Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców: "Podróż do krainy kolorów"
Grupa: mieszana
Cele ogólne:
- rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia,
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, komunikowania się,
- stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęć,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi odczytać obrazki – symbole,
- ze zrozumieniem odczytuje wyrazy i zdania,
- zna kolory: żółty, czerwony, niebieski, zielony,
- uczy się zabawy z rodzicami, odczuwając radość,
- potrafi rozwiązywać zagadki,
- poprawnie przelicza w zakresie 10,
- rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,
- potrafi segregować przedmioty wg koloru, wg kształtu,
- koloruje obrazek używając różnych kolorów.
Pomoce: napisy: „Kraina żółta”,
„…czerwona”, „…niebieska”, „…zielona”; 2 obrazki:
kolorowy i czarno – biały; obrazki – symbole (słońce, ser, rak, serce, truskawka, chmura, trawa, choinka, listek, żaba); zdania, wyrazy i obrazki do nich; obrazki do zagadek dla rodziców (mydło, buty, kredki, nożyczki, itp…); figury geometryczne; obrazki do kolorowania.
Przebieg:
1.Powitanie gości – „posyłamy całuski”, zabawa
integracyjna „dzieci – rodzice”: taniec w parach przy muzyce, w przerwie wszyscy się witają poprzez podanie ręki.
2.Oglądanie i porównywanie dwóch obrazków: kolorowego i czarno – białego, wypowiedzi dzieci nt „jaki byłby świat bez kolorów?”
3.„Pociągiem do krainy kolorów…” – dzieci
otrzymują szarfy w 4 kolorach, ustawiają się każde do swojego (wg koloru szarfy) „wagonu”.
4.W krainie żółtej:
•Wyszukiwanie obrazka – symbolu do danego koloru (np. słońce,
ser…), przypinanie go na tablicy,
•Zabawa ruchowa „czarowanie bajbajanie – niech się każdy żółtą pszczółką stanie…”
•Dobieranie zdania(6-l.), wyrazu (5-l.) do odpowiedniego obrazka,
wymienianie elementów obrazka (3-4-l.).
5.W krainie czerwonej:
•Wyszukiwanie obrazka – symbolu,
•Zabawa ruchowa „czarowanie… niech się każdy czerwonym rakiem stanie”
•Zabawy z rodzicami:
„zagadki”- rodzice otrzymują obrazki i układają zagadki, dzieci odgadują co jest na obrazku; zabawa w parach „ile kropek na twoich plecach?” – liczenie w zakresie 10;
zabawa „prawda czy fałsz” – rodzice układają zdania
– dzieci odgadują czy są prawdziwe (nagradzając brawami), czy fałszywe
(podnosząc czerwony kartonik);
6.W krainie niebieskiej:
•Wyszukiwanie obrazka – symbolu,
•Zabawa ruchowa „czarowanie… niech się każdy niebieską
piłką stanie”
•Zabawy figurami geometrycznymi: każda grupa segreguje figury wg koloru swojej szarfy, potem wg kształtu.
7.W krainie zielonej:
•Wyszukiwanie obrazka – symbolu,
•Zabawa ruchowa „czarowanie… niech się każdy zieloną żabką stanie”
•Kolorowanie obrazka kredkami świecowymi, malowanie tła farbami,
•Wspólne oglądanie wykonanych prac.
8.„Powrót pociągiem do przedszkola” – pożegnanie rodziców.