SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU TERAPII INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
Klasa: 3-4 ( troje dzieci).
Cele:
- ćwiczenie ruchów naprzemiennych,
- poprawa działania systemu dotykowego, propioceptywnego i przedsionkowego,
- stronność ciała i przekraczanie linii środkowej ciała.
Przebieg zajęć.
1.Ćwiczenia dotykowe:
- przywitanie palców,
- wycieranie poszczególnych palców ręcznikiem, nazywanie palców,
- wskazywanie ręki lewej i prawej, nałożenie kolorowej gumki na rękę prawą.
Stymulacja systemu dotykowego, stronność ciała.
2.Ćwiczenia na platformie podwieszanej ze stabilizatorem w pozycji leżącej na brzuchu . Zbieranie z podłogi po jednym woreczku i wrzucanie do kosza. Ręce pracują naprzemiennie: raz prawa, raz lewa. Platforma jest w ruchu. Woreczki mają różny kształt, kolor i są wypełnione różnymi materiałami.
Stymulacja systemu przedsionkowego, dotykowego, stronność ciała, percepcja wzrokowa.
3.Jazda na deskorolkach w różnych pozycjach - przewożenie figur geometrycznych wskazywanych przez terapeutę.
Stymulacja systemu przedsionkowego, percepcji wzrokowej.
4.Malowanie palcem na plecach kolegi figur, które ten ma odgadnąć.
Stymulacja systemu dotykowego.
5.Jazda na deskorolce z przeciąganiem się po linie – przewożenie klamerek:
- określanie kolorów wybranych przez dziecko klamerek,
- wysłuchanie instrukcji,
- liczenie i zabieranie w każdym przejeździe innej liczby klamerek ( 1, 2 i 3),
- przewożenie i zapinanie na tekturce.
Stymulacja przedsionkowa, propiocepcja, planowanie motoryczne, napięcie mięśniowe.
6.Pudło ze skarbami.
Dotykanie przedmiotów ukrytych w pudełku. Określanie, co to jest.
Stymulacja systemu dotykowego.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z TERAPII INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
Terapia jednego dziecka.
Cele:
- zmniejszenie wrażliwości ucznia na bodźce dotykowe,
- poprawa działania systemu propioceptywnego i przedsionkowego,
- stronność ciała i przekraczanie linii środkowej ciała.
Przebieg zajęć.
1.Ćwiczenia dotykowe:
- szczotkowanie ciała z dociskiem na stawy,
- „ wałkowanie ” piłką ( dziecko leży na brzuchu), nazywanie części ciała oraz stron prawa-lewa.
Stymulacja systemu dotykowego, propiocepcji i stronności ciała.
2.Ćwiczenia na platformie ze stabilizatorem, w leżeniu na brzuchu ( na platformie dodatkowo leży szorstka mata) :
- samodzielne wprawienie się w ruch przez odpychanie się rękami od podłoża,
- zbieranie obręczy z podłogi i rzuty na kołek,
- odczytywanie wyrazów eksponowanych przez terapeutę i szukanie ich na podłodze ( rozłożone karteczki dookoła platformy).
Stymulowany system dotykowy, propiocepcja, system przedsionkowy i percepcja wzrokowa.
3.Ćwiczenia na platformie bez stabilizatora: próba siadu.
System przedsionkowy, planowanie ruchu.
4.Jazda na deskorolce w różnych pozycjach ( w siadzie, klęku, w leżeniu na plecach i na brzuchu). Przewożenie woreczków z rzutem do kosza.
System przedsionkowy, percepcja wzrokowa, planowanie ruchu.
5. Toczenie się:
- po materacu i wycieraczkach z fiksacją wzroku,
- „ naleśnik” – zawijanie się w koc i folię bąbelkową.
System dotykowy, wzrokowy, propiocepcja, planowanie ruchu.
6.Ćwiczenia dotykowe - odszukiwanie stopami ukrytych pod materacem krążków.
System dotykowy.
7.Rzuty do kosza piłkami o różnych fakturach z równoczesnym bujaniem na huśtawce. Zabieranie piłki lewą ręką z prawej strony i prawą ręką z lewej strony.
System przedsionkowy, wzrokowy, dotykowy, planowanie ruch, przekraczanie linii środkowej ciała.
8.” Konik”- spokojne bujanie się w pozycji leżącej ( na plecach i na brzuchu) z równoczesnym słuchaniem piosenki. Opowiadanie treści piosenki.
System przedsionkowy, percepcja słuchowa.