SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat dnia: dodawanie i odejmowanie
Cel ogólny: Pogłębianie wiadomości dotyczących dodawania i odejmowania.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- powie co to dodawanie i odejmowanie;
- pokaże dodawanie w aspekcie ikonicznym i symbolicznym;
- pokaże dodawanie na osi liczbowej;
- pokaże odejmowanie za pomocą klocków Cuisner'a.
Tok zajęć:
Nauczyciel zadaje pytanie:
- „Co to jest dodawanie?”
Dodawanie jest powiększanie.
Nauczyciel kładzie na podłodze 2 tekturowe kółeczka. - „Ile mam kółeczek?”
Dokłada jeszcze 3. „Co teraz robię?” (dokładam)
„Ile kółeczek mam teraz?”
Dzieci zapisują formułę matematyczną: 2 + 3 = 5
Nauczyciel wlewa szklankę wody do słoika. „Ile wlewam szklanek do słoika?”
Dolewa jeszcze jedną szklankę. „Co robię?” (dolewam)
Nauczyciel wsypuje 5 łyżeczek cukru do szklanki. Następnie dosypuje jeszcze 2 łyżeczki. Pyta dzieci: „Co zrobiłam?” (dosypałam)
7. Prezentowanie w aspekcie mnogościowym. Nauczyciel prezentuje na tablicy dodawanie w różnych aspektach.
Prezentacja ikoniczna
Prezentacja symboliczna
3 + 2 = 5
Pokazywanie działania dodawania na osi liczbowej:
0 1 2 3 4 5 6
3 + 2 = 5
Nauczyciel zadaje pytanie:
- „Co to jest odejmowanie?”
Odejmowanie jest to ujmowanie.
Nauczyciel prezentuje kółka i mówi:
- „Ile mam kółek?” (5)
- „Jeżeli dwa skreślę to ile będę miała?” (2)
- „Narysujcie to w zeszytach i podpiszcie działaniem matematycznym.”
5 - 2 = 3
Odejmowanie jako dopełnianie. Rozwiązywanie zadań matematycznych.
Janek miał 5 zł. Zapłacił za znaczki i zostało m 2 zł. Ile Janek zapłacił za znaczki?
Układanie odejmowania jako dopełniania za pomocą klocków Cuisner'a.
5 - = 2
5 - x = 2
|
|
|
|