Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu
Data: 26.09.2013 r.
Prowadzący:
Grupa: 3- latki „Żabki”
Temat kompleksowy: Chcemy być samodzielni.
Temat zajęć: Duże i małe ubrania.
Cele ogólne:
- bogacenie słownika biernego poprzez poszerzanie zakresu i treści pojęć odnoszących się do zagadnienia ubrań,
- próby zapamiętania nazw części ubioru: koszulka, spodenki, spódniczka, skarpetki, rajstopy, bluza, sweter,
- próby klasyfikowania oraz dopasowywania ubranek według wielkości: duży, mały,
- kształtowanie umiejętności odwzorowywania ruchem treści zabawy,
- kształtowanie szybkiej reakcji ruchowej na komendy słowne,
- wzmacnianie umiejętności utrzymywania coraz dłuższej koncentracji uwagi u dzieci,
- stymulowanie harmonijnego rozwoju dzieci w aspekcie słuchowo-wzrokowo-ruchowym,
- utrwalenie poznanych wiadomości poprzez ich praktyczne wykorzystanie w formie
zabawowej,
- kształtowanie pozytywnych postaw podczas zajęć.
Cele szczegółowe:
- rozróżniać i porównywać wielkości przedmiotów
- przyporządkowywać elementy wg wielkości
- posługiwać się pojęciami określającymi wielkość
- wykonywać czynności zgodnie z poleceniami n-lki
Cele wychowawcze:
- wdrożenie do umiejętności pracy samodzielnej i w grupie,
- kształtowanie i utrwalenie umiejętności samokontroli, czekania na swoją kolej,
Metody wychowawcze:
- rozmowa,
- instruktaż,
- oglądowa,
- współdziałanie w grupie,
- metoda aktywizacji,
Metody dydaktyczne:
- słowna,
- problemowa,
- praktyczna,
- aktywizująca,
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,
Literatura:
- Przewodnik metodyczny A ja rosnę i rosnę trzylatek. Wydawnictwo MAC.2012.
- Dziecięca Matematyka. Książka dla rodziców i nauczycieli. E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska Wydawnictwo WSiP.1997.
Środki dydaktyczne:
- kartoniki oznaczające wielkość (duży, mały)
- ubranka dla lalek, ubrania dla osób dorosłych/ dzieci
- dwie obręcze: mała i duża
- obrazki butów: mały i duży
Przebieg zajęć:
I .Wstęp:
Powitanie dzieci.
- witam wszystkie dzieci, które lubią duże lizaki
- witam dziewczynki, które mają wesołe minki
- witam wszystkie dzieci, które lubią się bawić lalkami
Przedstawienie planu zajęć. Wyjaśnienie na czym polegać będą dzisiejsze zajęcia
II. Przebieg zajęć:
Ubranka- zabawa dydaktyczna. Określanie, przedmiotów leżących na dywanie.
a) próby odszukania wśród ubranek dwóch części ubrań zgodnie z podanym poleceniem (duży but, mały but) i stworzenie z nich pary.
b) próby segregacji ubrań ze względu na jedną cechę (wielkość) zgodnie z podaną instrukcją i przykładem (duże ubranka- do dużej obręczy, małe ubranka- do małej obręczy).
Zabawa orientacyjno- porządkowa Przyjdź do... Zadaniem dzieci jest swobodnie poruszać się przy muzyce. Na ciszę i usłyszaną komendę słowną udają się do miejsca, gdzie umieszczono obrazek (duży but lub mały but).
Zabawa ruchowa z śpiewem. Maszerowanie po dywanie do słów piosenki. Mały krok, mały krok, hop, hop, hop. Duży krok, duży krok, hop, hop, hop.
III. Zakończenie:
Podziękowaniu dzieciom za udział w zajęciach.
Przywrócenie porządku w sali.