Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu
Data: 29.01.2014r.
Prowadzące:
Grupa: Żabki 3-latki
Miejsce: sala zajęć
Temat kompleksowy: Dokarmiamy ptaki
Temat dnia: Ptaszki w zimie
Cel główny:
- rozwijanie wrażliwości muzycznej
- stymulowanie harmonijnego rozwoju dzieci w aspekcie słuchowo-wzrokowo-ruchowym,
Cele szczegółowe:
- dziecko właściwie reaguje na sygnał dźwiękowy
- bezpiecznie porusza się podczas zabaw ruchowych
- podejmuje próby współpracy w grupie i szybkiego wykonywania poleceń
- rozwija umiejętność sprawnego poruszania się
- utrwala poprzez zabawę nowopoznane treści
Cele wychowawcze:
- kształtowanie i utrwalenie umiejętności bezpiecznego poruszania się dziecka pomiędzy rówieśnikami w czasie zabawy ruchowej
Metody wychowawcze:
- rozmowa
- instruktaż
- oglądowa
- współdziałanie w grupie
- metoda aktywizacji
Metody dydaktyczne:
- słowna
- problemowa
- praktyczna
- aktywizująca
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
Literatura:
- Przewodnik metodyczny A ja rosnę i rosnę trzylatek. cz.1 Wydawnictwo MAC.2012.
Przebieg zajęć:
I . Wstęp:
Zabawa na powitanie „Wszyscy są” śpiewanej i pokazywanej wraz nauczycielem przez dzieci
Wszyscy są
Witam was,
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy
Przedstawienie planu zajęć. Wyjaśnienie na czym polegać będą dzisiejsze zajęcia
II. Przebieg zajęć właściwych:
Słuchanie piosenki "Ptaszki w zimie" sł. T. Kubiak, muz. I. Pfeiffer
I. Biegały ptaszki, biegały
po śniegu zimnym, po białym.
Stukały dziobkiem w okienko:
"Rzućcie nam prosa ziarenko, ćwir, ćwir.
Rzućcie nam prosa ziarenko!"
II. Biegały ptaszki, biegały
po śniegu zimnym, po białym.
Ziemia na kamień zmarznięta.
" Czy o nas nikt nie pamięta, ćwir, ćwir?
Czy o nas nikt nie pamięta?"
III. Wybiegły dzieci z przedszkola,
sypią ziarenka na pola.
Ptaszki ziarenka zebrały
i dalej, furr, poleciały, furr, furr
I dalej, furr, poleciały.
Rozmowa na temat piosenki
- Czy podobała wam się piosenka?
- O co prosiły ptaszki?
- Kto pomógł ptaszkom?
- Jak dzieci z przedszkola pomogły ptaszkom?
- Jak nazywa się domek, w którym dokarmiamy ptaszki?
Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej "Ptaszki w karmniku"
Dzieci trzymają chustę animacyjną za uchwyty. Idą z nią najpierw w prawą, potem w lewą stronę. Zmianę kierunku ogłasza nauczyciel jednym klaśnięciem w ręce. Na hasło: Ptaszki w karmniku- dzieci chowają się pod chustę.
Zabawa muzyczna „Taniec ptaków”
Dzieci zakładają opaski z sylwetami ptaków: wróbla, sikory, wrony. Nauczyciel przypomina nazwy ptaków umieszczonych na sylwetach. Dzieci poruszają się po sali przy piosence
"Ptaszki z ziemie" śpiewanej przez nauczyciela. Podczas przerwy w piosence i na hasło np. Wróble, wywołane dzieci- ptaki tworzą koło i poruszają się w nim, gdy nauczyciel śpiewa ponownie piosenkę. Pozostałe dzieci poruszają się po sali poza kołem. Podczas ponownej przerwy w śpiewie zostaje wywołana następna grupa ptaków, która dołącza do koła. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie grupy ptaków utworzą koło.
III. Zakończenie:
Podsumowanie zajęć
Podziękowaniu dzieciom za udział w zajęciach
Przywrócenie porządku w sali
1