Konspekt zajęć zintegrowanych - kl. III
Prowadząca: Karolina Urbanowska
Treści kształcenia: Tajemnice lasu.
Blok tematyczny: Leśną ścieżką.
Temat dzienny: Kolorowa jesień.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności poprawnego i swobodnego wypowiadania się
- wdrażanie do wypowiedzi na określony temat
- wdrażanie do zrozumienia czytanego i słuchanego tekstu
- wzbogacanie słownictwa uczniów o nazwy przyrodnicze
- zachęcanie do spacerów
- przypomnienie technik wykonywania działań matematycznych
Cele szczegółowe:
- uczniowie potrafią określić nazwę drzewa na podstawie jego owoców i liści
- uczniowie wypowiadają się całymi zdaniami
- uczniowie potrafią samodzielnie wyciągać wnioski
- uczniowie rozumieją słuchany i czytany tekst
- uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące poznanych wierszy
- uczniowie malują liście jesienne, stosują kolory podstawowe i pochodne
Metody pracy:
- słowne: pogadanka, praca z tekstem
- oglądowe: obserwacja
- ćwiczeniowe: gry i zabawy dydaktyczne
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- „Świat ucznia. Podręcznik do kształcenia zintegrowanego”
- „Świat ucznia. Ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego”
- ilustracje jesiennych liści i owoców drzew
- naturalne liście, kwiatki, owoce drzew
- karty pracy
Zapis w dzienniku:
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat poznanych wierszy. Rozpoznawanie i nazywanie drzew po ich liściach i owocach, zapoznanie się z budową liścia. Doskonalenie technik wykonywania działań matematycznych. Spacer po lesie i zbieranie liści i owoców. Malowanie liści.
Przebieg zajęć:
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Spacer edukacyjny do lasu. |
Wycieczka - spacer do lasu. |
Nazbieranie kolorowych liści i owoców drzew. |
Każdy uczeń podczas spaceru ma nazbierać kolorowych liści z różnych drzew, owoców np. jarzębinę, kasztany, żołędzie, orzechy. Mają one być wykorzystane podczas zajęć, a następnie nauczyciel zaproponuje stworzenie z przyniesionych liści i owoców dekoracji jesiennej. |
Aktywność ruchowa, przyrodnicza. |
Swobodne wypowiedzi, wrażenia po spacerze. |
|
Poprawne wypowiedzi. |
Uczniowie opowiadają, co przynieśli z wycieczki do lasu, omawiają przyniesione skarby, określają ich kolory, kształty, starają się rozpoznawać, które liście spadły z jakiego drzewa. |
Aktywność polonistyczna i przyrodnicza. |
Poprawne odczytanie wiersza. |
Podręcznik str. 41 - załącznik nr 1. |
Udzielanie poprawnych odpowiedzi. Podkreślanie w wierszu rzeczowników, czasowników i przymiotników. |
Opowiadają treść wiersza, który został przeczytany przez nauczyciela. Uczniowie opowiadają jak została przedstawiona jesień przez autora wiersza. Uczniowie wypisują z wiersza rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki. |
Aktywność językowa. |
Rozwiązywanie zagadek dotyczących jesieni. |
Mały konkurs - załącznik nr 2. |
Poprawne i szybkie kojarzenie. |
Uczniowie mają w jak najszybszym czasie rozwiązać zagadki. Uczniowie są podzieleni na kilkuosobowe grupy. Zwycięzka grupa otrzymuje tytuł mistrzów zagadek. |
Aktywność językowa. |
Poprawne odczytanie wiersza. |
Podręcznik str. 41 - załącznik nr 3. |
Udzielanie poprawnych odpowiedzi. Omówienie wiersza. Szukanie liści drzew, o których mowa jest w wierszu. |
Dzieci opowiadają treść wiersza. Mając treść wiersza prze sobą mówią, jak w tym utworze przedstawiona jest jesień. Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili rodzaje drzew o jakich wspomniał autor w tekście, pyta uczniów, czy wśród liści które przyniosły z lasu znajdą te o których jest mowa w wierszu. |
Aktywność językowa i przyrodnicza. |
Wykonanie ozdób i ludzików z owoców przyniesionych z lasu. |
Owoce leśne, plastelina. |
Wykonywanie ozdób i zabawek. |
Uczniowie samodzielnie wykonują ozdoby i zabawki. Mogą to być korale z jarzębiny, broszki, ludziki z kasztanów i żołędzi i inne. |
Aktywność techniczna. |
Rozwiązywanie zadań matematycznych |
Karty pracy - załącznik nr 4. |
Wykonywanie działań matematycznych |
Poprawne rozwiązywanie działań, właściwe obliczenia. |
Aktywność matematyczna. |
Załączniki:
Załącznik nr 1:
Józef Czechowicz - Jesień
Szumiał las, śpiewał las,
gubił złote liście,
świeciło się jasne słonko
chłodno a złociście...
Rano mgła w pole szła,
wiatr ją rwał i ziębił;
opadały ciężkie grona
kalin i jarzębin...
Każdy zmierzch moczył deszcz,
płakał, drżał na szybkach...
I tak ładnie mówił tatuś:
jesień gra na skrzypkach...
Listki śpiewają cicho,
Tańcząc, każdy szeleszcze!
Jeszcze daleko słoty.
Jesień wesoła jeszcze.
Załącznik nr 2:
1. Wita nas liści szelestem,
kroplami - co w szyby dzwonią,
i barwnych chryzantem wonią.
2. Co to za pani, w złocie, czerwieni,
sady maluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie już w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje.
3. Narzekają dzieci, gdy z chmury spada,
tylko czarna ziemia przyjmuje go rada.
4. Mieszka na grzędzie,
liściastą ma główkę,
mama z niej robi pyszną surówkę.
5. Ja nie śpiewam jak kanarek,
zwykle po swojemu ćwierkam,
do okienka twojego zerkam.
6. Choć przytulne ma mieszkanie,
zimą futro zmienia.
Żaden orzech nie jest dla niej,
trudny do zgryzienia.
7. To łatwa zagadka - tak mi się wydaje.
Jaka po lecie pora nastaję?
8. W ziemi się rodzą -
z jednego wiele.
Najsmaczniejsze są jesienią -
pieczone w popiele.
Załącznik nr 3:
Leopold Staff - Jesienne liście
Kończy się lato w przepych bogate
I zmienia, zmienia piękną swą szatę.
Drzewa po świeżej, bujnej zieleni
Wdziewają złote barwy jesieni.
A te radosne barwy jesienne
Jakże są cudne, chociaż odmienne.
Złoto, brąz, mosiądz, oliwa
Tworzą rozkoszne dla oczu dziwa.
Pogodnie, cicho i uroczyście
Spływają z wolna na ścieżkę liście,
A gdy śpieszymy do szkoły drogą,
Raźno szeleszczą, szumią pod nogą.
Kiedy wiatr zdrowy zachwieje dębem,
Strząsa zeń liście z falistym wrębem.
Jesiony ronią liście pierzaste,
A klony sieją - pięciopalczaste.
Brzozie, topoli, grabowi, lipie
Wiatr zrywa liście i sypie, sypie…
Załącznik nr 4:
1. Kasia przyniosła z wycieczki do parku 85 żołędzi i 56 kasztanów, z których zrobiła ludziki. Do wykonania jednego ludzika zużyła 2 kasztany i 3 żołędzie. Kasia zrobiła 17 ludzików. Oblicz ile zostało jej kasztanów i żołędzi.
2. Tomek przyniósł z lasu mnóstwo kolorowych liści. Wśród nich znalazło się 23 liście kasztana, 19 liści dębu, 28 liści klonu i 32 liście lipy.
Ile liści przyniósł Tomek?
Których liści było najwięcej a których najmniej?
O ile więcej było liści klonu niż liści dębu?
O ile mniej było liści kasztana niż liści lipy?