Konspekt zajęć zintegrowanych na 3.11.2011r
Data: 3.11.2011r.
Prowadzący: Joanna Cwalina
Klasa: 1B
Krąg tematyczny: Moja rodzina
Temat dnia: Listopadowy spacer z mamą
Cele zajęć: dziecko
dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
wypowiada się na temat ilustracji
układa sylaby ze znanych liter
czyta wyrazy i tekst wyrazowo - obrazkowy
porównuje liczebność zbiorów
Metody (zgodne z klasyfikacjami uznawanymi w dydaktyce): podające, problemowe, praktyczne
Formy pracy uczniów: indywidualne, grupowe, zbiorowe
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, wyprawki- koperty z literami i sylabami, płyta CD
Przestrzeń edukacyjna: klasa szkolna, park
Literatura wykorzystana do przygotowania zajęć:
Przebieg dnia: (źródło: Ziętkiewicz E. 1997, s. 44)
Cele (zakładane efekty) | Warunki pobudzające do aktywności | Zadania dla uczniów | Czynności uczniów | Obszar aktywności |
---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
- dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią | 1. Wycieczka do parku | 1. Zbieranie darów jesieni: kasztanów, żołędzi, liści 2. Obserwowanie zmian w przyrodzie |
1. Zbierają napotkane dary jesieni, obserwują jak zmienił się krajobraz: żółte, czerwone liście zamiast zielonych | -naukowy |
2. Przygotowanie wystawy zebranych skarbów jesieni | 2. Układają na przygotow. Ławce liście, żołędzie, noski klonu itp. | -społeczny -naukowy |
||
wypowiada się na temat ilustracji | 3. Wypowiedzi dz. na podstawie ilustracji w podręczniku i obserwacji w terenie | 3. Opowiadają kto jest w parku, co robią dzieci, a co zwierzęta na obrazku. | -językowy -naukowy |
|
układa sylaby ze znanych liter czyta wyrazy i tekst wyrazowo - obrazkowy |
4. Czytanie sylab, wyrazów i zdań z głoską m -wymawianie głoskami nazw rysunków. Wyróżnianie głoski m w różnych pozycjach -Czytanie sylab i wyrazów -czytanie zdania z wyrazem ma |
4. Wymawiają głoskami nazwy rysunków, pokazują w którym miejscu jest litera m. Czytają sylaby, wyrazy i znania z wyrazem ma |
-wizualno – przestrzenny -językowy |
|
5. Ćwiczenia muzyczno – ruchowe: „Spacer z mamą” | 5. Podczas akompaniamentu ćwierćnutowego – mama spaceruje z dzieckiem, przy ósemkach mama siada a dziecko biega w koło niej, gdy muz. Cichnie obydwoje odpoczywają. Zamiana ról | -ruchowe -muzyczne |
||
układa sylaby ze znanych liter | 6. Ćwiczenia z wykorzystaniem liter i sylab z wyprawki: -wyszukaj w kopercie litery, które znasz -ułóż sylaby z liter, które znasz -wyszukaj w kopercie te sylaby, które potrafisz odczytać -spróbuj ułożyć wyrazy z sylab -wybierz te sylaby, które zawierają literę m, podaj wyrazy zawierające te sylaby |
6. Szukają litery i, o, a, l, m Układają sylaby z liter: ma, mo, la, lo, am, al., Ol Szukanie sylab, które potrafią odczytać: la, lo, li, ma, mo, mi Układają wyrazy z sylab: mama, mamo, lala, mali, mila, lama Wybierają sylaby z literą m, podają wyrazy z ta sylabą: mama, mamo, mali, mila, lama |
-wizualno – przestrzenny -językowy |
|
7. Nauka II zwrotki piosenki Moja wesoła rodzinka: -wysłuchanie nagrania piosenki -śpiewanie piosenki na sylabach: ma lub Mo -śpiew kolejno parami krótkich fragmentów -wspólne śpiewanie I i II zwrotki oraz refrenu -podział klasy na 3 grupy każda z nich po kolei śpiewa po jednej zwrotce -śpiew z wystukiwaniem rytmu piosenki |
7. Słuchają piosenki, śpiewają kolejno w parach krótkie fragmenty, wspólne śpiewanie I i II zwrotki oraz refrenu, śpiewanie w grupach po 1 zwrotce, wystukują rytm do piosenki | -językowy -muzyczny |
||
8. Wyszukiwanie w tekście litery m, M i obrysowywanie ich wg. wzoru | 8. Odszukują litery m, M w tekście, zaznaczają wg. Wzoru. | -wizualno - przestrzenny | ||
9. Samodzielne pisanie litery m, M. Pisanie po śladzie sylab ma, Mo, mi, om ze zwróceniem uwagi na prawidłowe łączenie liter. | 9. Piszą w liniaturze litery m, M. Piszą sylaby po śladzie ze zwróceniem uwagi na poprawne łączenie liter. |
-ruchowy -wizualno - przestrzenny |
||
10. Kończenie rysowania szlaczka wg. wzoru | 10. Dokończają rysowanie szlaczka. | -ruchowy -wizualno - przestrzenny |
||
11. Samodzielne pisanie wyrazu mama na serduszku wg. Podanego wzoru | 11. Piszą wyraz mama na lurce i w karcie. | -wizualno - przestrzenny | ||
porównuje liczebność zbiorów | 12. Liczenie darów jesieni: -ułóżcie 3 zbiory (liście, żołędzie, kasztany),tak aby w każdym były 3 elementy -dołóżcie tyle kasztanów, aby wszystkich razem było 5 -których darów macie na ławce najwięcej? -których darów macie na ławce najmniej? -wybierzcie 4 kasztany -ułóżcie zbiór żołędzi, który będzie miał o 1 element mniej niż w zbiorze kasztanów -ułóżcie zbiór liści, który będzie miał o 1 element więcej niż zbiór żołędzi -których darów jest najwięcej? |
12. Układają 3 zbiory 3 elementowe. Dokładają w 1 zbiorze 2 elementy. Liczą których elementów w którym zbiorze jest najwięcej, a których najmniej. Biorą 4 elementy z 1 zbioru. Układają zbiór 3 elementowy czyli o 1 element mniejszy niż w 1 zbiorze. Układają zbiór 4 elementowy, czyli taki, który ma o 1 element więcej niż w 2 zbiorze. Liczą, który zbiór jest najbardziej liczny. |
-matematyczno - logiczny | |
13. Wykonanie laurki dla mamy. Pisanie wyrazu mama. Malowanie kwiatków wg. Wzoru. | 13. Piszą wyraz mama w karcie i na laurce z wyprawki. Składają laurkę wzdłuż lini, kolorują kwiatki w środku laurki. | -wizualno - przestrzenny | ||
|
14. Rysują serca po śladzie | -ruchowy -wizualno - przestrzenny |