DZIEŃ RODZINY
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLASY II
Temat dnia: Dzień Rodziny
Zapis w dzienniku: Podróżowanie po krainie sprawdzianów - integrowanie rodziców i dzieci, wspólna zabawa, uczestnictwo w konkursach, turniejach, quizach. Wzajemne poznawanie się dzieci i dorosłych. Wzajemne obserwowanie zachowań. Określanie uczuć towarzyszących zabawie.
Cele:
nauczyciel i rodzice lepiej się poznają i przekonują, że spotkanie w klasie może stanowić niezapomniane przeżycie,
rodzice obserwują funkcjonowanie swoich dzieci w klasowym zespole,
uczniowie biorą udział w konkursach, turniejach i obserwują, jak potrafią się bawić rodzice.
Środki dydaktyczne:
do dekoracji Sali: girlandy, transparenty z napisami KOCHAM MOJĄ MAMĘ I MOJEGO TATĘ, MAMO I TATO, BAWCIE SIĘ ZE MNĄ; portrety rodziców (mogą być karykatury),
kubki i talerzyki, jeśli rodzice zadbają o słodki poczęstunek,
nagrody przewidziane w konkursach (przygotowują dzieci, nauczyciel i rodzice),
wykonane przez uczniów upominki dla rodziców,
cytryny w plasterkach, chustka do zasłonięcia oczu, jabłka, plastykowe słomki, kulki „Nesquik”, chipsy.
Czas trwania: 3-4 godziny
Uwaga! Wcześniej dzieci powinny przygotować portrety rodziców, korale z makaronu dla mam i tekturowe krawaty dla tatusiów.
Przebieg spotkania:
Przywitanie zebranych. Uczeń wita gości zabawnym wierszykiem:
Dzień Rodziny otwieram uroczyście.
Witam Mamę, Tatę, kolegów, oczywiście.
Wszystkich do wesołej zapraszam zabawy.
Każdy z nas czymś błyśnie - bez obawy!
To spotkanie sprawi, że lepiej się poznamy,
Ja z Tobą, Tata z Tatą, a z moją Mamą inne Mamy!
Uczniowie prezentują w humorystyczny sposób wiersz „Spóźniony słowik”. Następnie uczniowie „obdarowują” rodziców przygotowanymi wcześniej upominkami: dla mam - korale z makaronu, dla tatusiów - tekturowy, ozdobiony śmiesznymi wzorkami krawat. Mama i tata wystrojeni w takie dodatki wyglądają w oczach dzieci radośnie i zabawnie.
Wspólne biesiadowanie. Bufet jest czynny przez cały czas trwania imprezy.
„Podróżowanie po krainie sprawdzianów”.
Pierwszy etap podróży to SPRAWDZIAN ŚPIEWU. Dzieci siadają w kręgu i śpiewają ulubioną piosenkę.
Druga stacja to SPRAWDZIAN DOTYKU. Dzielimy dzieci na dwie grupy. Każda wybiera sobie przedstawiciela. Wytypowane dziecko ma osłonięte chustką oczy i dotykając tylko twarzy szuka wybranej przez stronę przeciwną osoby.
Na stacji pod nazwą SPRAWDZIAN WYTRZYMAŁOŚCI dzieci dobierają się w pary z rodzicami. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna się wielkie łaskotanie. Jeżeli osoba łaskotana zacznie się śmiać następuje zmiana.
następny etap podróży to SPRAWDZIAN GIMNASTYCZNY. Tu można wykorzystać zabawę „Ludzie do ludzi”. Na sygnał dzieci ze swoimi rodzicami wykonują następujące polecenia:
dotykamy brodą do brody partnera,
dotykamy czołem do czoła partnera,
dotykamy kolanem do ucha partnera,
dotykamy uchem do serca partnera.
Uwaga! Dziecko przytula się do swojego rodzica.
5. W krainie SPRAWDZIANU PIĘKNYCH MIN dzieci i rodzice dostają plasterek cytryny, zjadają go i… uśmiechają się najpłomienniej, jak potrafią.
6. SŁODKI SPRAWDZIAN to szósty etap podróżowania. Trwa najdłużej.
Pierwsza konkurencja to bardzo popularne zjadania jabłka zawieszonego na sznurku. Dzieci pracują w parach, więc dzielą się jabłkiem.
Przenoszenie z talerza do kubeczka kuleczek „Nesquik” poprzez wciąganie ich do plastykowej słomki. Gdy wszystkie pary wykonają to zadanie zjadają zawartość kubeczka.
„Wędkowanie chipsów”. Dzieci na zmianę wrzucają sobie do ust chipsy. Jedna osoba stoi na krzesełku, druga na podłodze.
„Gaszenie pragnienia”. Dzieci siedzą naprzeciw siebie. Jedna osoba trzyma kubek wypełniony napojem i łyżeczkę, starając się jak najszybciej opróżnić kubeczek pojąc drugą osobę. W trakcie pojenia następuje zmiana ról.
7. Ostatnia kraina wspólnej zabawy to SPRAWDZIAN WIADOMOŚCI (załącznik). Dzieci siedzą w kręgu i losują pytania z różnych dziedzin szkolnych, także z życia klasy. Mogą to być również zabawne rozkazy.
„Podróżowanie po krainie sprawdzianów” kończymy uroczystym rozdaniem nagród dla dzieci. Następuje pożegnanie, które jest również wspaniałym momentem na wykonanie pamiątkowej „rodzinnej” fotografii do kroniki klasowej.
Ostatni punkt programu to wspólne sprzątanie po wspaniałej zabawie.
ZAŁĄCZNIK
Pytania i zadania do SPRAWDZIANU WIADOMOŚCI
(Uwaga! Pytania można, a nawet należy dostosować do swojej klasy)
Wymień poznane części mowy i pytania na jakie odpowiadają.
Rozwiąż dowolnym sposobem i narysuj graf: 26+7=.
Zaśpiewaj Twoją ulubioną piosenkę, jakiej nauczyłeś się w szkole.
Od kiedy prowadzimy kronikę klasową i kto ją redaguje?
Przeczytaj tekst najpiękniej, jak potrafisz.
Kiedy ciemno jest wokół, to KTOŚ przemknął przez mój pokój. Taki był jak jasna smużka. Czy to duszek był? Czy wróżka? Kiedy w tańcu się zakręcił, zamigotał jak diamencik. Gdy na chwilkę się zatrzymał, mienił się jak serpentyna. Miałam go przez chwilę w ręce! Był jak broszka na sukience, jak pierścionek, jak perełka, okruch światła, odblask szkiełka... W końcu w szafie go ukryłam, lecz do szafy klucz zgubiłam. Potem szafę gdzieś sprzedałam z TYM, co tam schowałam!
Zamień na minuty: 1 godz. 20 min. = .............................. min.
Zamień na godziny i minuty: 65 min. = .............. godz. ................ min.
Jak nazywają się:
Pani dyrektor;
Twoja wychowawczyni;
Pani bibliotekarka.
Podaj imię i nazwisko.
Zagraj na dzwonkach trójdźwięk do-mi-sol.
Wybierz sobie partnera, z którym zatańczysz do piosenki „Taniec tupaniec”. Koledzy zaśpiewają dla was tę piosenkę.
Jakie są Twoje prawa? Wymień przynajmniej 3.
Jakie są Twoje obowiązki? Wymień przynajmniej 3.
Zrób 10 przysiadów, w tym 3 na jednej nodze.
Masz 8 lat, a Twoja Mama jest 4 razy starsza od Ciebie. Ile lat ma Mama?
Zamień na liczbę pojedynczą:
wspaniałe zabawy,
uśmiechnięte mamusie,
wesołe dni.
Zamień na liczbę mnogą:
dziewczynka tańczy,
pani zaprosiła,
kolega czyta.
Wymień ptaki hodowane przez człowieka.
Jakie święto obchodziliśmy niedawno w klasie i w jaki sposób?
Napisz 4 wyrazy z ó wymiennym i uzasadnij ich pisownię.
......................................................., bo ....................................................
......................................................., bo ....................................................
......................................................., bo ....................................................
......................................................., bo ....................................................
Do podanych wyrazów utwórz wyrazy zdrobniałe: mama, tata, córka, syn.
Oblicz:
2 · 8 =
6 · 3 =
18 : 9 =
21 : 3 =
Jaki tytuł ma ten utwór? (nauczyciel prezentuje nagranie utworu Griega „W grocie króla gór”).
Posłuchaj utworu Antonio Vivaldiego, a potem wymień charakterystyczne cechy nadchodzącej pory roku. Jaka to pora?
Powiedz, jaki powinien być dobry dyżurny.
Jak radzić sobie z nieśmiałością?
Konspekt opracowała
Joanna Kułaga
nauczycielka PSP w Maziarni