Scenariusz zajęć pokazowych - przeprowadzony w grupie 3 i 4-latków
Temat tygodnia: Wielkanoc
Temat dnia: Pocztowe pisanki
Data: 1.04.2010r
Obszar edukacji: Plastyczno- Artystyczny
Cele główne:
Cel poznawczy: Zapoznanie z nową techniką plastyczną, jaką jest wykorzystanie kleju i znaczka pocztowego do dekoracji jajka wielkanocnego
Cel kształcący: Wykonanie pracy plastycznej nowo poznaną metodą
Cel wychowawczy: Przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie pracy, porządkowanie miejsca pracy
Cele szczegółowe:
Śpiewa wspólnie z dziećmi
Słucha poleceń nauczyciela
Potrafi powiedzieć wiersz z pamięci
Zapoznaje się z nową technikę plastyczną
Odważnie prezentuje dany wiersz na forum
Pracuje przy stoliku
Nabiera odpowiednią ilość kleju
Przestrzega zasad niedotykania oczu rękoma
Wie ile należy nabrać kleju na pędzel
Rozprowadza klej na skorupce jajka
Przykleja znaczek pocztowy do skorupki jajka
Prezentuje swoją pracę
Wkłada jajko do koszyczka wiklinowego
Wyczuwa rytm
Ilustruje piosenkę ruchem ciała
Środki dydaktyczne:
Magnetofon
Płyta CD
Sala przedszkolna
Jajko ugotowane na twardo
Znaczki pocztowe
Klej
Pędzelki
Koszyczek wiklinowy
Przebieg zajęć:
Wspólne przywitanie rodziców piosenką „Wielkanocny zajączek”- ruch ciała.
Przedstawienie dzieciom przebiegu zajęć.
Zabawa ruchowa, przy piosence pt. „Pucu, pucu”
Prezentacja zaproponowanych przez nauczycielkę zajęć plastycznych.
Przypomnienie zasad postępowania z klejem: ile kleju należy pobrać na pędzelek, w jaki sposób należy rozprowadzić klej na skorupce jajka, czy możemy dotykać rękoma oczu w czasie pracy? itp.
Omówienie realizacji przebiegu zajęć plastycznych (najpierw nakładamy klej na skorupkę jajka, następnie przyklejamy na nią znaczek pocztowy)
Prezentacja ukończonej pracy, włożenie jajek wielkanocnych do koszyka wiklinowego
Zakończenie zajęć bajką o Wielkanocy
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pochwalenie dzieci za wykonaną pracę.