SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW.
PLACÓWKA: Miejskie Przedszkole nr 1 w Piekarach Śląskich.
OPRACOWAŁA: mgr Irena Szwainoch.
GRUPA: 3-4 latki.
CEL GŁOWNY: Przyzwyczajanie do słuchania mówiących kolegów, obserwowania ich zachowań i wykonywanych czynności.
CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Wiemy jak należy się zachowywać aby stać się prawdziwym przedszkolakiem.
CELE OPRACYJNE: - grzecznie wita przybyłych widzów
- wie jak nazywa się jego grupa
- wie jak zachowuje się grzeczny przedszkolak
- potrafi zaśpiewać piosenkę „Niezapominajki”, „Przedszkolak”, „Jeż” oraz zarecytować wiersz „Woda”
- wie, że każdy przedszkolak dba o czystość swojego ciała i zębów
- sprawnie przechodzi po ławeczce
- wykonuje dla rodziców prezent.
POMOCE: maskotki - jeż, kotek Czyścioszek, ławeczka, różdżka wróżki, medale z masy solnej w formie niezapominajki, dyplomy, lizaki, suche liście, kwiatki, kolorowe pojemniki - wazoniki, masa solna.
PRZEBIEG:
Wejście dzieci przy śpiewie piosenki „Jedziemy sobie do Krakowa” - pociąg.
Powitanie rodziców przez dzieci piosenką z elementem pedagogiki zabawy „Witaj mamo, witaj mamo jak się masz...” oraz „Witaj tato, witaj tato...”.
Przedstawienie celu spotkania - wprowadzenie.
Zaprezentowanie rodzicom nazwy grupy - piosenka „Niezapominajki”.
Rozmowa z dziećmi na temat „O czym pamięta grzeczny przedszkolak” - prezentacja piosenki „Przedszkolak”.
Spotkanie z kotkiem Czyścioszkiem, który przypomina dzieciom o zasadach zachowania w łazience - prezentacja wiersza „Woda”.
Taniec przy piosence „Szczotka, pasta”.
Przypomnienie przez dzieci wiadomości o których uczyły się w przedszkolu - zagadka o jeżu.
- rozmowa o życiu i zwyczajach jeża oraz prezentacja piosenki i zabawy ruchowej „Jeż”.
Sprawdzenie umiejętności fizycznych przy pomocy starszych kolegów i koleżanek z gr. 6-latków - przejście po ławeczce.
Wręczenie dzieciom przez nauczycielkę medalu - niezapominajki z masy solnej, dyplomu oraz lizaka.
Wykonanie prezentu dla rodziców jesienny bukiet.
Podziękowanie rodzicom za przybycie, wspólne pożegnanie się zabawą w kółeczku z elementami pedagogiki zabawy „Prawa nóżka, lewa nóżka”.