Scenariusz zajęć otwartych, dokumenty, SCENARIUSZE RÓŻNE PRZEDSZKOLE


0x01 graphic

Scenariusz zajęć otwartych

dla rodziców .

Temat: Ja i moja rodzina .

Data:

Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności prawidłowego nazywania członków rodziny,
- Podawanie informacji na temat swojej rodziny /imiona, zawody/,
- Poznawanie takich wartości moralnych, jak: szacunek, uczciwość, szczęście, przyjaźń, miłość, mądrość,
- Dążenie do zrozumienia i przeżywania wymienionych wartości moralnych.


Cele szczegółowe:
- Rozpoznaje i prawidłowo nazywa członków najbliższej rodziny
- Potrafi podać imiona swoich rodziców i dziadków oraz ich zawody
- Rozpoznaje i nazywa takie wartości moralne, jak: szacunek, uczciwość, przyjaźń, miłość, mądrość
- Rozumie co to znaczy przeżywać wymienione wartości moralne.

- Potrafi wykonać album.


Środki dydaktyczne: rymowanka „Kim jestem?”, wiersz S. Jachowicza „Dobry braciszek”, zdjęcia rodzinne dzieci, obrazek przedstawiający rodzinę, sylwety członków rodziny, jabłko, tamburyn, kołatka.

Przebieg zajęć:

1. Oglądanie zdjęć przyniesionych przez dzieci i rodziców.

Zachęcanie do wypowiedzi na temat przedstawionych na nich członków rodziny; prawidłowe ich nazywanie, podawanie imion i wykonywanych zawodów (pomagają rodzice w odpowiedziach).
2. Słuchanie rymowanki.
Nauczyciel mówi tekst, wskazując na obrazku sylwetą chłopca poszczególnych członków rodziny.
Dla mamy jestem synem, dla taty też.
Dla siostry jestem bratem - to dobrze wiem.
Dla babci jestem wnukiem, dla dziadka też.


Nauczyciel ponownie mówi rymowankę, ale z sylwetą dziewczynki, odpowiednio zmieniając formę wypowiedzi.
Dzieci powtarzają nazwy członków rodziny z odpowiednią intonacją głosu: cicho, głośno, smutno, wesoło.
Rozmowa z dziećmi na temat uczuć jakimi obdarzają swoich najbliższych i w jaki sposób potrafią te uczucia wyrażać ( pokazuj na rodzicu)


3. Zabawa rozwijająca umiejętność prawidłowego nazywania członków rodziny
„Kto to jest?”( z rodzicami).
Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze nauczyciel podnosi do góry obrazek wybranego członka rodziny, a dzieci klaszczą w ręce i rytmicznie wypowiadają z nim zdanie, np.: „To jest mama”; „To jest tata”; „To jest babcia”; „To jest dziadek”.


4. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat posiadanego rodzeństwa -wiek, płeć, liczba

( pomaga rodzic).

5. Zabawa ruchowa „Głowa, ramiona, kolana, palce”

6. Wykonanie albumu rodzinnego z rodzicem.

- wyjaśnienie nauczyciela w jaki sposób wykonać albumy,

- samodzielne wykonanie albumów rodzinnych (ozdabianie okładek, połączenie poszczególnych kartek)

7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Brat z siostrzyczką”
Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na kołatce. Na hasło
„Brat z siostrzyczką” tworzą pary /chłopiec z dziewczynką/ i podskakują w kółeczkach
/za każdym razem tworzą inne pary/.


