Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 - letnich
Data: 12.10.2009r.
Grupa: „Stokrotki” - pięciolatki
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: „Kosz pełen owoców” - zagadki tematyczne.
Cele ogólne:
- wdrażanie i przestrzeganie zasad higieny przed spożywaniem owoców,
- kształtowanie mowy dziecka poprzez stosowanie rożnych form aktywności oraz sytuacji sprzyjających rozwojowi mowy;
- pogłębianie wiadomości o owocach.
Cele operacyjne:
- zna i przestrzega zasady higieny związanej z jedzeniem owoców;
- potrafi wyjaśnić, dlaczego należy myć owoce przed spożyciem;
- wie, że owoce zawierają witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka;
- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek oraz udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania;
- wypowiada się pełnymi zdaniami.
Metody:
- słowna;
- problemowa.
Formy pracy: zespołowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: zagadki o owocach, ilustracja z wyrazem do globalnego czytania, historyjka obrazkowa „Myj owoce”, wiersz „Śliweczka i jabłko” do ćwiczeń graficznych.
Przebieg:
Zagadki dotyczące owoców.
Przedstawienie dzieciom wiersza W. Chotomskiej pt. „Myj owoce”.
Rozmowa na temat treści wiersza:
Jakich owocach opowiada wiersz?
Gdzie rosną drzewa, na których rodzą się jabłka?
Czy znacie jeszcze inne owoce rosnące na drzewach?
Czy dzieci powinni jeść owoce?
Dlaczego to jest takie ważne, żeby dzieci i dorośli jedli owoce, cóż takiego w nich jest ważnego?
A jeśli byśmy nie myli, ani rąk, ani owoców, to jakie mogły by być tego konsekwencje - co mogło by się wtedy wydarzyć?
A po zjedzeniu owoców wiecie, co myjemy?
Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.
Historyjka obrazkowa „Myjemy owoce”.
Ćwiczenia grafomotoryczne „Śliweczka i jabłko”.
Zakończenie - zabawa rozluźniająca mięśnie dłoni „Świeci słońce, deszczyk pada”.