SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: Własności dodawania i odejmowania.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się ułatwieniem w dodawaniu i odejmowaniu.
Cale szczegółowe:
Uczeń:
Doda do siebie liczby z wykorzystaniem prawa łączności i przemienności;
odejmie od siebie liczby z wykorzystanie prawa łączności;
dobierze się w pary tak, aby spełnić polecenie nauczyciela;
pokaże formuły matematyczne za pomocą pieniążków, kart do gry, kostek do gry i tekturowych kartoników;
doda i odejmie liczbę 0.
Tok zajęć:
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z liczbami, które dzieci przyklejają na plecy sąsiadowi ze swojej prawej strony. Zadaniem dzieci jest zadanie jak najmniejszej liczby pytań, aby dowiedzieć się jaką liczbę mają przyklejoną.
Nauczyciel zadaje pytanie:
„Wiedząc już jaką jesteście liczbą, jak chcecie się podzielić?”
Dzieci dzielą się np. na grupę liczb jednocyfrowych i grupę liczb dwucyfrowych. Nauczyciel wydaje polecenie:
„Wymieńcie się 1 za 1.”
„Wymieńcie się 1 do 1.” (pląs „Misie dwa”)
Misie dwa, misie dwa, misie dwa.
Szarobure, szarobure obydwa.
Jak te misie się kochają,
................ się stykają.
Misie dwa, misie dwa, misie dwa.
„Jakich liczb jest więcej?”
Dzieci stoją w rozsypce na sali. Nauczyciel wydaje różne polecenia, a zadaniem dzieci jest dobranie się w pary tak, żeby spełniały polecenia nauczyciela, oraz liczenie osób bezrobotnych (takich, które nie mają pary).
„Dobierzcie się parami tak, aby po dodaniu był np. 18, 17, 16, 15,..., itd.”
„Dobierzcie się parami tak, aby po odjęciu jakiejś liczby, bylibyście liczbą...”
Przemienność dodawania:
Na boisku 3 dziewczynki bawiły się piłką. Po pewnym czasie przyszły do nich jeszcze 2 dziewczynki. Ile dziewczynek bawi się teraz na boisku?
Jak to obliczymy? 3 + 2 = 5
Na boisku 2 dziewczynki bawiły się piłką. Po pewnym czasie przyszły do nich jeszcze 3 dziewczynki. Ile dziewczynek bawi się tym razem?
Jak to obliczymy? 2 + 3 = 5
Dzieci obydwa działania zapisują za pomocą tekturowych kartoników.
Co się zmieniło w tych formułach matematycznych? (zmieniła się kolejność)
Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że w dodawaniu kolejność zapisywania liczb nie jest istotna, bo wynik będzie zawsze taki sam.
Zadaje dzieciom pytania:
Czy zmienił się wynik?
Czy zmieniły się liczby?
Co się zmieniło?
Nauczyciel kładzie na podłogę dwie kostki do gry. Na jednej jest 5 kropek a na drugiej 4. Dzieci podpisują kostki tekturowymi kartonikami, ale nie podają wyniku. Po znaku równości nauczyciel ustawia kolejne kostki tylko że na pierwszej kostce jest 4 a na drugiej 5 kropek. Dzieci również to podpisują.
5 + 4 = 4 + 5
Nauczyciel pokazuje to samo co z kostkami za pomocą kart do gry.
Prawo łączności dodawania:
Nauczyciel kładzie na podłodze karty do gry, gdzie jest 7 oczek + 9 oczek + 3 oczka.
Co zrobić, żeby dodać te liczby do siebie jak najłatwiejszym sposobem?
Dzieci układają formułę matematyczną (7 + 9) + 3.
Co robimy ze składnikami? (łączymy je)
Jeżeli mamy więcej niż 2 składniki to dodajemy najpierw dwa biorąc je w nawias, a następnie dodajemy do nich resztę składników. W taki sposób powstaje prawo łączności.
7 + 9 + 3 = (7 + 9) + 3 = 16 + 3 = 19
Nauczyciel pokazuje to samo na przykładzie pieniążków.
Prawo przemienności i łączności w dodawaniu:
Nauczyciel zapisuje za pomocą kart formułę matematyczną: (7 + 3) + 9.
Co zrobić, żeby w ławy sposób to obliczyć? (zamienić miejscami 3 z 9)
Tym sposobem łączymy ze sobą prawo przemienności z prawem łączności dodawania.
Nauczyciel pokazuje to samo za pomocą pieniążków.
Po co są nam potrzebne te własności? (ułatwiają dodawanie)
„0” w dodawaniu i odejmowaniu.
Dostałam 3 złote. Chcę do tego dodać jeszcze 0 złotych. Ile mam pieniędzy? (pokazywanie za pomocą pieniędzy; 0 zł nauczyciel pokazuje za pomocą pustej garści)
Mam 5 złotych. Odejmuje od tego 0 zł. Ile mam teraz złotych?
Co się dzieje kiedy dodaje albo odejmuje 0? (wynik się nie zmienia)
Prawo łączności w odejmowaniu.
Mam 10 złotych. 3 złote dałam Kasi, a 2 złote Krzysiowi. Ile mam teraz złotych?
(10 - 3) - 2 = 5
Po co jest nam potrzebne prawo łączności w odejmowaniu? (Jest potrzebne po to, aby po kolei odejmować)