Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 5 Wycieczka do ZOO, Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 5 - letnich


Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 5 - letnich

Data: 29.04.2010r.

Grupa: „Stokrotki” - pięciolatki

Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska

Temat: Wycieczka do ZOO.

Cele ogólne:

- utrwalanie znajomości cech charakterystycznych poszczególnych zwierząt;

- kształtowanie umiejętności budowania słownego opisu na podstawie obrazka;

- doskonalenie zdolności dokonywania analizy i syntezy słuchowej;

- poszerzenie wiadomości dotyczących wybranych zwierząt egzotycznych;

- rozwijanie umiejętności wyrażenia muzyki ruchem;

- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej;

- poznawanie zapisów graficznych nazw zwierząt.

Cele operacyjne:

- zna cechy charakterystyczne wybranych zwierząt egzotycznych;

- tworzy dłuższą logiczną wypowiedź na podstawie ilustracji;

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej;

- przedstawia wybrane zwierzę gestem, ruchem lub głosem;

- zna zapis graficzny nazw zwierząt.

Metody:

- słowna;

- problemowa;

- drama.

Formy pracy: zespołowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: Obrazek przedstawiający zoo, ilustracje wybranych zwierząt egzotycznych, sylwety zwierząt, odtwarzacz CD, płyta z odgłosami zwierząt, obrazek pociągu z 9 wagonikami, wyrazy do globalnego czytania, karty pracy.

Przebieg:

  1. Powitanie nauczyciela z dziećmi.

Dziś zapraszam was do zoo.

Razem będzie nam wesoło.

Lew i małpka wita was:

Dzień dobry!

  1. Wypowiedzi dzieci na temat ilustracji przedstawiających ZOO.

Zoo, inaczej ogród zoologiczny, jest podobne do parku, ale znajdują się w nim budowle oraz wybiegi i klatki, w których hodowane są zwierzęta z różnych rejonów świata.

  1. Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej „Wycieczka do ZOO”.

N. rozdaje każdemu dziecku 1 sylwetę zwierzęcia (lew, słoń, wąż, małpa, zebra, tygrys, żyrafa, krokodyl). Dzieci wymieniają nazwy zwierząt. Następnie N. umieszcza na tablicy obrazek pociągu z 9 wagonikami. Na każdym wagoniku są kropki, które odpowiadają liczbie sylab w nazwach zwierząt. N. proponuje, żeby zabrać zwierzęta na wycieczkę. Zadaniem dzieci jest umieszczenie zwierząt w wagonikach, zgodnie z zapowiedziami N.:

1) W pierwszym wagoniku pojedzie to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „l”.

Dzieci, które mają lwy, wstają i umieszczają je w wagoniku z 1 kropką.

N. informuje:

Lwy są jedynymi kotami, które żyją i polują w stadzie. Samiec ma piękną grzywę. Często nazywany jest królem zwierząt. Lew potrafi głośno ryczeć. Wtedy można go usłyszeć z odległości nawet 10 km.

2) A teraz do wagonika niech wsiądzie to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „s”.

Dzieci, które mają słonie, wstają i umieszczają je w wagoniku z 1 kropką. N. mówi:

Słonie to największe zwierzęta, które żyją na lądzie. Są długie na 7,5 metra, nieraz ważą ponad 5 ton - to bardzo dużo. Trąba to nie tylko nos słonia, posługuje się nią tak, jak człowiek rękami. Trąbą słoń potrafi podnieść z ziemi przedmioty tak małe jak monety, ale też odrzucić daleko atakujące go inne zwierzę.

3) Teraz zapraszam do wagonika to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „w”.

Dzieci, które mają węże, wstają i umieszczają je w wagoniku z 1 kropką. N. informuje:

Węże mają długie ciało bez nóg. Potrafią niezwykle szeroko rozwierać szczęki i połknąć swoją zdobycz w całości, np. całą mysz. Wśród węży występują takie, które są jadowite - dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy spotkaniu z nimi.

4) W kolejnym wagoniku pojedzie to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „m”.

Dzieci, które mają małpy, wstają i umieszczają je w wagoniku z 2 kropkami (oznaczającymi 2 sylaby).

N. wyjaśnia:

Małpy potrafi ą wyrażać nastrój mimiką. Są bardzo zwinne - z łatwością skaczą po gałęziach drzew. Małpy bardzo lubią banany.

5) Teraz zapraszam do wagonika to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „z”.

Dzieci, które mają zebry, wstają i umieszczają je w wagoniku z 2 kropkami.

N. podaje informacje o zebrach:

Zebry kształtem podobne są do koni. Rozpoznać je można po ciemnych pasach na białej sierści. Żyją w Afryce na trawiastych terenach, ponieważ ich pożywieniem jest przede wszystkim trawa.

6) A teraz do wagonika niech wsiądzie to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „t”.

Dzieci, które mają tygrysy, wstają i umieszczają je w wagoniku z 2 kropkami.

N. mówi:

Tygrysy są drapieżnikami i jak samo jak lwy - kotami. Ich sierść jest pręgowana. W czasie walki bardzo głośno ryczą, a w czasie spotkań rodzinnych wydają łagodne pomruki, a nawet pomiaukują.

7) W następnym wagoniku pojedzie to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „ż”.

Dzieci, które mają żyrafę, wstają i umieszczają swoje żyrafy w wagoniku z 2 kropkami. N. wyjaśnia:

Żyrafy bywają wysokie nawet na 6 metrów (od ziemi do czubka głowy). Bardzo szybko biegają - galopująca żyrafa potrafi pędzić nawet 50 km/h (to bardzo szybko). Żyrafy poruszają się tak zwanym inochodem: naprzemiennie stawiają obie prawe i obie lewe nogi. Dzięki temu, że mają długie szyje, bez trudu sięgają do liści rosnących wysoko na czubkach drzew.

9) A teraz do wagonika niech wsiądzie to zwierzątko, w nazwie którego na początku słyszymy „k”.

Dzieci, które mają krokodyle, wstają i umieszczają je w wagoniku z 3 kropkami.

N. mówi:

Krokodyle to najstarsze zwierzęta świata. Są starsze nawet od dinozaurów. Krokodyle żyją w pobliżu wody, w której spędzają większość czasu. Wydają różne dźwięki - chrząkają i syczą - jakby przekazywały sobie jakieś wiadomości.

  1. Zabawa ruchowa przy muzyce „Boogi woogi”.

  1. Dzieci siedzą w półkolu. N. prosi je, aby dokonały kolejno podziału nazw zwierząt na sylaby. Następnie zadaniem dzieci jest odgadnięcie, w jaki sposób zostały umieszczone zwierzęta w wagonikach (w pierwszych wagonikach z 1 kropką - zwierzęta o nazwie 1-sylabowej, w wagonikach z 2 kropkami - nazwy 2-sylabowe, a w ostatnim wagoniku - zwierzę, którego nazwa ma 3 sylaby).

  1. Etiudki pantomimiczne - przedstawienie wybranego zwierzęcia gestem, głosem lub ruchem. Wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania na podstawie ilustracji.

  1. Zabawa muzyczno ruchowa do muzyki C. Saint - Saens „Karnawał zwierząt”.

  1. Uzupełnienie przez dzieci Kart Pracy.

1


