Zabawa dydaktyczna – wiosna, lato, jesień, zima – to się nigdy nie zatrzyma Układamy rytm


UKŁADANIE RYTMÓW
KONSPEKT Z ZAJĘĆ

  1. Data: 2.06.2008

  2. Prowadzący:

  3. Grupa wiekowa: 6 - latki

  4. Zagadnienia:
    - wspomaganie rozwoju w zakresie dostrzegania regularności
    - wyszukiwanie rytmu w szeregach powtarzających się przedmiotów i kontynuowanie go
    - przekładanie dostrzeżonych regularności z jednej sytuacji na drugą np. ruch - gest
    - stwarzanie sytuacji do dostrzegania rytmicznej organizacji czasu

  5. Temat: Zabawa dydaktyczna - wiosna, lato, jesień, zima - to się nigdy nie zatrzyma. Układamy rytm.

  6. Cele zajęć:
    - dziecko dostrzega rytmiczny układ grup elementów, potrafi je kontynuować
    - przekłada rytm na różne formy ekspresji
    - nazywa rytm

  7. Metody pracy:
    - słowne: rebusy, instrukcje
    - oglądowe: pokaz
    -praktycznego działania: metoda ćwiczeń

  8. Forma pracy: indywidualna, zbiorowa

  9. Środki dydaktyczne: hula - hop, figury geometryczne w różnych kolorach, muzyka, obręcze, obrazki, figury pór roku

  10. Literatura:
    - C. Cyrański, M. Kwaśniewska, Moje Przedszkole program wychowania przedszkolnego, DKW - 4013 - 3/01, Kielce 2003
    - A. Kilm - Klimaszewska, Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2002

TOK

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI

1. Czynności organizacyjno -porządkowe

Nauczyciel wita się z dziećmi

Dzieci witają się z nauczycielem

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć

- odczytanie wiersza przez nauczyciela
- o czym opowiada wiersz?
- jakie mamy pory roku?
- ile mamy pór roku?
- co się z nimi dzieje?
- z wam się kojarzy lato?



- o porach roku

- wiosna, lato, jesień, zima
- 4
- powtarzają się
- z wakacjami

3. Uświadomienie celu zajęć

- dziś będziemy układać rytm

4. Realizacja tematu:
a) Ćwiczenia sprzyjające dostrzeganiu regularności





































b) Ćwiczenie
w przekładaniu zauważonych prawidłowości z jednej sytuacji na drugą

















c) Ćwiczenia związane z rytmiczną organizacją czasu


- na tablicy są cztery kolory kół brązowy, żółty, zielony i biały
- do jakiego koloru można przypisać lato?
- do jakiego koloru można przypisać zimę?
- do jakiego koloru można przypisać wiosnę?
- do jakiego koloru można przypisać jesień?
- nauczycielka układa koła w koło w następujący sposób zielone, żółte, brązowe, białe
- jak ułożone są koła?

- jak inaczej można odczytać koła?
- dzieci układają taki sam wzór jak nauczycielka ze swoich kółek
- odczytaj kolorami
- odczytaj porami roku
- nauczycielka prezentuje czerwone trójkąty i zielone koła
- trójkąt to kwiat a zielone koło to liść
- nauczycielka układa rytm
- odczytaj kolorami


- odczytaj z użyciem wyrazów kwiat i liść jak można to dokończyć?
- ułóż ze swoich figur taki sam rytm
- jak możemy ten rytm przedstawić gestami?
- kto wymyśli inny sposób?
- nauczyciel dzieli dzieci na trzy zespoły
(żaby, pszczoły, bociany), gdy gra muzyka dzieci poruszają się naśladując zwierzęta, do których zostały przydzielone gdy muzyka cichnie dzieci ustawiają się w hula - hopach swoich drużyn
- nauczyciel wskazuje po kolei jaki zespół ma naśladować dźwięki zwierząt im przypisanych
- nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły
- każda drużyna otrzymuje obręcz
- waszym zadaniem jest dopasowanie obrazków do pór roku do której zostaliście przypisani
- Omawianie wybranych obrazków.





- żółty

- biały

- zielony


- brązowy







- zielony, żółty, brązowy, biały
- wiosna, lato, jesień, zima













- czerwony, czerwony, zielony, czerwony, czerwony, zielony,
- kwiat, kwiat, liść, kwiat, kwiat, liść



































5. Podsumowanie
pracy

- co wam się podobało?
- karta pracy: ogrodnik posadził kwiaty ( mały duży…) dorysuj dalej
- co dziś robiliśmy na zajęciach?

- koncert zwierząt




- mówiliśmy o porach roku
- układaliśmy rytmy
- układaliśmy obrazki do pór roku



