Scenariusz zajęć zintegrowanych z zastosowaniem komputerowego wspomagania procesu kształcenia
Krąg tematyczny: Nasza Ojczyzna
Temat dnia: Wędrówki po Warszawie
Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi wskazać na mapie fizycznej Polski położenie Warszawy
- układa dłuższą, wielozdaniową, ustną wypowiedź na określony temat
- zna zabytki i budowle współczesnej Warszawy
- wie, że herbem Warszawy jest Syrenka
- zna pisownię wyrazu „herb”
- wyjaśnia symbolikę przedmiotów trzymanych przez Syrenkę
- rozumie czego symbolem jest Syrenka
- potrafi opowiedzieć legendę o Syrence
- zna pisownię nazw zabytków, pomników i prawidłowo stosuje je w zdaniach
- wie, kim był Canaletto
- stosuje różne techniki malarskie dla uzyskania oczekiwanego efektu
- poprawnie odtwarza rytm i melodię piosenki
- potrafi wykonywać dzielenie liczb w zakresie 30
- rozwiązuje proste zadania tekstowe
- rozwiązuje krzyżówkę o Warszawie
Metody: problemowa, ćwiczenia praktycznego działania, zabawa, pogadanka, rozmowa kierowana, obserwacja, pokaz.
Formy organizacyjne pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Media dydaktyczne: laptop, rzutnik, ekran, prezentacja multimedialna „Wędrówki
po Warszawie”, magnetofon, płyta CD z piosenką „Na warszawskim moście”.
Przebieg zajęć:
Struktura zajęć |
Planowane czynności nauczyciela |
Planowane czynności uczniów |
Obszar aktywności |
I. Część wstępna
Stworzenie nastroju wyzwalającego motywację
II. Część zasadnicza Wprowadzenie w tematykę zajęć.
III. Część końcowa |
1. Wita się z dziećmi muzycznym powitaniem N: Dzień dobry dzieci.
2. Poleca przyjąć odpowiednią postawę i zaprasza do śpiewu piosenki „Na warszawskim moście”.
N: Wyprostujcie się i przypomnimy sobie piosenkę, którą ostatnio uczyliśmy się
N: Posłuchajcie zagadki: 1. Czyta zagadkę Ognista panienka miecz i tarczę ma w rękach.
Chociaż nie jest rycerzem
2. Włącza laptop i głośno czyta: (slajd 1). N: Wędrówki po Warszawie
3. Wskazuje Warszawę na mapie fizycznej Polski. N: Zobaczcie na mapę gdzie leży Warszawa (pokazuje wskaźnikiem miasto na mapie).
4. Poleca wskazać położenie Warszawy w kartach technicznych.
N: Otwórzcie teraz karty techniczne z mapą konturową Polski i zaznaczcie Warszawę (Chodzi po klasie i kontroluje poprawność wykonania zadania przez dzieci).
5. Wskazuje Warszawę na mapie konturowej (slajd 2). N: Spójrzcie na ekran, na którym widzimy kontur Polski i oznaczone czerwonym kolorem miejsce położenia Warszawy. N: Czy teraz już zapamiętacie gdzie leży Warszawa?
6. Zachęca do głośnego przeczytania zdań przez uczniów (slajd 2). N: Obok mapy Polski widzimy zdania: Kto ma ochotę nam je przeczytać?
7. Prosi o wyciągnięcie przygotowanych w domu ilustracji, folderów, zdjęć, książek itp., N: Przygotujcie teraz na swoich ławkach wszystko to, co udało wam się znaleźć na temat Warszawy.
8. Zachęca do spontanicznych, wielozdaniowych wypowiedzi N: Co ciekawego chcecie powiedzieć na temat Warszawy?
9. Proponuje dzieciom „zdjęciowe zagadki”.
N: Otwórzcie teraz karty pracy
10. Składa gratulacje uczniom
N: Wspaniale odgadnęliście wszystkie „zagadki zdjęciowe”, ale to nie wszystko Pokazuje (slajd 3) i czyta:
N: Warszawa jest największym polskim miastem. W 2008 r. mieszkało w nim prawie Pokazuje (slajd 4) i czyta dalej: N: W Warszawie mieszczą się siedziby parlamentu (Sejmu i Senatu), Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz Polski. Warszawa jest także stolicą woj. mazowieckiego.
11. Prosi o otwarcie podręczników z ilustracją Syrenki i zadaje uczniom pytania: N: Czy wiecie co przedstawia herb Warszawy? Gdzie znajduje się pomnik Syrenki? Co trzyma Syrenka?
12. Wyjaśnia symbolikę znaczenia trzymanych przedmiotów. N: Kto z Was wie, co symbolizują trzymane przez Syrenkę przedmioty? N: Miecz i tarcza mają bronić Polaków przed wrogami.
Syrenka jest symbolem walki N: Czym jest Syrenka dla Warszawy?
13. Tłumaczy znaczenie wyrazu „herb” i poprawną jego pisownię, wyświetla (slajd 5).
N: Zobaczcie jeszcze raz na herb Warszawy, teraz taki duży N: Zauważcie, jak prawidłowo zapisujemy ten wyraz. Piszemy go przez samo „h”. Zapamiętajcie jego pisownię. - Otwórzcie swoje słowniczki ortograficzne i wpiszcie prawidłowo ten wyraz.
14. Zachęca dzieci do zabawy ruchowej z piosenką
N: Takty od 1 - 8 do słów „Wiśle opowiada”- podajecie sobie ręce, stojąc twarzami do siebie
Takty 9 - 16 od słów „Wisła niesie dalej” do końca, biegniecie jedno za drugim W II zwrotce piosenki - robimy krok dostawny w przeciwnym kierunku. N: Włącza magnetofon.
15. Po zabawie ruchowej włącza (slajd 6) i zadaje pytania:
- Skąd się wzięła Syrenka N: Ja także nie wiem, ale wiemy, że była w nim już od 1390 r. wtedy jednak miała zupełnie inny kształt niż dziś. Herb Starej Warszawy z 1390 r. przedstawiał zwierzę z ptasimi łapami i szarym tułowiem pokrytym łuskami.
16. Zadaje dzieciom pytanie pokazując (slajd 7).
N: Czy znacie legendę Wiecie dlaczego Syrenka trzyma miecz i tarczę? Powiedźcie którą odpowiedź mam kliknąć?
17. Proponuje odczytanie legendy przez dziecko wzorowo czytające.
N: Chciałabym, by Maciek przeczytał nam „Legendę
18. Proponuje uczniom przedstawić za pomocą linii
N: Przygotujcie kartki i spróbujcie zilustrować
19. Omawia wykonane przez uczniów prace. N: Moim zdaniem wszystkie prace są interesujące.
Wszyscy się postarali
20. Prosi o szybkie sprzątnięcie ławek i wspólne udanie się wspólnie do łazienki celem umycia rąk.
21. Prezentuje zabytki Warszawy (slajd 10 - 21).
N: Warszawa ma już ponad 700 lat. Wiele miejsc, zabytków
22. Zwraca uwagę na pisownię nazw zabytków i pomników (slajd 22).
N: Przeczytajcie głośno By dobrze zapamiętać tą regułę, otwórzcie karty pracy i uzupełnijcie podane zdania odpowiednimi wyrażeniami.
23. Informuje uczniów o włoskim malarzu Canaletcie. N: Warszawa była i jest tak pięknym miastem, że wielu artystów próbowało ją malować. Najwspanialej zrobił to włoski XVIII malarz Canaletto, którego dziełem jest zbiór 30 obrazów Warszawy i pałacu w Wilanowie. A oto zobaczcie niektóre z nich. (slajdy 24 - 27).
24.Mówi dalej: N: Warszawa, to również nowoczesne miasto w centrum Europy. Przekonajcie się sami Prezentuje (slajdy 28 - 33) z krótkim komentarzem.
25. Liczby w zakresie 30. Dzielenie liczb.
N: Czy w ćwiczeniach Otwórzcie podręczniki na str…
1. Sprawdza wiedzę uczniów N: Dzisiaj dosyć długo „wędrowaliśmy” po Warszawie, że z pewnością każdy z Was potrafi o niej wiele powiedzieć. Zobaczymy jak dacie sobie radę z krzyżówką, którą przygotowałam dla Was. N: Co druga osoba w rzędzie będzie czytać pytanie a pozostali uczniowie będą notować na kartkach tylko litery z „niebieskich pól”, które dają rozwiązanie krzyżówki. Ten, kto pierwszy zna odpowiedź na pytanie - odpowiada.
2. Podsumowuje zajęcia, zachęca do wyrażenia swoich opinii, udziela pochwały wszystkim uczniom wyróżniając dodatkowo najaktywniejszych.
|
Odpowiadają na powitanie na tą samą melodię: Ucz: Dzień dobry Pani.
Dzieci stoją wyprostowane,
Słuchają zagadki i podają jej rozwiązanie:
Ucz: Zawędrujemy
Ucz: Patrzą na ekran.
Ucz: Śledzą położenie Warszawy na mapie i starają się je zapamiętać.
Otwierają karty techniczne
Ucz: Śledzą miejsce położenia Warszawy na mapie i starają się je zapamiętać.
Ucz: Tak.
Ochotnicy głośno odczytują zdania: Naszą Ojczyzną jest Polska. Stolicą Polski jest Warszawa. Warszawa leży nad rzeką Wisłą.
Uczniowie rozkładają wszystkie pomoce na ławkach.
Ucz: Prezentują zgromadzone widokówki, zdjęcia, foldery, broszury oraz wypowiadają się, wykorzystując swoją wiedze
Ucz: Otwierają karty pracy (Pałac Kultury i Nauki, Łazienki, pomnik Fryderyka Chopina, Grób Nieznanego Żołnierza).
Ucz: Patrzą na ekran, śledzą tekst i słuchają nauczyciela.
Wybrany uczeń (uczniowie) może czytać głośno zdania, które czytał nauczyciel.
Ucz: Otwierają podręczniki
Ucz: Starają się odpowiedzieć na pytania. Jeśli nie znają odpowiedzi to otrzymują
Ucz: Odczytują głośno znaczenie wyraz „herb”. (slajd 5)
Ucz: Śledzą pisownię wyrazu „herb”.
Ucz: Otwierają słowniki ortograficzne i zapisują poprawnie wyraz „herb” oznaczając literę „h” zielonym kolorem
Dzieci wstają z ławek, dobierają się parami i zgodnie z instrukcją nauczyciela biorą udział w zabawie.
Ucz: Najprawdopodobniej nie znają odpowiedzi na to pytanie.
Ucz: Patrzą i analizują herb Starej Warszawy.
Ucz: Nie znają legendy. Patrzą na (slajd 7) i wybierają prawdopodobnie wariant „Nie znam i chcę ją poznać”
Ucz: zamykają oczy i słuchają „Legendę o Syrence”.
Ucz: rozkładają materiały
Ucz: Słuchają bardzo uważnie oceny nauczyciela, a następnie przypinają gotowe prace
Ucz: Sprawnie wykonują polecenia nauczyciela. Przechodzą do łazienki.
Ucz: Patrzą na ekran Rynek Starego Miasta
Zamek Królewski wraz Pałac na Wodzie w Łazienkach Belweder Zamek Ujazdowski Fontanna w Ogrodzie Saskim Pałac Kultury i Nauki Pomnik Fryderyka Chopina Pomnik Małego Powstańca Grób Nieznanego Żołnierza
Ucz: Czytają na głos „Nazwy zabytków i pomników piszemy wielką literą” Ucz: Otwierają karty pracy i utrwalają pisownie nazw zabytków i pomników np. Pomnik Syrenki znajduje się na Starym Mieście. Pomnik Fryderyka Chopina znajduje się w Łazienkach.
Ucz: Oglądają prezentowane obrazy na slajdach: Krakowskie Przedmieście Widok Warszawy od strony Pragi Kościół Wizytek w Warszawie
Ucz: Patrzą na ekran i słuchają komentarza nauczyciela
Ucz: Wykonują ćwiczenia z zakresu dzielenia liczb do 30.
Na koniec wszyscy głośno odczytują rozwiązanie krzyżówki: Warszawa.
Ucz: Opowiadają, czego nowego się dowiedzieli,
|
Edukacja muzyczna.
Edukacja polonistyczna
Edukacja przyrodniczo - społeczna
Edukacja polonistyczna, przyrodniczo - społeczna
Edukacja polonistyczna
Edukacja polonistyczna, społeczno—przyrodnicza
Edukacja polonistyczna
Edukacja muzyczna
Edukacja polonistyczna, przyrodniczo - społeczna
Edukacja polonistyczna
Edukacja plastyczna
Edukacja zdrowotno
Edukacja polonistyczna, społeczno - przyrodnicza
Edukacja polonistyczna
Edukacja plastyczna
Edukacja polonistyczna, społeczno -przyrodnicza
Edukacja matematyczna
Edukacja polonistyczna, przyrodniczo - społeczna
|