Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4-5 letnich
przez Izabelę Jagodzińską nauczycielkę
Przedszkola Miejskiego nr 228 w Łodzi
Obszar edukacyjny: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
Temat: Wiewiórka szykuje zapasy na zimowe czasy.
Cele ogólne:
poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku: wiewiórka,
kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi do sześciu.
Cele operacyjne:
dziecko posługuje się w czasie zabaw liczebnikami głównymi w zakresie od 1 do 6,
dziecko przeliczy wylosowane oczka na dużej kostce oraz materiał przyrodniczy (szyszki, orzechy) podczas zabawy matematycznej,
dziecko śpiewa i bawi się przy piosence „Wiewióreczko – sąsiadeczko”,
dziecko integruje się z innymi dziećmi w czasie zabawy w kole.
Metody (wg M. Kwiatowskiej):
metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, piosenka,
metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, ilustracje, sylwety,
metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Forma organizacyjna:
praca z całą grupą,
praca indywidualna.
Formy aktywności:
słowna,
ruchowa,
muzyczna,
plastyczna.
Pomoce: dwie sylwety wiewiórek na patyku, drzewo z dziuplą, koszyk z orzechami
i szyszkami, duża kostka, obręcz (dziupla wiewiórki), emblematy wiewiórek i orzechów, wesołe i smutne wiewiórki, wiersz, piosenka.
Przebieg:
Powitanie:
Witam wszystkie dziewczynki.
Witam wszystkich chłopców.
Witam dzieci, które lubią zbierać szyszki i orzechy.
Wysłuchanie wiersza „Wiewiórki” Bronisłwy Ostrowskiej przy wykorzystaniu sylwet wiewiórek.
„Wiewiórki”
Wiewiórki młode dwie
na sośnie się spotkały:
Jak pani spędza dnie?
co robi przez dzień cały?
Ja skaczę cały dzień,
ciesząc się ciepłym słonkiem,
ub śpię zaszyta w cień,
nakrywszy się ogonkiem.
A proszę pani ja, gromadzę wciąż zapasy.
Na czas gdy zima zła,
pokryje śniegiem lasy.
Rozmowa z dziećmi na temat zapasów wiewiórki w oparciu o treść utworu literackiego
i dziuplę drzewa. Wspólne przeliczenie orzechów, żołędzi i szyszek znajdujących się
w dziupli drzewa.
Zabawa w kole ze śpiewem piosenki „Wiewióreczko – sąsiadeczko”.
Sąsiadeczko, wiewióreczko,
co masz oczka czarne.
Nie bójże się, pokaż w lesie,
gdzie masz swą spiżarnię.
Wszędzie mam, tu i tam,
czego chcecie, to wam dam.
Fik – myk! Hyc – hyc!
Czego chcecie, to wam dam.
Sąsiadeczko, wiewióreczko,
co masz rude łapki,
jeśli łaska, sypnij z góry
orzeszków do czapki.
Dałabym nawet sześć,
lecz co w zimie będę jeść?
Fik – myk! Hyc – hyc!
Był orzeszek, nie ma nic!
„Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna. Na środku ustawiona duża obręcz (dziupla) oraz koszyk z orzechami i szyszkami. Dzieci rzucają po kolei kostką oraz przeliczają ilość oczek. Wylosowana liczba oczek wskazuje ile dziecko ma włożyć do dziupli orzechów i szyszek.
„Wiewiórki w dziuplach” – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje dzieci zwraca się przodem do siebie i podaje ręce tworząc dziuplę dla wiewiórki. Trzecie dziecko oznaczone emblematem jest wiewiórką i wchodzi do środka. Na zapowiedź „wiewiórki
z dziupli” dzieci oznaczone emblematem biegają po sali. Na hasło „Uwaga! lis” – wiewiórki wracają do dziupli. Zmiana 3x.
„Przysmaki wiewiórki” – wykonanie pracy przy stoliku. Narysuj w kole tyle orzechów, ile wskazuje liczba kropek w okienku: I poziom - trzy orzechy, II - poziom cztery orzechy.
„Orzeszki” zabawa integracyjna w kole. Dzieci losują z woreczka emblematy przedstawiające orzechy oraz emblemat wiewiórki. Do środka koła wchodzi „wiewióreczka”.
Kto ty jesteś?
Wiewióreczka
A ta druga?
Moja córeczka
Gdzie ty mieszkasz?
Na drzewie
Chcesz orzeszka?
No pewnie.
Orzeszki, orzeszki tańczą wokoło,
przypatrz się wiewiórko, jak nam wesoło.
Prościutko stoimy, pięknie cię prosimy,
Wybierz z nas jednego,
powiem ci smacznego.
Ewaluacja. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabaw prowadzonych przez nauczycielkę. Wybór uśmiechniętej lub smutnej wiewiórki, w zależności od tego czy dzieciom podobało się zajęcie i czy dobrze się na nim bawiło.
Opracowała: Izabela Jagodzińska
Literatura:
„Kalendarz muzyczny w przedszkolu” Urszula Smoczyńska – Nachtman,
ABC czterolatka rozkład materiału Anna Łada – Grodzicka (wiersz „Wiewiórki” Bronisławy Ostrowskiej).