Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5 Dzień Misia

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5-letnie przez mgr Alicję…. w dniu 26.11.2012 r.

Temat zajęć: Dzień Pluszowego Misia

Cele:

- przypomnienie historii powstania pluszowego misia

- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą

- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączeni wrażeń

ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.

- rozwijanie umiejętności manualnych

Metody:

- podające (pogadanka, objaśnienie, opis, piosenka, wiersz)

- problemowe

Formy pracy:

- zespołowe

- zbiorowe

- indywidualne

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie misiów piosenką:

„ Witaj misiu, witaj misiu,
jak się masz, jak się masz?
Wszyscy cię lubimy, wszyscy cię lubimy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas!”

  1. Przedstawienie dzieciom celu zajęć – Światowy Dzień Pluszowego Misia:

- wy, dzieci macie swoje święto 1 czerwca w Dzień Dziecka, a dzisiaj 25 listopada świętują wszystkie pluszowe misie. Przytulcie swoje misie i powiedzcie im na uszko, że je kochacie.

3. Zabawa muzyczno – ruchowa: „Co robi miś?”

Dzieci ustawione na obwodzie koła, poruszają się w takt muzyki z płyty CD. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się i naśladują jedną z wymienionych czynności:

  1. „Misiowa wędrówka” - dzieci tworzą duże koło. Nauczycielka mówi: „Małego misia puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk”. Dzieci przekazują sobie misia z rąk do rąk.

  2. Przypomnienie historii pluszowego misia -

    Historia pluszowego misia rozpoczęła się w roku 1902, ponad 100 lat temu.
    w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy to pan Theodore Roosevelt, który pełnił funkcję prezydenta wybrał się ze swoimi przyjaciółmi na polowanie.
    Myśliwi w trakcie polowania ustrzelili niedźwiedzicę . Okazało się , że w gawrze pozostał jej mały synek – niedźwiadek, którego myśliwi także chcieli zabić. Sprzeciwił się temu pan prezydent i w ten sposób uratował życie małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pan Clifford Berryman, dziennikarz waszyngtońskiej gazety. Uwiecznił on tę historię na rysunku i razem z artykułem umieścił w swojej gazecie. Czytelnikiem gazety okazał się Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia.
    Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom.
    Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydenta o pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I od stu dziesięciu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością."

  3. Zabawa z chustą animacyjną:

- „Misie jadą samochodem nad morze” – dzieci trzymając za chustę poruszają się powoli dookoła,

- „Morze” – dzieci trzymają chustę i falują nią w różnym tempie i z różną siłą. Kładziemy na chustę misie i podrzucamy tak, aby nie spadły,

- „ Kąpiel w wodzie” – na chustę wchodzi 2-3 dzieci z misiami, pozostałe dzieci trzymają chustę i falują nią.

7. „Zatańcz z misiem na gazecie” – dzieci na rozłożonej gazecie tańczą ze swoimi misiami, na przerwę w muzyce składają gazetę na pół. Zabawa kończy się gdy gazeta jest tak mała, że nie da się już na niej tańczyć.

8. Krótka opowiastka „Z życia niedźwiedzi brunatnych”

Niedźwiedź brunatny żyje w Polsce i jest zwierzęciem chronionym. Jego pożywieniem są mchy , porosty , trawy , zioła, grzyby , owoce, nasiona, cebulki, żołędzie i buczyna.
Je też owady ślimaki i ryby. Niedźwiedź brunatny poluje również na zwierzęta leśne , ale jedynie w lipcu i w sierpniu. Wówczas to pozornie ociężałe zwierzę porusza się z błyskawiczną szybkością . Pod ciosami jego potężnych łap może zginąć nawet duże zwierzę takie jak jeleń czy łoś. Podczas zimowej drzemki w swoim legowisku zimowym, które nazywamy gawrą, samica rodzi 1-5 młodych. Małe niedźwiadki
ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm . Początkowo są bardzo bezradne , pozostają z matką do 3 roku życia. Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już w lecie .Jedzą wtedy bardzo dużo., robiąc się coraz grubsze. Swoją gawrę do spania przygotowują bardzo starannie . Jamę w ziemi , spróchniałe pnie drzew lub jaskinię wyścielają liśćmi, gałązkami, mchem i nie opuszczają aż do wiosny. Niedźwiedź brunatny ma doskonały słuch i węch, doskonale wspina się po drzewach. Ma małe oczy i słabo widzi. Głos niedźwiedzia to mruczenie, które wyraża zadowolenie, pomruk oznacza zaniepokojenie lub zaskoczenie, zaś głośny ryk oznacza ból lub gniew.

9. „Misiowe zagadki” – rozwiązywanie zagadek.

1. Co robią brunatne niedźwiedzie zimą ?

a)      lepią bałwany

b)      śpią

c)      jeżdżą na sankach

d)      budują domki w śniegu

2. Co niedźwiadki lubią jeść ?

a)      lody z kremem

b)      najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso

c)      są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso

d)      w karcie dań misiów są tylko marchewka i szpinak

3. Jak duże są misie po urodzeniu ?

a)      tak duże jak myszka

b)      wielkością dorównują młodemu lwu

c)      spokojnie mogą zmierzyć się z byczkiem

d)      mają około 25 cm i ważą 1 kg

4. W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy ?

a)      Zapamiętale uprawiają  gimnastykę, aby nabrać sił

b)      Jeżdżą na rowerze

c)      Dużo jedzą i szykują sobie legowisko

5. Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ?

a)      gawra                                      c) hotel

b)      karmnik                                   d) buda

6. Zastanów się, czy niedźwiedzie :

a)      Mają  długie ogony

b)      Dobrze prowadzą samochód

c)      Mają  tylko dobrego nosa

d)      Dobrze słyszą i mają doskonały węch

10. Zabawa ruchowa do wiersza :” Niedźwiadek”

 

JEDNA ŁAPKA,

DRUGA ŁAPKA,

JA JESTEM NIEDŹWIADEK.

JEDNA NÓŻKA,

DRUGA NÓŻKA,

A TO JEST MÓJ ZADEK.

LUBIĘ MIODEK,

KOCHAM MIODEK,

I KRADNĘ GO PSZCZÓŁKOM

JEDNĄ ŁAPKĄ,

DRUGĄ ŁAPKĄ,

ALBO CIĄGNĘ RURKĄ.

11. „Miś” praca plastyczna z pasków


1.            Z bloku technicznego z kolorowymi kartkami należy wyciąć paski 
o szerokości ok. 2cm i różnej długości:

 

30cm – brzuszek

25cm – głowa

20cm – nogi (2x)

15cm – ręce (2x)

10cm – uszu (2x)

 

2.            Z każdego tak przygotowanego paska formujemy koło i sklejamy.

3.            Największe koło to tułów. Do tułowia przyklejamy głowę oraz symetrycznie ręce i nogi. Do głowy należy przykleić uszu.

4.            Misie wykonane w ten sposób, zawieszone na nitce tworzą ciekawą dekorację sali.

                                

12. Degustacja misiowych słodyczy

