Opracowała:Danuta Gabryś, Maria Maciejewska
Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 35
w Częstochowie
Scenariusz sytuacji edukacyjnej
(z zakresu edukacji przyrodniczej)
w grupie integracyjnej dzieci 6-letnich
Temat:
„Kwiaty Pani Wiosny”- nazywanie i rozpoznawanie kwiatów chronionych, poznawanie rodzajów gleby i etapów hodowli roślin cebulkowych.
Wykonywanie plakatów „Wiosenne kwiaty”; zabawy słowno-ruchowe i zabawy przy muzyce ilustrowane gestem, ruchem.
Cele ogólne:
utrwalenie znajomości pierwszych wiosennych kwiatów
kształtowanie przekonania że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka
eksperymentowanie-zakładanie hodowli roślin cebulkowych
organizowanie zabaw słowno-ruchowych
doskonalenie umiejętności niezbędnych do nauki czytania(globalne czytanie wyrazów i zdań)
posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi
Cele szczegółowe:
Dziecko
zna nazwy kwiatów chronionych
poznaje etapy hodowli roślin cebulkowych
odróżnia rodzaje gleby
potrafi pracować w zespole
śpiewa i bawi się przy muzyce
czyta wyrazy i zdania, posługuje się liczebnikami głównymi
rozwiązuje zagadki słowne
pomaga mniej sprawnym kolegom, rozumie potrzebę niesienia pomocy
Cele szczegółowe dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
reaguje na polecenia nauczyciela, sygnały dźwiękowe
zna pierwszą głoskę swojego imienia
porusza się w rytm muzyki
chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych na miarę swoich możliwości
maluje pastelami
Metody: zadań stawianych do wykonania, wiersz, śpiew, taniec, zagadki słowne, zabawy ruchowe, aktywizująca praca w zespołach
Formy: praca z grupą, praca w zespołach
Środki dydaktyczne: płyty: :”Wesoła szkoła sześciolatka cz.2”, „Zabawy integracyjne w pracy z grupą”, magnetofon, tekst wiersza pt.”Wiosna”, napisy 4 pór roku, wizytówki z imionami dzieci, 6 kopert z zagadkami, kostka liczbowa, plansze z kwiatami wiosennymi, książka „Wesoła szkoła sześciolatka cz.4, próbki gleby, doniczki, cebulki, konewki z wodą, kolorowy brystol, pastele, klej, napisy
Przebieg zajęcia:
1.Wysłuchanie fragmentu utworu instrumentalnego Vivaldiego „Cztery pory ...roku-Wiosna”.(z jaką porą roku kojarzy się wysłuchany utwór?Jakie zmiany zachodzą wiosną w przyrodzie?)
2.Układanie i nazywanie 4 pór roku (układanie nazw 4 pór roku)
3.Zbiorowe śpiewanie piosenki „Idzie wiosna „przez dzieci.
4..Prezentacja utworu E.Stadtmuller pt.”Wiosna” czytanego przez nauczyciela:
(jakie nazwy ptaków, owadów powitały wiosnę?)
Szła wiosna po łąkach,
szła cała w skowronkach
z gołą głową, bosa
z kwiatami we włosach.
Zobaczyły ją z daleka
małe jaskółeczki.
Wyśpiewały wszystko
biedronkom znad rzeczki.
Zabzyczała łąka
kapelą wesołą.
Trzmiel przygrywał skocznie,
na puzonie pszczołom.
Świerszczyk na skrzypeczkach
zacinał od ucha.
Buczał bąk na tubie,
na grzebieniu mucha.
Dołączyły bociany
ze swym klekotaniem,
zarechotał żabi chórek.
Cóż za powitanie!
5.Zabawa ruchowa „Gość” ilustrowana gestem, mimiką.
6.Rozpoznawanie i nazywanie kwiatów wiosennych- pokaz planszy ...chronionych kwiatów wiosennych (dlaczego kwiaty są pod ochronną? )
7.Rozwiązywanie zagadek słownych( 6 rzutów kostką , 6 kopert z zagadkami słownymi
W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima.
Przyjdzie z wiatrem, z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.(WIOSNA)
Czerwone nogi i białe piórka.
Przed nim do wody żaby dają nurka.(BOCIAN)
Nie zrywaj białego dzwoneczka! Śnieg już przebiłem. Jestem ...(PRZEBIŚNIEG)
Są w nim grządki i rabatki. Posiejemy na nich kwiatki.(OGRÓDEK)
Spada z chmury ,gdy w ogrodzie spadnie, wszystko rośnie ładnie. (DESZCZ)
Kiedy wstaje dzień nastaje, o zachodzie gaśnie. Kiedy jest południe to świeci najjaśniej.(SŁOŃCE)
8.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Wężyk- hop” przy akompaniamencie odtwarzanym z płyty CD.
9.Zapoznanie z etapami hodowli roślin cebulkowych(co jest potrzebne do życia ....roślinom? )
prezentacja różnych rodzajów gleby(glina, piasek, ziemia) przez nauczyciela
sadzenie cebulek do doniczek
podlewanie wodą
wyszukiwanie wizytówek- imion przez dzieci i oznaczanie swoich doniczek
10.Wspólnie z rodzicami wykonywanie plakatów pt.”Wiosenne kwiaty”
i naklejanie napisów. Zorganizowanie wystawki wykonanych plakatów
w holu przedszkola.
KWIATY WIOSENNE SĄ POD OCHRONĄ!!!
NIE DEPCZ TRAWNIKÓW!!!
NIE ZRYWAJ WIOSENNYCH KWIATÓW!!!
DBAJ O KWIATY!!!
Opracowała: Danuta Gabryś, Maria Maciejewska
Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 35
w Częstochowie
Scenariusz sytuacji edukacyjnej
(z zakresu edukacji przyrodniczej)
w grupie integracyjnej dzieci 4-letnich
Temat: „Dokarmiamy ptaki”
Cele ogólne:
-pogłębianie wiadomości dzieci o warunkach życia ptaków w
okresie jesienno-zimowym
-uświadamianie dzieciom konieczności dokarmiania ptaków
-doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4
-zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach
Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci zdrowych:
-nazywa i rozpoznaje ptaki po ich upierzeniu(gil, sikorka, wróbel,gawron)
-klasyfikuje i nazywa pokarm dla ptaków
-potrafi liczyć i porównywać liczebność zbioru w zakresie 4
-prawidłowo rozpoznaje karmnik zgodnie ze swoim emblematem
-sprawnie reaguje na polecenia słowne, sygnały dźwiękowe
-samodzielnie wykonuje swoją pracę plastyczną
-rozumie konieczność dokarmiania ptaków
Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
-rozpoznaje ptaki po kolorze ich upierzenia
-potrafi wskazać pokarm dla ptaków
-przelicza w zakresie 4
-rozpoznaje swój emblemat
-wykonuje ćwiczenia oddechowe: dmucha opadające piórko
-uczestniczy w zabawie ruchowej na miarę swoich możliwości
Metody: słowna, czynna-zadań stawianych do wykonania, aktywizująca
Forma: praca w grupach
Środki dydaktyczne:tekst wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”,
tekst opowiadania „Karmnik Bartka”, emblematy ptaków, sylwety ptaków: gila, wróbla, sikorki, gawrona, ilustracje 3 karmników, karmnik drewniany,pokarm dla ptaków(ziarno,nasiona, słonina, owoce jarzębiny, głóg), kolorowe piórka, kaseta magnetofonowa z nagraniem odgłosów ptaków i utworu pt.”Lot trzmiela”, magnetofon, karty pracy dla dzieci:kolorowe paski, klej ,sylwetki ptaków, marionetka ptaka „Cudaka”
Przebieg zajęć:
1.Wysłuchanie wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”
Dziś w przedszkolu
Krzyś i Tomek
zmajstrowli
Ptaszkom domek.
Jest podłoga,
jJest i daszek
żeby mógł się
schronić ptaszek.
Jest tam miejsce
na okruszki
dla wróbelka
Pośmieciuszki.
Jest i gwoździk
na skwareczki
dla łakomej
sikoreczki.
-dzieci odpowiadają na pytanie :Co zbudowali Krzyś i Tomek?
-odpowiedź na pytanie jest ukryta w kolorowym worku- dzieci sprawdzają jego zawartość
2.Opowiadanie nauczyciela na podstawie tekstu pt.”Karmnik Bartka”-nauczyciel umieszcza sylwetki ptaków w karmniku
Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasionek ,ziarenek słonecznika, okruchów chleba, owoce jarzębiny a na druciku zawiesił słoninkę. Schował się za firanką i obserwował co się dzieje. Pierwszy przyleciał ciekawy wróbel, porozglądał się dokoła, poćwierkał i zaczął jeść okruszki. Druga przyleciała sikorka, która zaczęła ze smakiem jeść słoninkę. Trzeci przyleciał gil, który zaczął dziobać korale jarzębiny.A ostatni czwarty przyleciał duży gawron, który nie zmieścił sięw karmniku i usiadł na jego dachu .Gdy się schylił, to dziobem dostał się do ziarenek. W ten sposób żaden ptak nie pozostał głodny.
Dzieci liczą ile ptaków przyleciało, co ptaszki znalazły w karmniku?
Dzieci podają nazwy ptaków, określają ich kolor upierzenia
Który ptak przyleciał do nas na zimę?
3.Zabawa ruchowa :”Mój karmnik” przy utworze „Lot trzmiela”
W sali nauczyciel umieszcza 3 ilustracje karmników z 3 sylwetami ptaków
Każde dziecko otrzymuje emblemat z sylwetką ptaka-zadaniem dzieci jest odnaleźć karmnik zgodny z własnym emblematem
Dzieci reagują na muzykę naśladując lot ptaka, kiedy muzyka umilknie szukają swój karmnik
Nauczyciele zmieniają lokalizację 3 karmników-zadaniem dzieci jest odnaleźć właściwy karmnik
4.Ćwiczenia klasyfikacyjne: Co jedzą ptaki?
Nauczyciel wyjmuje kolejno z koszyczka pokarm dla ptaków i inne produkty-zadaniem dzieci jest podać nazwę produktów i klasyfikować je zgodnie z przeznaczeniem
Dlaczego ludzie budują karmniki i dokarmiają ptaki?
5.Ćwiczenia oddechowe: „Opadające piórko”
Dzieci porównują co szybciej opada kasztan czy piórko?(wykonywanie doświadczeń)
Dzieci dmuchają na opadające piórko, przyjmują pozycję ciała zgodnie z wysokością na jakiej znajduje się opadające piórko
6.Wykonywanie prac plastyczno-technicznych ”Karmnik”
Dzieci naklejają gotowe paseczki i przyklejają wróbelka, sikorkę lub gila wg wzoru
Słuchanie i rozpoznawanie odgłosów ptaków z kasety magnetofonowej
7.Odwiedziny ptaka „Cudaka”
Przybycie ptaka „Cudaka”(marionetka)
Złożenie uroczystej obietnicy przez dzieci o dokarmianiu ptaków.