Scenariusz sytuacji edukacyjnej przeprowadzonej w grupie dzieci pięcio- i sześcioletnich.
Temat: „ Jesienny kosz z warzywami, przeliczanie na straganie”
Cele ogólne:
Rozwijanie wiadomości na temat warzyw;
Omówienie wartości odżywczych warzyw;
Zapoznanie z pojęciami matematycznymi : mały, duży, najmniej, najwięcej;
Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 6;
Rozwijanie zdolności szybkiego reagowania ruchem na zmiany w muzyce;
Cele operacyjne:
Potrafi odtwarzać treść i melodię piosenki;
Potrafi udzielać swobodnych wypowiedzi na stawiane pytania;
Podaje wartości odżywcze warzyw;
Przedstawia wygląd i nazwy omawianych warzyw;
Potrafi dzielić proste wyrazy na sylaby;
Potrafi rytmicznie poruszać się do muzyki;
Liczby w zakresie 1 - 6;
Przelicza w zakresie 1 - 6;
Odróżnia pojęcia „najwięcej” , „najmniej”;
Stosuje pojęcia „mały”, „duży”;
Odróżnia kolory;
Potrafi przyporządkować elementy do poszczególnych zbiorów;
Metody:
(w oparciu o podział wg I. Kwiatowskiej)
Czynne:
zadań stawianych do wykonania
samodzielnych doświadczeń
metoda kierowania własną działalnością dziecka
Słowna
rozmowa
instrukcje, objaśnienia
metody żywego słowa
Formy organizacyjna:
Grupowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Piosenki na płycie CD, pudełko z niespodzianką, worek z naturalnymi warzywami, ilustracje warzyw, cyfry 1 - 6, makieta z namalowanymi warzywami małymi i dużymi, karta pracy dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci „Piosenką na powitanie” - wspólne zaśpiewanie
Wprowadzenie do zajęcie elementu zaciekawienia
Pokazanie dzieciom „pudełka niespodzianką”. Odgadywanie prze dzieci „ Co może być schowane w pudełku?”. Pokazywanie zawartości - marchew, cebula. Udzielanie odpowiedzi - co jest tematem dzisiejszych zajęć? - warzywa.
Swobodna rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw. Zachęcanie dzieci do spożywania surówek.
Zabawa w „ Czarodziejski woreczek” - odgadywanie przez dzieci za pomocą dotyku nazw warzyw schowanych w worku. Dopasowanie do odpowiednich ilustracji - przeliczanie.
Zabawa ruchowa ze śpiewem „Gdy marchewka jest w ogrodzie” - wspólnie zaśpiewanie wcześniej poznanej piosenki.
„Małe i duże warzywa” - przedstawienie dzieciom makiety z namalowanymi dużymi i małymi warzywami. Dzieci skacząc po makiecie odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące nazw warzyw, określania ich koloru oraz wskazania warzyw dużych i małych.
Zabawa dydaktyczna „Segregujemy warzywa” - segregowanie warzyw do poszczególnych koszyków, przeliczanie w zakresie 6 elementów, podpisywanie kartonikami z kropkami / dzieci zdolne cyframi. Określanie, których warzyw jest najwięcej, a których najmniej.
Praca indywidualna - wypełnianie karty pracy - dzieci przeliczają warzywa znajdujące się w zbiorach, przyklejanie odpowiedniej ilości kropek pod zbiorami w zakresie 3 - 6 / dzieci zdolne przyklejają cyfry.
Podsumowanie zajęć i podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.