SCENARIUSZ ZAJĘCIA „NASZE ZDROWIE” DLA DZIECI 6-LETNICH
Dziedzina: Aktywność w zakresie bezpieczeństwa, higieny i zachowań prozdrowotnych
Temat zajęcia: Nasze zdrowie
Treści programowe:
kształtowanie właściwych nawyków higienicznych
uświadamianie dzieciom konieczności spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia
uświadomienia dzieciom znaczenia świeżego powietrza dla zdrowia
organizowanie różnorodnych zabaw słownych z zastosowaniem technik twórczego myślenia
doskonalenie percepcji słuchowej i umiejętności czytania
Cele edukacyjne:
rozwijanie aktywnych postaw prozdrowotnych
rozwijanie aktywnego i twórczego podejścia do problemów
rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się
rozwijanie podejmowania właściwych decyzji i odpowiedzialności za nie.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
uzasadnić konieczność dbania o zdrowie
uzasadnić rolę owoców, warzyw, mleka, sera dla zdrowia
wyjaśnić potrzebę aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia
podejmuje próby twórczego myślenia i działania w różnorodnych zabawach
dokonuje syntezy i analizy słuchowej wyrazów, zaznacza spółgłoski i samogłoski w schemacie wyrazu
globalnie odczytuje wyrazy
Środki dydaktyczne: plansze tematyczne „Jak dbamy o zdrowie”, zagadki nt. zdrowia, napisy
do czytania globalnego, cegiełki do analizy wyrazów, rękawiczki, szaliki,
czapki dzieci, materiały do działań plastycznych.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie w kręgu
Powitanie dzieci które np. lubią spacery, lubią owoce, lubią ćwiczyć itp.
Dzieci, których dotyczy powitanie machają do nauczycielki ręką .
2. Zabawa integracyjna - cebulka „ Witają się części ciała”.
3. Przypomnienie sposobów dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom ( prawidłowe
odżywianie, dbanie o higienę własnego ciała, ruch na świeżym powietrzu, prawidłowe
ubieranie się w zależności od pogody, walka z zarazkami i bakteriami na podstawie plansz
tematycznych „Jak dbamy o nasze zdrowie”, wiersza Lewandowskiej „ Na zdrowie” i
doświadczeń dzieci.
B. Lewandowska „ Na zdrowie”
Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.
4. Twórcze opowiadanie „ Co by było, gdybyśmy się nie myli?”
5. Zabawa „Klejenie”.
Dzieci w parach nabierają niewidzialnego „kleju” i kleją sobie nim części ciała, z którą
skleja się z partnerem np. ramiona. Następnie udają, że są do siebie przyklejone i razem
poruszają się, wykonują różne czynności nie rozłączając się. Czarodziejska moc rozkleja
ramiona i dzieci wybierają inne części ciała, które „smarują” klejem.
6. Czytanie globalne
Rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem, odszukiwanie napisów - rozwiązań
zagadek: SPORT, ZDROWIE, ZĘBY, GIMNASTYKA, OWOCE, MLEKO.
7. Analiza i synteza słuchowa wyrazów: MYDŁO, WODA, UMYWALKA, ZDROWIE,
SZCZOTECZKA, PASTA itp. - zaznaczania w schemacie wyrazów samogłosek i
spółgłosek
8. Zabawa zręcznościowa „Ubieramy czapki, szaliki, rękawiczki”.
Dzieci dobierają się parami. Jednemu dziecku zawiązujemy oczy. Jego zadaniem jest
ubranie w przygotowane rzeczy swojego kolegi z pary. Zamiana.
9. Zabawa „Gdyby moje ciało mogło mówić”.
Dzieci losują napisy części ciała np. oko, usta, ucho, głowa, ręka.
Nauczyciel zachęca dzieci, aby ta część ciała, którą wylosowało, powiedziała, jak utrzymać
ją w dobrym zdrowiu.
10. Wypowiadanie się dzieci na temat swoich ulubionych potraw, rysowanie ich na małych
karteczkach.
11. Układanie „Słoneczka” z karteczek z rysunkami wokół napisu „Smacznego”.
Każdy promyk tworzony jest z tego samego rodzaju potraw np. słodycze, owoce, nabiał.
Porównywanie upodobań dzieci. Analizowanie, które potrawy są najbardziej lubiane i
jednocześnie zdrowe.
12. Zabawa ruchowa „Spotkajmy się w ...”
Dzieci losują napisy BAR, RESTAURACJA, KAWIARNIA. Poruszają się przy muzyce,
na przerwę ustawiają się w miejscu, gdzie umieszczony jest napis zgodny z wylosowanym.
Zmiana miejsca napisów.
13. Praca plastyczna - plakat „To służy zdrowiu, To szkodzi zdrowiu”.
Dzieci otrzymują kolorowe czasopisma i wycinają obrazki i nalepiają na jeden z plakatów.
Dzieci chętne układają z rozsypanki wyrazowej hasła do plakatów.
14. Pożegnanie - zabawa „Rękawiczki do pary”.
Każde dziecko losuje z pudła dwie rękawiczki z zamkniętymi oczami i wkłada je na
dłonie. Następnie dzieci podają sobie ręce w ten sposób, aby utworzyć z różnych
rękawiczek pary.
Opracowanie: Beata Brząkała
Nauczycielka PM 160 w Łodzi