Konspekt zajęć zintegrowanych na 4.11.2011r
Data: 4.11.2011r.
Prowadzący: Joanna Cwalina
Klasa: 1B
Krąg tematyczny: Moja rodzina
Temat dnia: Dzień z wagą
Cele zajęć: dziecko
tworzy nowe wyrazy z podanych sylab
czyta zdania wyrazowo - obrazkowe
potrafi dostrzec elementy humorystyczne w ilustracji
zgodnie współdziała w parach
potrafi oszacować „na oko” ciężar przedmiotu
potrafi skonstruować wagę
rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży
Metody (zgodne z klasyfikacjami uznawanymi w dydaktyce): podające, problemowe, praktyczne
Formy pracy uczniów: indywidualne, grupowe, zbiorowe
Środki dydaktyczne: podręcznik, patyki, tasiemki, woreczki foliowe, płyta CD, magnetofon, Karty pracy, waga szalkowa, jabłko, gruszka, 4 śliwki
Przestrzeń edukacyjna: klasa szkolna
Literatura wykorzystana do przygotowania zajęć:
Przebieg dnia: (źródło: Ziętkiewicz E. 1997, s. 44)
Cele (zakładane efekty) | Warunki pobudzające do aktywności | Zadania dla uczniów | Czynności uczniów | Obszar aktywności |
---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
-potrafi dostrzec elementy humorystyczne w ilustracji - rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży |
Kolorowa ilustracja w podręczniku | Wypowiedzi związane z ilustracją w podręczniku: Co cię rozbawiło na ilustracji? Co jest cięższe Morus czy sroka? Kto jest lżejszy: chłopiec czy Morus? Kto waży tyle samo co Morus? | Uczniowie na podstawie ilustracji odpowiadają na pytania | -językowy -wizualno - przestrzenny |
rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży | Obrazki przedstawiają przedmioty na wagach. Powiedz co jest lżejsze, a co cięższe. Omówienie szalek wagi – góra, dół | Uczniowie na podstawie ilustracji odpowiadają: klocki ważą tyle samo, kasztany są cięższe niż żołędzie, a liście są lżejsze od kasztanów | -matematyczno - logiczny | |
-zgodnie współdziała w parach -potrafi skonstruować wagę |
Zajęcia manualne | Wykonanie wagi z patyka, tasiemki, i woreczków | Zaznaczają środek patyczka, zawiązują tasiemką jako uchwyt. Na końcach patyka zaczepiają woreczki | -naukowy |
potrafi oszacować „na oko” ciężar przedmiotu | Wyjaśnienie i demonstracja przez N. sposobu ważenia różnych przedmiotów: -maskotka waży „ilość” klocków -zeszyt waży.. klocki. -książka waży..klocki i jest cięższa od.. -liście ważą.. i są lżejsze od.. |
Dz. obserwują jak N. waży różne przedmioty | -matematyczno - logiczny | |
Śpiewanie piosenki | Nauka 3 zwrotki piosenki Moja wesoła rodzinka | Słuchanie nagrania piosenki, śpiew kolejno krótkich fragmentów, wspólne śpiewanie zwrotek i refrenu, śpiew z podziałem: jedna grupa zwrotki, druga refreny | -muzyczny -językowy |
|
czyta zdania wyrazowo - obrazkowe | Czytanie indywidualne i zbiorowe zdań. Co mówi Ola, co mówi wiewiórka? | Czytają zdania w tekście wyrazowo obrazkowym, odpowiadają: Ola ma 3 liście, a wiewiórka 2 orzechy | -wizualno – przestrzenny -językowy |
|
tworzy nowe wyrazy z podanych sylab | Samodzielne układanie wyrazów przy tablicy | Wykorzystanie sylab z m: ma, mo, mi, Ma, Mo, Mi – podanie wyrazów na te sylaby: mama, maluch, maki; motyl, moda, moje; miska, miś, mina ; Układanie imion: Marek, Magda, Monika, Michał | Dz. podchodzą do tablicy z sylabami: układają wyrazy | -wizualno – przestrzenny -językowy |
rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży | Zaznaczenie strzałką na każdej wadze co jest cięższe, a co waży tyle samo. | Dz. rysuje w karcie pracy strzałki na wskaźnikach wag | -matematyczno - logiczny | |
rozumie pojęcia: cięższy, lżejszy, tyle samo waży | Ćwiczenia na prawdziwej wadze | Ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem wagi szalkowej, ważenie owoców, szacowanie ciężaru: Co waży więcej jabłko czy 2 śliwki? Jabłko czy gruszka? Jabłko czy 4 śliwki? Gruszka czy 3 śliwki? | Obserwują wagę, odpowiadają na pytania nauczyciela | -Wizualno – przestrzenny -ruchowy |
Rysowanie skrzydeł lecących ptaków | Dz. dorysowują skrzydełka ptakom w kartach pracy | -wizualno - -przestrzenny | ||
Przepisywanie wyrazów i liter, nazywanie obrazków, dzielenie nazw na głoski, łączenie rysunku z ostatnią literą jego nazwy, rytmiczne czytanie zdań – wyklaskiwanie rytmu. | Dz. przepisują litery i wyrazy w liniaturze, nazywają rysunki i łączą ich nazwy z ostatnimi literami, czytają rytmicznie zdania. | -wizualno - -przestrzenny -ruchowy |
||
zabawa | Ćwiczenia ruchowe – improwizowanie ruchu zwierząt np. chodzić ciężko jak słoń, skradać się jak kot, galopować jak koń, skakać jak zając. | Dz. improwizują podane przez N. zwierzęta. | -ruchowy |