Zabawa dydaktyczna Każde dziecko dobrze wie jak do dziesięciu liczy się, scenariusze, edukacja matematyczna


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

  1. DATA: 23.04.2007

  1. GRUPA WIEKOWA: 6 LATKI

  1. TEMAT ZAJĘĆ:

Zabawa dydaktyczna „Każde dziecko dobrze wie jak do dziesięciu liczy się”.

  1. TREŚCI PROGRAMOWE:

Kształtowanie umiejętności liczenia:

  1. CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

  1. METODY NAUCZANIA:

      1. Oparte na słowie

        1. treść zadania

        2. wiersz

        3. objaśnienie, instrukcja

      2. Oparte na obserwacji

        1. pokaz

      3. Oparte na działalności praktycznej uczniów

        1. ćwiczenia

        2. zadania

  1. FORMY ORGANIZACYJNE:

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  1. LITERATURA:

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

DZIAŁALNOŚĆ PODEJMOWANA PRZEZ DZIECI

I Czynności orientacyjno-porządkowe

Nauczyciel wita dzieci i prosi, żeby usiadły na stojących w półkolu na dywanie krzesłach.

Dzieci witają się z nauczycielem i siadają na krzesłach.

II Wprowadzenie do tematyki zajęć

Przypomnienie poznanych liczb w różnych aspektach.

  1. Aspekt kardynalny

  1. Aspekt kardynalny i symboliczny

  1. Aspekt kardynalny

  1. Aspekt kardynalny i symboliczny

  1. Aspekt kardynalny i symboliczny

  1. Aspekt algebraiczny

Na podłodze leżą koła hula-hop. W każdym kole jest inne zadanie. Nauczyciel prosi dzieci, żeby się zgłaszały, a wybrane mają podejść do obręczy i wykonać polecenie umieszczone w kole.

Na przykład:

„Narysuj na kostce tyle kropek, ile jest elementów w zbiorze.”

„Włóż tyle lalek do obręczy, ile wskazuje cyfra umieszczona w obręczy.”

„Odłóż z obręczy tyle piłek, aby zostały cztery.”

„Poszukaj na kostce tyle kropek, ile wskazuje cyfra w obręczy.”

„Połóż odpowiednie cyfry przy poszczególnych zbiorach.”

„Włóż do dwóch wazonów kwiaty tak, aby razem było ich dziewięć.”

Dzieci zgłaszają się, a wybrane przez nauczyciela podchodzą do obręczy i rozwiązują zadania.

III Uświadomienie celu zajęć

Nauczyciel pyta dzieci: „Co to znaczy porachować?”.

Nauczyciel mówi: „Dzisiaj będziemy liczyć do dziesięciu i poznamy liczbę 10.”.

Dzieci odpowiadają:

„To znaczy policzyć.”

Dzieci słuchają nauczyciela.

IV Realizacja tematu

Kształtowanie pojęcia liczby 10 w różnych aspektach.

  1. Wprowadzenie liczby 10 poprzez dołożenie jednego elementu do znanej liczby - aspekt kardynalny

  1. Zapoznanie z wyglądem liczby 10 - aspekt symboliczny

  1. Wyszukiwanie zbiorów mających 10 elementów - aspekt kardynalny i symboliczny

  1. Dopełnianie zbiorów odpowiednią liczbą elementów - aspekt algebraiczny

  1. Dopasowywanie odpowiedniego kartonika z cyfrą do obrazka - aspekt symboliczny

  1. Układanie liczb w określonej kolejności - aspekt porządkowy

  1. Zabawa z wykorzystaniem planszy matematycznej służącej do utrwalania aspektu porządkowego liczb od 1 do 10

Nauczyciel stawia koło siebie dwa wazony z kwiatami i mówi: „Te dziewięć czerwonych kwiatów dostała pani Wiosna od Ani na imieniny. Adam też złożył życzenia pani Wiośnie i dał jej jednego żółtego kwiatka. Ile kwiatów jest razem? Ile kwiatów jest w wazonach?”.

Nauczyciel prosi jedno dziecko, żeby podeszło do wazonów i podpisało je odpowiednimi kartonikami z cyframi zgodnie z treścią zadania (9+1=10), a następnie prosi wszystkie dzieci o wspólne przeliczenie kwiatów.

Nauczyciel pokazuje dzieciom liczbę 10 umieszczoną do tablicy.

Nauczyciel bierze kartonik z pisaną liczbą 10, wstaje, podchodzi po kolei do każdego dziecka i prosi, żeby dzieci wodziły palcem po liczbie zgodnie z zaznaczonym kierunkiem.

Nauczyciel pyta dzieci: „Z jakich cyfr składa się liczba 10?”.

Nauczyciel prosi dzieci, żeby wodziły palcem w powietrzu liczbę 10.

Nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły przy stolikach, na których znajdują się tacki z piaskiem dla każdego dziecka i pyta: „Jaką liczbę poznaliście dzisiaj?”.

Nauczyciel prosi, żeby dzieci napisały palcem na piasku liczbę 10.

Nauczyciel prosi dzieci, żeby dobrały się w pary i usiadły na dywanie. Każda para otrzymuje kosz z klockami i ma za zadanie ułożyć z tych klocków liczbę 10 w taki sposób, aby była ona widoczna nawet z odległości.

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania i prosi dzieci, żeby posprzątały klocki.

Nauczyciel rozdaje dzieciom kartoniki z liczbą 10 i prosi, żeby poszukały w sali dziesięć takich samych elementów, położyły przy nich kartonik z liczbą 10 i ustawiły się koło nich.

Na przykład:

    • kręgle

    • kwiaty

    • krzesła

    • samochody

    • itd.

Nauczyciel prosi dzieci, żeby wróciły na dywan i usiadły na nim. Pokazuje dzieciom duży kosz, w którym umieścił kilka lalek i pyta: „Ile lalek należy dołożyć, żeby razem było ich 10? Jakimi kartonikami trzeba to podpisać?”.

Kilkakrotne powtórzenie tego zadania ze zmianą składu liczby 10.

Nauczyciel czyta dzieciom wiersz i prosi, żeby wybrane podchodziły do obrazków umieszczonych na tablicy, przeliczyły ile jest na nich elementów i przyczepiły odpowiedni kartonik z cyfrą.

Na przykład:

„Ile oczek ma kot?”

„Ile ogonków ma myszątko?”

„Ile palców rączka ma?”

„Ile w parku jest ławeczek?”

„Ile nóżek ma stołeczek?”

„Ile piłek na pianinie?”

„Ile nóg ma świerszcz w kominie?”

„Ile kwiatów jest w wazonie?”

„Ile ludzi na peronie?”

Nauczyciel prosi dzieci, żeby usiadły w kole na dywanie, rozdaje im karteczki z liczbami od 1 do 10 i prosi, żeby każde dziecko ułożyło liczby od najmniejszej do największej.

Nauczyciel prosi kilkoro dzieci, żeby odczytały jak ułożyły swoje liczby z jednoczesnym pokazywaniem ich palcem.

Nauczyciel pokazuje dzieciom dużą planszę matematyczną i prosi wybrane dzieci, żeby podchodziły do niej i wskazywały odpowiednią figurę.

Na przykład:

„Wskaż w trzecim rzędzie piątą figurę.”

Dzieci słuchają nauczyciela i odpowiadają, że w wazonach jest 10 kwiatów.

Jedno dziecko podchodzi do wazonów i podpisuje je kartonikami z cyfrą zgodnie z treścią zadania. Wszystkie dzieci wspólnie przeliczają kwiaty.

Dzieci przyglądają się liczbie 10 umieszczonej na tablicy.

Dzieci wodzą palcem po pisanej liczbie 10, którą trzyma przed nimi nauczyciel.

Dzieci odpowiadają, że z cyfry 1 i 0.

Dzieci wodzą palcem w powietrzu liczbę 10.

Dzieci siadają przy stolikach i odpowiadają, że poznały liczbę 10, a następnie piszą palcem na piasku liczbę 10.

Dzieci dobierają się w pary, siadają na dywanie i układają liczbę 10 z otrzymanych od nauczyciela klocków.

Dzieci sprzątają klocki.

Dzieci biorą od nauczyciela kartoniki z liczbą 10, szukają w sali dziesięciu takich samych elementów, kładą przy nich kartonik z liczbą 10 i ustawiają się koło nich.

Dzieci z powrotem siadają na dywanie, słuchają i obserwują nauczyciela oraz odpowiadają na pytania i wykonują jego polecenia.

Wybrane dzieci podchodzą do obrazków umieszczonych na tablicy, przeliczają ile jest na nich elementów i przyczepiają odpowiedni kartonik z cyfrą.

Dzieci siadają w kole na dywanie, biorą od nauczyciela karteczki z liczbami i układają je od najmniejszej do największej.

Wybrane dzieci odczytują w jaki sposób ułożyły swoje liczby i jednocześnie pokazują je palcem.

Wybrane przez nauczyciela dzieci podchodzą do planszy matematycznej i wskazują odpowiednią figurę.

V Podsumowanie i ocena zajęć

Nauczyciel prosi dzieci, żeby stanęły w kole na dywanie i podały sobie ręce. Dzieci mają liczyć po kolei w prawą stronę do dziewięciu, a dziesiąta osoba ma powiedzieć: „Bęc!” i przykucnąć, co oznacza, że nie bierze już dalej udziału. Zabawa trwa tak długo, aż zostanie jedna osoba.

Nauczyciel chwali dzieci za pracę i pyta :

  • „Co dzisiaj robiliśmy na zajęciach?”

  • „Do ilu liczyliście?”

  • „Które zadanie najbardziej wam się podobało?”

  • „Które zadanie było dla was trudne?”

Dzieci stają w kole na dywanie razem z nauczycielem, łapią się za ręce. Każda osoba odlicza po kolei do dziewięciu w prawą stronę, a dziesiąta osoba mówi: „Bęc!”, kuca i już nie bierze udziału w zabawie. Ostatnia osoba wygrywa zabawę.

Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:

  • „Poznaliśmy liczbę dziesięć.”

  • „Liczyliśmy do dziesięciu.”

  • „Najbardziej podobało nam się pisanie na piasku.”

  • „Żadne zadanie nie było trudne.”

3


