Konspekt zajęć zintegrowanych.
(zajęcia hospitowane przez p.dyrektor mgr K.Kozak 18 stycznia 2007r..)
Barbara Oleksiak-nauczyciel nauczania zintegrowanego
Klasa III B
OŚRODEK TEMATYCZNY:Zmieniamy się.
TEMAT:Będę dorosły.
Wypowiedzi uczniów dotyczące zmian zachodzących w wyglądzie człowieka, jego zachowaniu, zainteresowaniach, obowiązkach. Wyróżnianie obrazów w utworze poetyckim pt.,, Będę dorosły ”.Pomiary długości i obwodów części ciała swojego sąsiada za pomocą miarki centymetrowej. Oblicznie różnic obwodów. Porównywanie wyników pomiarów. Próba dyskusji-Czy wygląd decyduje o wartości człowieka? Redagowanie wielozdaniowej wypowiedzi-Ja za 20 lat.Czas teraźniejszy,przeszły i przyszły.
CELE LEKCJI
-wielozdaniowe wypowiedzi na temat zmian zachodzących w wyglądzie człowieka, jego zachowaniu, obowiązkach itp.,
-dyskusja na temat:,,Czy wygląd decyduje o wartości człowieka?
-obowiązki i zainteresowania ludzi w róznym wieku-wymiana spostrzeżeń,
-współpraca i integracja w grupach.
METODY PRACY :
-pogadanka,dyskusja,działanie praktyczne,bura mózgów,promyczkowe uszeregowanie.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
-fotografie z dzieciństwa i życia dorosłego nauczyciela,
-podręcznik,wiersz,,Będę dorosły”,
-karty z tabelami do pomiarów,
-karteczki do szeregowego promyczka.
Przebieg zajęć:
1SPOTKANIE W KRĘGU.
Śpiewanie piosenki,,Cała mama,cały tata”Improwizowanie ruchem piosenki.
Pogadanka w kręgu:
-jakie zmiany zachodzą w człowieku w ciągu całego życia?.
-oglądanie zdjęć nauczyciela od wczesnego dzieciństwa do dorosłości,
-jak daleko w przeszłość sięga moja pamięć?
-omówienie ilustracji w czytance-Jaki byłem?Jaki jestem?Jaki będę?
(określanie czasu wypowiedzi-czas przeszły ,teraźniejszy i przyszły)
-próba dyskusji na temat-Czy wygląd decyduje o wartości człowieka?
2.PRACA W GRUPACH:(promyczkowe uszeregowanie)
-wypisywanie obowiązków dziecka i dorosłego,
-wypisywanie zainteresowań dzieci i dorosłych.
Przykłady (-wypowiedzi dzieci)
Przestrzegać zasad w domu i w szkole.
Słuchać nauczyciela. Pomagać rodzicom.
Dbać
o higienę
osobistą Sprzątać pokój.
Słuchać rodziców. Być grzecznym.
Odrabiać lekcje.
=============================================================================
Opieka.
Gotowanie. Naprawa.
Praca. Pomoc.
Zakupy.. Sprzątanie.
Mycie naczyń..
=============================================================================
Tańce.
Muzyka. Zabawa.
Podróże. Nauka.
Plastyka. Sport.
Historia Polski..
=============================================================================
Dzieci..
Telewizja.. Komputer.
Praca. Samochody.
Książki.
Moda. Sport.
Historia .Przyroda.
=============================================================================
-przerwa śródlekcyjna-piosenka,,Głowa,ramiona,kolana,pięty”Improwizacja ruchowa piosenki.
3.PRACA W PARACH.
Mierzenie siebie i swojego sąsiada:
-przygotowanie miarki centymetrowej do pomiarów,
-mierzenie długości i obwodów części ciał,
-zapisywanie w tabeli wyników,
-obliczanie różnic obwodów,
-porównywanie swoich wyników z wynikami kolegów,
-przestrzeganie dokładności pomiarów.
Przykład 2-tabela
4.PRACA ZBIOROWA I INDYWIDUALNA.
Wyraziste czytanie przez uczniów utworu pt.,,Będę dorosły”
Określenie nastroju wiersza pt.,,Będę dorosły
Redagowanie dłuższej wielozdaniowej wypowiedzi na temat:,,Ja za 20 lat”
-zapisanie tematu w zeszycie,,Będę dorosły”
-indywidualne redagowanie wielozdaniowej wypowiedzi(w razie potrzeb z pomocą nauczyciela)
Autoportret-,,Ja za 20 lat.”
Przykład 3-wypracowania
Przykład 4-prace plastyczne
6.Podsumowanie dnia i samoocena.
Opracowanie-mgr B.Oleksiak
Obowiązki dzieci
Obowiązki dorosłych
Zainteresowania dorosłych
Zainteresowania dzieci