Konspekt zajęć zintegrowanych - kl. III
Prowadząca: Karolina Urbanowska
Treści kształcenia: Tajemnice lasu.
Blok tematyczny: Dary lasu.
Temat dzienny: Poznajemy dary lasu: grzyby.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności poprawnego i swobodnego wypowiadania się
- wdrażanie do wypowiedzi na określony temat
- wdrażanie do zrozumienia czytanego i słuchanego tekstu
- zapoznanie uczniów z nazwami grzybów: jadalnymi i trującymi
- wzbogacanie słownictwa uczniów o nazwy przyrodnicze
- wzbudzanie w uczniach zainteresowania i rozsądku podczas grzybobrania
Cele szczegółowe:
- uczniowie potrafią wymienić kilka grzybów jadalnych i trujących, opisać wygląd grzybów, nazwać części grzyba
- uczniowie wypowiadają się całymi zdaniami
- uczniowie potrafią samodzielnie wyciągać wnioski
- uczniowie rozumieją słuchany i czytany tekst
- uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące poznanego wiersza i czytanki
- uczniowie rozumieją konieczność zapoznania się z zasadami rozsądnego grzybobrania
Metody pracy:
- słowne: pogadanka, praca z tekstem
- oglądowe: obserwacja
- ćwiczeniowe: gry i zabawy dydaktyczne
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- „Świat ucznia. Podręcznik do kształcenia zintegrowanego”
- „Świat ucznia. Ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego”
- ilustracje grzybów
- naturalne okazy grzybów
- karty pracy
Zapis w dzienniku:
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat znanych im grzybów. Rozpoznawanie i nazywanie grzybów, zapoznanie się z budową grzyba. Poznanie zasad prawidłowego zbierania grzybów. Formowanie z plasteliny grzybów.
Przebieg zajęć:
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Uczniowie wypowiadają się na temat znanych im grzybów.
Wymienione przez uczniów nazwy grzybów są zapisywane na tablicy, a następnie układane w kolejności alfabetycznej. |
|
Wypowiedzi uczniów na temat znanych im grzybów.
Porządkowanie nazw w kolejności alfabetycznej. |
Uczniowie wypowiadają się na temat grzybów, wymieniają nazwy im znane.
Uczniowie porządkują nazwy grzybów w kolejności alfabetycznej. |
Aktywność językowa. |
Zaznaczenie na karcie pracy elementów, które mogą mieć jakiś związek z grzybami. |
Karta racy - załącznik nr 1. |
Praca uczniów z kartą pracy. |
Zadaniem każdego ucznia jest wybranie spośród wielu elementów tych, które mogą mieć związek z grzybami, a następnie wyjaśnienie, dlaczego wybrali właśnie te przedmioty. |
Aktywność językowa. |
Poprawne odczytanie wiersza. |
Tekst wiersza - podręcznik str. 46. załącznik nr 2. |
Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela rozmawiają na temat nowo poznanego wiersza. |
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela: -o jakich grzybach jest mowa w wierszu? -czy spośród wymienionych w wierszu grzybów potrafisz rozróżnić jadalne i trujące? |
Aktywność językowa i przyrodnicza. |
Prezentacja atlasów z grzybami. |
Ilustrowane atlasy grzybów. |
Uczniowie obserwują, starają się zapamiętać nazwy grzybów zarówno tych jadalnych, jak i trujących. |
Uczniowie oglądając grzyby zwracają uwagę na ich wielkość, kolory, kształty, budowę. Uczniowie zapisują w zeszytach nazwy najbardziej znanych grzybów jadalnych i trujących, w widoczny sposób oddzielając jedne od drugich. |
Aktywność przyrodnicza. |
Zapoznanie uczniów z budową grzyba. |
Karta pracy - załącznik nr 3. |
Uczniowie dostają karty pracy i pod kierunkiem nauczyciela zapoznają się z budową grzyba. |
Uczniowie podpisują rysunek, wyszczególniają kapelusz, trzon, owocnik, grzybnię, po czym rysunek wklejają do zeszytu. |
Aktywność przyrodnicza. |
Rozwiązywanie zadań matematycz- nych |
Zadania dla uczniów - załącznik nr 4. |
Zadaniem uczniów jest rozwiązanie zadania matematycznych. |
Dzieci poprawnie rozwiązują zadania z matematyki, wykonują obliczenia. |
Aktywność matematycz- na |
Zabawa ruchowa. |
Nagranie na płycie CD. Kartoniki z nazwami grzybów. |
Rozpoznawanie gatunków grzybów: jadalne czy trujące. |
Dzieci przy włączonej melodii biegają po sali, gdy muzyka cichnie schylają się i „zbierają grzyby”, którymi są kartoniki z nazwą grzyba. Zadaniem ucznia jest odpowiedzieć czy zebrany grzyb należy do jadalnych czy trujących. |
Aktywność muzyczna i przyrodnicza. |
Zapoznanie się z czytanką pt. O Jurku, co się nie znał na grzybach i o bogini Żywii. |
Tekst czytanki - podręcznik str. 46 - 47. |
Swobodna dyskusja na temat przeczytanej czytanki. |
Dzieci opowiadają poznaną czytankę, oraz to, w jaki sposób i kto nauczył go rozróżniać grzyby. Uczniowie rozumieją konieczność rozróżniania grzybów jadalnych od trujących, wiedzą, czym może skończyć się zjedzenie grzyba trującego. Dzieci mają świadomość, że nie wolno zrywać grzybów trujących, gdyż one są ozdobą lasu. |
Aktywność językowa. |
Wykonywanie pracy plastycznej przy wykorzystaniu plasteliny. |
Plastelina, kartoniki. |
Wykonywanie pracy plastycznej. |
Dzieci mają za zadanie ulepić z plasteliny grzyba, ustawić go na kartoniku, a następnie zrobić podpis grzyba odpowiednie podpisy wyjaśniając jego budowę. |
Aktywność plastyczna. |
Zapoznanie się z zasadami prawidłowego grzybobrania. |
Karta pracy - załącznik nr 5. |
Wykreślanie zdań nieprawdziwych. |
Uczniowie po wykreśleniu zdań nieprawdziwych mają wkleić do zeszytu kodeks grzybobrania. |
Aktywność językowa i przyrodnicza. |
Znaczenie grzybów |
|
Uczniowie z nauczycielem dyskutują o znaczeniu grzybów. |
Uczniowie po pogadance wiedzą, że grzyby wykorzystywane są przede wszystkim jako składnik kulinarny, ale także stosuje się je w farmacji, są wykorzystywane do produkcji leków. Ich występowanie w danym środowisku świadczy o braku zanieczyszczeń, są więc wyznacznikiem czystości powietrza na danym terenie. |
Aktywność przyrodnicza i językowa. |
Załączniki:
Załącznik nr 1:
Spośród przedstawionych na rysunkach elementów wybierz te, które mogą mieć jakiś związek z grzybami i grzybobraniem, a następnie uzasadnij swój wybór.
koszyk
kwiatek
zupa grzybowa
gumowce
lekarz
nóż
czajnik
książka - atlas grzybów
telewizor
zegar
plecak
fotel
kapelusz
ptak - gołąb
kwiatek
Załącznik nr 2:
Maria Kownacka - " Grzyby "
Padały deszcze…
jeszcze…i jeszcze…
A dziś nowina wesoła -
grzyby rosną nam dookoła!
Rosną borowiki, rydze i maślaki,
kurki, kanie, gołąbki, koźlanki!
- Czy znacie się na grzybach?
- Toć wiadomo! - No chyba!
- Muchomorze, mój panie,
już ty w lesie zostaniesz!
Rośnij sobie, mój kochany,
w kapeluszu nakrapianym!
Bo ja pięknie dziękuję, za grzyb taki, co truje!
Dziś pełno grzybów, gdzie się kto ruszy!
Wiewiórka grzyby na sęczkach suszy…
Na zimę chowa po dziuplach, norkach…
i mama suszy - chowa do worka!
Załącznik nr 3:
Podpisz odpowiednio rysunek: kapelusz, owocnik, trzon, grzybnia,
Załącznik nr 4:
1. Tata z Kasią i Tomkiem poszli do lasu. Tata przyniósł do domu 12 borowików, 17 maślaków i 6 kurek. Kasia nazbierała 14 maślaków, 9 borowików i 11 kurek. Tomek znalazł 19 maślaków, 13 kurek, ale nie znalazł ani jednego borowika. Po ile grzybów każdego rodzaju przynieśli do domu tata, Kasia i Tomek?
2. Mama przyniosła z lasu 45 podgrzybków i 29 koźlarzy.
Ile grzybów przyniosła mama?
O ile więcej podgrzybków przyniosła mama?
O ile mniej koźlarzy przyniosła mama?
Ile koźlarzy musiałaby mama jeszcze nazbierać, aby mieć tyle samo koźlarzy co podgrzybków?
Załącznik nr 5:
- Zbierać grzyby należy w towarzystwie osoby dorosłej.
- Można zbierać wszystkie grzyby - zarówno te jadalne jak i trujące.
- Zbierając grzyby należy pamiętać, aby ich nie wyrywać, ale umiejętnie wykręcać, aby nie uszkodzić grzybni.
- Grzyby należy zbierać do worka foliowego.
- Grzyby należy zbierać do przewiewnego koszyka.
- Idąc na grzyby warto mieć ze sobą atlas grzybiarza.
- Nie wolno niszczyć niejadalnych grzybów, gdyż są one ozdobą lasu i mają duże znaczenie dla przyrody.