Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego dnia 15.11.2011 roku w grupie dzieci 4-5-letnich
Prowadząca: Agnieszka Lewandowska
Temat zajęcia: Zimowe zapasy
Cele ogólne:
- poznanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku (wiewiórka),
ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania
- zapoznanie ze sposobami przygotowania zapasów na zimę przez wiewiórki
oraz przez ludzi
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
- kształcenie umiejętności przeliczania w zakresie 1-4
Cele operacyjne:
- zna zwyczaje wiewiórek
- rozumie, w jakim celu ludzie i zwierzęta robią zapasy na zimę
- wypowiada się na temat ilustracji oraz treści wiersza
- nazywa i przelicza materiał przyrodniczy
- czynnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- wie, jak robi się wybrane przetwory na zimę
- zna zasady bezpiecznego korzystania z noża podczas pracy
Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa
Formy:
- z całą grupą
- indywidualna
Pomoce:
Ilustracje tematyczne, wiersz M. Kownackiej „W spiżarni”, szyszki, żołędzie, kasztany, orzechy włoskie, orzechy laskowe oraz ich emblematy, cyfry, tamburino, przetwory przygotowane przez ludzi na zimę, talerzyki, nożyki, słoiki, jabłka, tacki papierowe, naklejki z obrazkiem jabłka, płyta CD z piosenką „Tańcząca wiewióreczka”
Przebieg zajęcia:
Powitanie zgromadzonych rodziców, przedstawienie celu spotkania oraz tematu zajęcia.
Dzieci siedzą w półkolu twarzą do tablicy. Rozwiązywanie zagadki:
Ma rude ubranie
I w dziupli mieszkanie.
Gromadzi zapasy
Na zimowe czasy. (wiewiórka)
„Wiewiórka” - wypowiedzi dzieci na temat obrazka. Omówienie wyglądu, zwyczajów, sposobów odżywiania.
Rozdanie dzieciom tacek oraz kopert z szyszkami, żołędziami itp.
„Zapasy wiewiórki” - zabawa dydaktyczna. Przeliczanie szyszek, żołędzi, orzechów. Układanie zbiorów według ilości uderzeń w tamburino np.: 4 uderzenia to 4 przedmioty.
Układanie przedmiotów z koperty według wskazanego kodu:
dzieci starsze według wskazanej cyfry
dzieci młodsze według ilości kropek
Zabawa taneczna przy piosence „Tańcząca wiewióreczka”
„W spiżarni” - słuchanie wiersza M. Kownackiej, omówienie treści.
„Zapasy zimowe” - rozmowa przy ilustracjach tematycznych oraz przetworach przygotowywanych przez ludzi na zimę - omówienie. Czytanie globalne wyrazu ZAPASY (wyodrębnianie pierwszej głoski, dzielenie wyrazu na sylaby).
„Kompot z jabłek” - praca przy stolikach. Krojenie jabłek, układanie w słoikach, dosypywanie cukru, dolewanie wody, naklejanie naklejek z napisem Kompot i z ilustracją jabłka, zaniesienie do kuchni w celu dalszej obróbki.
Sprzątanie po zajęciach. Ocena zajęcia poprzez pokazanie miny. Podziękowanie rodzicom za przybycie na zajęcie.
1