Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6-latków
Temat zajęć: Zabawy z literkami.
Data:
Prowadząca: Anna Waszkiewicz
Cele operacyjne: dziecko
Zna dotychczas poznane litery
Potrafi rozwiązać proste zadanie matematyczne
Uważnie słucha wiersza
Podejmuje prace w zespole
Potrafi czytać proste wyrazy
Potrafi wymyślać pytania, logicznie myśli
Przebieg zajęć;
Zagadka literowa - dzieci otrzymują kartonik z literką z hasła „Witam was w krainie literek”. Na odwrotnej stronie kartonika jest działanie matematyczne, zadaniem dzieci jest rozwiązanie działania i przypięcie literki na tablicy pod odpowiednia cyfrą. (kartoniki w 3 kolorach, cyfry od 1 do 7). Wspólne odczytanie hasła.
Zabawa „Łapiemy literki” - przypomnienie dzieciom wiersza J. Tuwima „Abecadło”, wspólna recytacja wiersza. Zaproszenie do zabawy - na sali umieszczone są plakaty z naklejonymi literkami, po kilka egzemplarzy jednej litery różnym drukiem i różnej wielkości. Dzieci podchodzą do plakatów, na dole plakatu piszą swoje imiona, słuchają wiersza recytowanego przez nauczycielkę w zwolnionym tempie i w momencie wymienienia litery - łapią ją w pętlę, należy złapać jak najwięcej liter.
Mini zabawa w teatr - dzieci dzielą się na 4 zespoły, siadają w różnych częściach sali, losują zadanie, odczytują je i zastanawiają się jak przedstawić to pantomimą by koledzy odgadli hasło. Prezentacja haseł: Pada deszcz i wieje wiatr. Czytam książkę o pociągu. Dzieci lepią bałwanka. Idę z pieskiem na spacer.
Zabawa z literkami - tworzymy śmieszne wyrazy. Dzieci wybierają po jednej literze, tańczą z nimi do muzyki, na przerwę w muzyce stają według wskazań N., który pokazuje np. cyfrę 3- dzieci stają po troje, wyciągają przed siebie litery, odczytują utworzony w ten sposób wyraz, zabawę powtarzamy kilka razy, stale zwiększając liczbę liter w wyrazie- nie szkodzi, że powstają dziwolągi językowe. Na zakończenie zabawy dzieci przyklejają swoje literki na odpowiednim kartonie - czerwony- samogłoski, niebieski - spółgłoski.
Układamy zdania - dzieci otrzymują w kopertach rozsypankę wyrazową, układają zdanie i odczytują na głos.( zdania wg możliwości dzieci)
Zabawa słowna - jedno dziecko wychodzi za drzwi, pozostałe odczytują wyraz pokazany przez nauczyciela, zadaniem dziecka jest zadawanie pytań w celu rozwiązania zagadki, pozostałe dzieci na pytania odpowiadają tylko Tak lub Nie
Ćwiczenie graficzne- rozwiązują krzyżówkę