SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Przekraczanie progu dziesiątkowego.
Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości dotyczących przekraczania progu dziesiątkowego
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- odgadnie jaka jest cyfrą;
- przedstawią swoja liczbę;
- przedstawi przekraczanie progu dziesiątkowego za pomocą róznych metod.
Tok zajęć:
Nauczyciel rozdaje dzieciom naklejki z cyframi, które dzieci przyklejają sąsiadowi na plecy. Zadaniem każdego dziecka jest odgadnięcie jaka jest liczba przy zadaniu jak najmniejszej liczby pytań.
Gdy dzieci odgadną swoja liczbę przedstawiają się, np. Jestem liczą 19, jestem liczbą dwucyfrową, składam się z jednej dziesiątki i 9 jedności, moimi sąsiadkami są liczby 18 i 20. Mogę się składać np. z 9 i 10, 4 i 15, ..., itd.
Nauczyciel wydaje polecenia, a dzieci je wykonują.
jeżeli dodasz do swojej liczby 4 to jaka ona będzie?
Jeżeli odejmiesz od swojej liczby 3 to jaka będzie twoja liczba?
Jaka jest suma cyfr twojej liczby? Jeżeli dodasz do swojej liczby 5 to suma cyfr będzie większa czy mniejsza?
Przekraczanie progu dziesiątkowego.
a) metoda bezpośrednia
Dzieci dostają tekturowe kółeczka. Ich zadaniem jest dodanie do siebie tych kółeczek. Np.
8 + 7 = 15
dokładamy
metoda dopełniania do 10
Każde dziecko dostaje taki kartonik.
Są w nim 2 rzędy po 10 dziurek. W środku są dwa paski, które można wyciągać.
Nauczyciel mówi dzieciom dwie cyfry. Dzieci każda cyfrę pokazują w innym rzędzie dziurek. Następnie dzieci muszą przełożyć dziurki tak, żeby pierwszy rząd był w pełni wypełniony, a z drugiego rzędu musi ubyć tyle dziurek, ile przybyło w rzędzie pierwszym.
metoda z drugim działaniem
Dzieci rozwiązują działanie matematyczne.
Książka kosztuje 9 zł a zeszyt 5 zł. Ile razem zapłacę?
DZIAŁANIE: 10 + 5 - 1 = 14
metoda kasjera
Dzieci wykonują działanie matematyczne.
Mam 100 zł a muszę zapłacić 76 zł. Ile wydadzą mi reszty?
100 - 76 wyda 4 + 20 = 24
Daje 90 zł a płace 64 zł.
90 - 64 wyda 6 + 20 = 26