Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 5-6 latków w dnia 26.01.2012 r.
Temat: Wiosna, lato, jesień, zima…to się nigdy nie zatrzyma.
Cele ogólne:
Rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących
w przyrodzie.
Kształtowanie umiejętności dokonywania syntezy głoskowej wyrazów.
Kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie.
Kształtowanie nawyku aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych.
Kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na zadany temat.
Cele szczegółowe:
Rozpoznaje i nazywa we właściwej kolejności poszczególne pory roku.
Dobiera właściwe przedmioty, zwierzęta, kolory kojarzące się z daną porą roku.
Dokonuje syntezy głoskowej wyrazów.
Zgodnie współdziała w zespole, grupie.
Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, śpiewa i tańczy do piosenek
z repertuaru dziecięcego.
Poprawnie pod względem językowym wypowiada się na zadany temat.
Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Metody:
Percepcyjna: obserwacji, pokazu.
Słowna: objaśnienia, rozmowa, wiersz.
Czynna: zadań stawianych dziecku
Pomoce dydaktyczne: obrazki przedmiotów, zwierząt, kolorów kojarzących się z różnymi porami roku; wiersz D. Krawczyńskiej „Pory roku”, zagadki słowne; puzzle z obrazkiem charakterystycznym dla poszczególnej pory roku; piosenki „Niedźwiadek” oraz o tematyce zimowej „Tupu, tup po śniegu”, „Pada śnieg”, karta pracy z 4 porami roku.
Przebieg zajęcia:
Powitanie wierszem albo muzyczne.
Witam was, wszyscy są
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
Wprowadzenie do tematu- zagadki o porach roku (załącznik nr 1)
Słuchanie wiersza D. Krawczyńskiej „Pory roku” (załącznik nr 2)
Rozmowa na temat utworu – dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla poszczególnych pór roku , uzupełniają je na podstawie własnych obserwacji przyrody oraz ilustracji zamieszczonych w książce.
Rozmowa na temat czterech pór roku- dzieci wymieniają swoją ulubioną porę roku
i uzasadniają swoją odpowiedź.
Zabawa ruchowa do piosenki „Niedźwiadek”.
Podział dzieci na 4 grupy- dzieci losują karteczki w określonych kolorach i próbują odgadnąć symbolikę kolorów (biała-zima, żółta- lato, zielona- wiosna, czerwona- jesień).
Szukanie w grupach eksponatów kojarzących się z daną porą roku.
Dzieci podzielone na grupy wybierają spośród eksponatów, obrazków te, które kojarzą się z podaną przez nauczyciela porą roku
Wiosna: bocian, żaba, motyl, bazie, pisanki, pączki kwiatów.
Lato: słońce, okulary, morze, muszelki, łopatka, wiaderko, truskawki, maliny, wiśnie, brzoskwinie.
Jesień: kasztany, parasol, kalosze, liście, deszcz.
Zima: sanki, bałwan, płatek śniegu, szalik, czapka, bombka, choinka, Mikołaj.
Omówienie zadania- dzieci podnoszą obrazki i wyjaśniają pozostałym grupom dlaczego je wybrały.
Synteza głoskowa wyrazów- nauczyciel głoskuje wyrazy a dzieci odgadują całe słowo
i podnoszą odpowiedni obrazek.
Zadanie grupowe – dzieci szukają w sali kopert oznaczonych kolorem swojej pory roku, wspólnie układają puzzle z pociętego obrazka. Wygrana grupa wybiera piosenkę
o tematyce zimowej, którą dzieci zaśpiewają i zatańczą do niej.
Zabawa dydaktyczna „Prawda, czy fałsz?”- TAK, NIE.
W lecie jemy lody, bo jest bardzo gorąco.
Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów.
Zimą jedziemy na wakacje i kąpiemy się w zimnym morzu.
Zimą lepimy bałwana.
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
Na sankach jeździmy latem, bo jest dużo śniegu.
Latem zakładamy cieple kozaki.
Jesienią na spacer zabieramy ze sobą parasol bo często zdarzają się deszcze.
Wielkanoc obchodzimy zimą.
Mikołaj przychodzi do nas latem.
Sandałki i klapki to doskonałe obuwie zimowe.
Latem często pada śnieg.
Zimą można zauważyć sople lodu.
Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy.
Latem możemy zorganizować kulig na śniegu.
Podczas zimy biegamy boso po łące
Na zimę przylatują do nas bociany
Niedźwiedź zimą zapada w głęboki sen
Adam Małysz to wybitny skoczek narciarski
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew
Na sankach jeździmy latem bo jest dużo śniegu
Zimą jedziemy na wakacje i kąpiemy się w morzu
Latem lepimy bałwana
Dzień babci i dziadka jest latem
Podczas jesieni zbieramy kasztany
Latem bawimy się śnieżkami na dworze
Jesienią zbieramy grzyby w lesie
Wszystkie grzyby są jadalne i zdrowe
Czapka, szalik, rękawiczki są najbardziej potrzebne wiosną
Sandałki i klapki to odpowiednie obuwie na zimę
Zimą można zauważyć sople lodu
Zimową porą na spacerze można podziwiać piękne, pachnące kwiatki
Zimą można zorganizować kulig.
Jaka to pora, kiedy jest biało wokół?
Może być na rzece albo na jeziorze. Z niego długie sople kiedy mróz na dworze (lód).
Podsumowanie – powtórzenie przez dzieci jakie są pory roku i w jakiej kolejności po sobie następują.
Karty pracy- ćwiczenie percepcji wzrokowej, dobieranie podpisu do obrazka oraz kolorowanie obrazka z porami roku.
Praca plastyczna w grupach w 2 części dnia- tworzenie obrazka z podanych ilustracji charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Dorysowywanie własnych elementów, kolorowanie.
Załącznik nr 1
Szaro za oknem,
Lśni deszczem podwórko, śpieszy się ptakom,
Jeżom, wiewiórkom.
Smutno w ogródku
I buro w lesie
Co to za pora?
To pewnie…(jesień)
Słońce na łące,
Słońce na plaży,
Biedronka na kwiatku,
Rumieniec na twarzy.
Cały rok czekam na to.
Jaka to pora?...(lato)
Mrozik zamroził wodę w kałuży
I szybko jest ciemno i las się dłuży.
Świat cały przykryła biała pierzyna
Też bywa piękna, choć mroźna …(zima).
Młoda, pachnąca
Świeża, zielona,
Po długiej zimie
Przychodzi do nas…(wiosna).
Załącznik nr 2
Wiersz Doroty Krawczyńskiej „Pory roku”
Złoty listek zaszeleścił, poszybował w niebo,
Zerknął w dół na lasek, pokiwał kolegom,
Co jeszcze mocno trzymają się drzewa:
Czy to liść klonu, a może topoli!
Tyle tych liści, że aż głowa boli
Ten tutaj czerwony, tamten lekko rdzawy,
Uwolnione z gałązek szukają zabawy.
W jesiennym tańcu swawola, wirują,
Ścielą gawry niedźwiedziom, jeżom dom budują.
Zanim przyjdzie zima biała i lodowa,
Calusieńką przyrodę zdążą listki schować.
A zima, choć mroźna, to przecież jest piękna.
W białym, śnieżnym puchu cudowne są święta.
Mikołaj na saniach, dzieci n sankach,
Tylko zimą ulepisz ze śniegu bałwanka.
Potrafi też zima wiać białą zawieją,
Wtedy w ciepłym domku dzieciaki się grzeją.
I czekając na ciepło, szykują Marzannę,
Co sprowadzi zieloną i pachnącą Pannę.
A ta Wiosną zwana, otworzy nam kwiaty,
Obudzi łąki, zabarwi rabaty,
Kolorowe latawce jak barwne motyle,
Pofruną w obłoki, cudowne to chwile!
Powracają boćki z dalekiej podróży,
Ptasie trele wśród drzew piękne lato wróżą.
Coraz cieplej wokół i pachnie powietrze,
To chyba już powiał miły, letni wietrzyk.
Złoto- żółte słońce na błękicie nieba,
I cóż do szczęścia nam więcej potrzeba?
Plusk wody w rzece i piasek na plaży,
Oj, nosek ci się za bardzo przysmażył.
Tak mijają kolejne zimy i jesienie,
I wiosny i lata,
A każda z tych pór roku piękna i bogata.
I bardzo potrzebna do życia przyrodzie,
O tym wie mały i dorosły człowiek.