracy domowej w zeszycie z polskiego. Ćwiczenie 2 str. 9 |
|
|
5 min |
24. |
Podsumowanie zajęć. Nauczyciel pyta: -„Czym zajmowaliśmy się dziś na zajęciach?” -„ O czym mówiliśmy?” -„Jakie prace wykonaliśmy?” - „ Przypomnijcie kiedy każda mama obchodzi swoje święto?” -„Co najbardziej podobało się wam w dzisiejszych zajęciach? Ocena aktywności uczniów - nauczyciel rozdaje wszystkim dzieciom znaczki Nauczyciel dziękuję dzieciom za udaną współprace. |
|
Dzieci siedzą w ławkach. |
10 min |