SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Małgorzata Etmańska
Temat dnia: W Krainie Tangramów
Cel ogólny: Kształtowanie wyobraźni przestrzennej. Rozwijanie umiejętności układania twórczych tekstów.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- ułoży opowiadanie;
- wytnie na podstawie ilustracji elementy tangramu;
- ułoży z nich możliwe figury geometryczne;
- ułoży różne figury w kształcie zwierząt;
- rozpozna i nazwie kształty tanów (figur, z których składa się tangram);
- rozpoznaje odcinki prostopadłe i równoległe;
- rozpoznaje kąty proste;
- rozpozna wierzchołki.
Przebieg zajęć:
Nauczycie wita dzieci.
Następuje podział uczniów na cztery grypy, według koloru papierków cukierków, którymi częstujemy dzieci
Nauczyciel rozdaje w grupach każdemu dziecku kolorowe kartki A4. Podaje polecenia:
Weź kartkę do ręki.
Prawą ręką dotykamy prawego rogu i zaginamy, otrzymaliśmy 2 trójkąty i zaginamy na zewnątrz prostokąt.
Delikatnie odcinamy prostokąt.
Teraz chcemy, aby te dwa trójkąty były oddzielnie, oddzielamy je.
1 trójkąt odkładamy na bok, a drugi bierzemy do ręki.
Wierzchołek trójkąta zginamy do najdłuższego boku i zginamy, odcinamy go.
Teraz bierzemy wierzchołek trójkąta i składamy go tak, aby wyszedł nam trójkąt prostokątny, następnie zaginamy trójkąt, aby wyszedł nam kwadrat, itp.
Nauczyciel wyjaśnia pojęcie tangramu:
Tangram
Tangram to chińska układanka znana od 3000 lat. Według legendy wymyślił go uczony imieniem Tan. Do dziś każda z części tangramu jest nazywana tanem. Pierwsze europejskie wzmianki o tangramie pochodzą z XVIII wieku. Początkowo był on używany do nauki geometrii, jednak z czasem przekształcił się w grę towarzyską. Z tych prostych tanów można zbudować wiele tysięcy różnych wzorów.
Każda figura musi się składać ze wszystkich tanów, żaden z nich nie może być niewykorzystany. Drugi warunek jest następujący: tany nie mogą leżeć na sobie lub na siebie zachodzić, muszą natomiast do siebie przylegać. Aby ułożyć następną figurę, uprzednią trzeba rozłożyć. Jeżeli chcesz ułożyć kilka postaci, np. nianię z wózkiem lub kurę i koguta, musisz przygotować sobie więcej układanek. Dzięki tej ciekawej chińskiej grze możesz ułożyć figury w kształcie zwierząt, sylwetki ludzi w różnych pozach, przedmioty i pojazdy według wzoru lub własnego pomysłu.
Nauczyciel wyjaśnia, że Tangram składa się z 7 elementów ( tanów):
2 dużych trójkątów prostokątnych (przystających), z których można złożyć trójkąt, kwadrat lub równoległobok;
1 trójkąta średniego;
1 kwadratu;
1 równoległoboku;
2 trójkątów prostokątnych małych (przystających). Można z nich ułożyć kwadrat, równoległobok lub średni trójkąt.
Wszystkie elementy nazywamy tanami.
Uczniowie odpowiadają na pytania:
Które z boków tanów są tej samej długości?
Które z kątów są kątami prostymi?
Które odcinki są prostopadłe, a które równoległe?
Uczniowie udzielają odpowiedzi prezentując na modelu.
Uczniowie podejmują próbę ułożenia kwadratu:
samodzielnie;
w oparciu o rysunek pomocniczy
Uczeń, który jako pierwszy wykonał zadanie układa kwadrat na tablicy.
Uczniowie w zespołach z przygotowanych tanów układają postacie według własnego uznania.
Do ułożenia każdej postaci należy wykorzystać wszystkie tany z jednego tangramu.
Uczniowie w zespołach układają opowiadanie, z postaci, które sami stworzyli
Historyjka "SPACER Z PIESKIEM"
Pewna dziewczynka o imieniu Kasia wyszła na spacer ze swoim pięknym pieskiem Perełką. Przechodząc przez mostek spotkała swoją nianię Magdę i jej kota Kicie z wózkiem. W parku bawił się kolega Kasi- Bartek z psem Pudlem. Widząc Kasię uprzejmie się ukłonił i podarował jej pięknego tulipana. W ramach podziękowania Kasia zaprosiła swojego kolegę do domu na filiżankę gorącej czekolady.