04.02.2013
Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci 6-letnich
Temat miesiąca: CZAS NA BAL!
Temat dnia: PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO BALU.
Cele główne:
- rozwijanie inwencji twórczej,
- doskonalenie mowy w czasie wypowiedzi na różne tematy,
- zapoznanie z tematyką balu karnawałowego.
Cele operacyjne (dziecko):
- dzieli wyraz „balony” na sylaby i głoski
- poznaje graficzny zapis litey B
- nazywa i koloruje postacie
- wypowiada się na temat "Kim będę na balu?"
- maluje swój kostium na bal.
- bawi się w nową zabawę.
Metody:
słowna – rozmowa,
czynna – metoda ćwiczeń
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: rozsypanka literowo-sylabowo-wyrazowa, obrazek przedstawiający bal maskowy, K3 s.11, kredki, kartony, flamastry, CD3 19.
Przebieg zajęć:
1. "Litery, sylaby, wyrazy" - zabawa dydaktyczna. Wyszukiwanie takich samych liter, sylab, wyrazów z rozsypanki. Odczytywanie sylab, układanie z nich wyrazów w miarę możliwości dziecka.
2. "Na balu" - praca z obrazkiem. Opowiadanie treści obrazka. Wskazywanie na obrazku elementów, których nazwa zaczyna się określoną głoską. Czytanie wyrazów bal, balony. Określenie jaką głoskę słychać na początku tych wyrazów. Zapoznanie z graficznym obrazem głoski b - litery b, B.
3. "Balony i stroje balowe" - ćwiczenia graficzne w kartach. Kolorowanie środka litery b, B. Dopełnienie zbioru balonów do ośmiu. Kolorowanie. Nazywanie i kolorowanie postaci. Czytanie przez nauczyciela podpisu do obrazka : To biedronka i baletnica.
4. "Kim będę na balu?" - wypowiedzi dzieci połączone z pracą plastyczną "Mój kostium". Zorganizowanie wystawy prac. Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej.
5. "Berek Czarodziejek" - zabawa z elementami biegu.
6. Spacer. Przypomnienie zasad ruchu drogowego, bezpieczne przejście przez ulicę.