KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
W KLASIE I
Temat zajęć: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z obliczaniem wartości zakupów - metoda dyplomacji.
Cele:
Uczeń:
czyta ze zrozumieniem tekst matematyczny,
znajduje zależności miedzy danymi,
ustala, co musi obliczyć- w zadaniu,
odrzuca zbędne informacje,
układa dane w odpowiedniej kolejności, aby łatwo i w logiczny sposób dojść- do rozwiązania,
trafnie dobiera działanie matematyczne i rozwiązuje je,
układa odpowiedź na postawione w zadaniu pytanie,
ocenia swoje zdolności „dyplomatyczne” w pracy grupowej oraz zdobytą wiedzę i umiejętności.
Środki dydaktyczne: lizaki matematyczne, puzzle, słownik wyrazów obcych, słońce z promykami zawierającymi określenia: super, doskonale, dobrze.
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel zadaje pytania:
Kto to jest dyplomata?
Kto może nim zostać?
Nauczyciel prowadzi z dziećmi swobodną rozmowę na zadany temat.
Nauczyciel kładzie na podłodze słońce, które z jednej strony ma smutną buzię, a z drugiej uśmiechniętą. W chwili rozpoczynania zajęć słońce jest smutne, dzieci poprzez swoją pracę maja je rozweselić.
Podział dzieci ma grupy ze względu na liczbę (dzieci odliczają do 4). Dzieci siadają grupowo do ławek.
Nauczyciel każdej z grup daje zadanie do rozwiązania (przypomina o podziale obowiązków - zmianie pełnionych ról przy kolejnych zadaniach). Kiedy grupa rozwiąże zadanie to puka w stół a nauczyciel podchodzi sprawdzić czy zadanie jest wykonane poprawnie. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie nauczyciel daje promyk słońca. Za każdym razem inna osoba relacjonuje przebieg pracy nad zadaniem.
Po rozwiązaniu zadań każda grupa siada w kręgu na dywanie i liczy ile promyków zdobyła dzięki swojej pracy. Promyki te przyczepia do słoneczka. Po ułożeniu promyków słoneczko należy odwrócić na stronę z uśmiechem.