Scenariusz zajęć zintegrowanych - kl. I
Krąg tematyczny: „W krainie baśni”.
Temat dnia: „Z Kopciuszkiem na balu”.
Cel główny: Zapoznanie z baśnią „Kopciuszek” H. Januszewskiej.
Cele operacyjne - uczeń:
· rozpoznaje tytuły baśni, z których przybywają postacie (zabawki gumowe),
· wyróżnia i ocenia bohaterów utworu,
· ustala kolejność zdarzeń na podstawie ilustracji i tekstu,
· dostrzega krzywdę i niesprawiedliwość,
· opowiada baśń z wykorzystaniem podanego słownictwa,
· ustala prawidłowe odpowiedzi na pytanie,
· układa zdanie - główną myśl utworu z rozsypanki sylabowej i wyrazowej,
· przedstawia scenki inspirowane wydarzeniami z baśni,
· współpracuje twórczo w grupie,
· odczytuje pełne godziny na zegarze,
· ustawia wskazówki na podanej godzinie,
· wyczarowuje kredkami strój dla Kopciuszka,
· wykonuje taniec w rytm muzyki.
Metody dydaktyczne: oglądowe, słowne, praktyczne, gry dydaktyczne.
Środki dydaktyczne: ilustracje, zgromadzone słownictwo, rozsypanki, pokratkowany papier na krzyżówkę, zabawki, karty pracy, wystawka książek, modele sukienek do ozdabiania, model zegara,
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć: zachęcenie do czytania książek, prezentacja książek zgromadzonych na wystawce, w tym różnych wydań bajki „Kopciuszek”.
· Czy lubicie czytać książki?
· Jakie książki najczęściej czytacie?
· Jaką książkę przynieśliście na zajęcia i dlaczego ją wybraliście?
· Czy na wystawce odnajdujecie znane przez was inne książki?
· Czy pamiętacie nazwiska autorów tych książek?
· Gdzie w książce zamieszczony jest jej tytuł i nazwisko autora?
· Które z tych tytułów są bajkami?
2. Zwrócenie uwagi uczniów na najczęściej pojawiający się tytuł książki na wystawce - zapowiedź tematu zajęć i sposobu oceniania.
3. Wysłuchanie bajki „ Kopciuszek” H. Januszewskiej czytanej przez nauczyciela.
4. Wyodrębnienie bohaterów - krzyżówka „Jesteśmy z tej samej bajki”. Na pokratkowanym szarym papierze napisano wyraz Kopciuszek. Zadaniem dzieci jest utworzyć krzyżówkę poprzez wpisanie bohaterów bajki w odpowiednie kratki.
5. Ocena postępowania postaci: Kopciuszka, sióstr - indywidualna praca zróżnicowana:
· wpisywanie własnych określeń - poziom I,
· dobieranie określeń z ramki - poziom II.
6. Ustalenie kolejności wydarzeń - ilustracje do baśni.
7. Podział na grupy - wymyślanie i zapisywanie tytułów obrazków. Np.: Kopciuszek pracuje w domu macochy. Wróżka przychodzi do Kopciuszka. Kopciuszek jedzie na bal. Kopciuszek gubi pantofelek. Kopciuszek bierze ślub z królewiczem.
8. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Co robiła sierotka w domu macochy?- praca indywidualna zróżnicowana:
· samodzielne formułowanie odpowiedzi na pytanie,
· wyszukiwanie prawidłowej odpowiedzi wśród podanych.
9. Zabawa ruchowa ze śpiewem: Stoi Kopciuszek w czerwonym wieńcu, kłaniać się mu będziemy jako księciu.
Ty Kopciuszku dobrze wiesz, kogo kochasz, tego bierz.
10. Zadania z zegarem:`
· O której godzinie Kopciuszek wrócił z balu? Pokaż godzinę na zegarze.
· Kopciuszek wstał o godzinie 7.00. Ile czasu upłynęło od powrotu z balu?
Zegary przedstawiają godziny niektórych zajęć Kopciuszka w określony sposób. Odkryj ten sposób i dorysuj wskazówki - praca w grupach.
· Kopciuszek w pudełku ułożył zegarki. Zwróć uwagę na ich ułożenie. Dorysuj wskazówki czwartego zegara.
11. Zadanie związane z mierzeniem:
· Kopciuszek potrzebuje 12 cm wstążki do sukienki siostry. Odmierz i odetnij dla Kopciuszka wstążkę.
12. Zadanie związane z liczeniem:
· Kopciuszek potrzebuje do sukienki 18 guzików. Jest bardzo zapracowany i potrzebuje twojej pomocy.
13. Malowanie wzorów kredkami na sukienkach skrojonych dla sióstr przez Kopciuszka, „mierzenie sukni” na sylwetce papierowej dziewczynki.
14. Z Kopciuszkiem na balu - swobodne improwizacje taneczne do muzyki żwawej i radosnej.
Wprowadzenie do zabawy:
Komu bliski marzeń świat. Czarodziejski proszek z chmury
Kto u wróżek szuka rad. spada, tańczy i wiruje,
Ten zostanie zaproszony wszystkie dzieci zaczaruje.
na bal w zamku wymarzonym. Radość jest, a smutek znika,
Unieś głowę, spójrz do góry. już na zamku gra muzyka.
10. Podsumowanie zajęć:
· opowiadanie bajki przez chętne dzieci,
· okazanie radości ze szczęśliwego zakończenia bajki: Miłość księcia i królestwo jej się należało, bo ogromne serce miała, chociaż stopkę małą.
· uzupełnienie karty w „Księdze Wróżki Słówki”: łańcuch skojarzeń ze słowem „Kopciuszek”.