SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęć: Jabłka, jabłuszka.
Grupa: 3 latki
Data: .10.2011r.
Nauczyciel prowadzący zajęcia:
Cele ogólne:
Poznawanie darów jesieni - rozróżnianie i nazywanie wybranych owoców (rosnących w Polsce).
Poznanie znaczenia jedzenia owoców dla zdrowia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
ćwiczy ruchome narządy mowy - mięśnie policzków, warg, języka na zgłoskach: tup, chrup, la, cha
uważnie słucha, obserwuje i wykonuje polecenia,
rozwija umiejętność układania elementów w szeregu, dobierania w pary.
doskonali liczenie,
posługuje się określeniami: mniej, więcej.
rozwija sprawność ruchową,
doskonali umiejętność malowania,
odróżnia i nazywa kolor czerwony i zielony.
Metody:
słowna: rozmowa, słuchanie wiersza/piosenki, instrukcji i objaśnienia,
czynna: zadań stawianych wykonanie, samodzielnych doświadczeń,
percepcyjna: obserwacja, pokaz.
Środki dydaktyczne:
kosz z czerwonymi jabłkami,
CD - piosenka Idą drogą dzieci,
zestaw jabłek- czerwone i zielone dla każdego dziecka
kontury jabłek,
kredki
bębenek
4 szarfy
Przebieg zajęć:
Przywitanie się z dziećmi.
Nauczycielka wysyła piłeczkę do dziecka siedzącego po jej prawej stronie i wita się z nim słowami: „Cześć Jasiu”. Następnie Jasiu przekazuje piłeczkę osobie siedzącej obok witając się z nią. Piłeczka wędruje tak długo, aż znajdzie się ponownie w rękach nauczycielki.
Jabłuszka - ćwiczenia z zakresu profilaktyki logopedycznej w oparciu o tekst wiersza Patrycji Siewiery - Kozłowskiej.
Jabłuszka
Tu w koszyku leżą rumiane jabłuszka. (Policzki wypełnione powietrzem, usta zamknięte)
Bardzo się ucieszę, gdy jedno dostanę. (Język oblizuje wargi dookoła.
Schrupię bardzo chętnie rumiane jabłuszko. (Mniam, mniam)
To dla zdrowia dobre, chłopczyku, dziewuszko!
Pytania:
-Co leży w koszyku? (Jabłuszka rumiane).
-Dlaczego trzeba jeść jabłka? (Ponieważ są dobre dla zdrowia).
Wyjaśnienie określenia „rumiane jabłuszka”. Ponowna recytacja wiersza połączona z ćwiczeniami mięśni narządów mowy.
Jabłka, jabłuszka - zabawa dydaktyczna.
Każde z dzieci ma zestaw jabłek: czerwonych i zielonych. Nauczycielka za każdym razem demonstruje, jak należy wykonać zadanie i mówi, co robi (układanie jabłek w szeregach: czerwone, zielone; liczenie połączone ze wskazaniem kolejnych jabłek czerwonych, później zielonych; dobieranie w pary jabłka czerwonego i zielonego. Określanie, których jabłek jest więcej/mniej.
Idą drogą dzieci - ilustrowanie ruchem treści piosenki.
Idą drogą dzieci
Idą dzieci polną dróżką, (Maszerowanie w miejscu).
tup, tup, tup, tup, (Tupanie i śpiewanie słów tup, tup…).
tup, tup, tup, tup.
Każde dziecko je jabłuszko, (Jedzenie jabłuszek - dłoń zwinięta w pięść).
chrup, chrup, chrup, chrup, (Śpiewanie słów chrup, chrup…).
chrup, chrup, chrup, chrup.
A słoneczko złoto świeci, (Rysowanie palcem w powietrzu słoneczka - koło).
la, la, la, la, (Podskoki dookoła własnej osi i śpiewanie słów la, la…).
la, la, la, la.
I uśmiecha się do dzieci, (Rysowanie palcem w powietrzu uśmiechu).
cha, cha, cha, cha, (Śpiewanie słów cha, cha…).
Cha, cha, cha, cha.
Pytania:
-Co robiły dzieci? (Szły polną dróżką).
-Co jadły? (Jabłuszko).
-Co robiło słoneczko? (Świeciło złoto).
Ponowne śpiewanie piosenki połączone z ilustrowaniem ruchem jej treści.
Rozrzucone jabłka - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Dzieci stoją w gromadce przed nauczycielką. Na hasło: „Rozrzucam jabłka” - dzieci uciekają i zatrzymują się w przysiadzie podpartym. Na hasło: „Zbieram jabłka” - dzieci przychodzą do nauczycielki w tempie podanym na bębenku (marsz). Gdy wszystkie dzieci podejdą nauczycielka rozrzuca jabłka.
Gonimy jabłuszko” - zabawa bieżna.
Nauczycielka wybiera dziecko, które będzie jabłuszkiem. Dziecko - jabłuszko, ucieka, reszta grupy goni je bez łapania. Po krótkim biegu nauczycielka zmienia jabłuszko. Nauczycielka zwraca uwagę, aby podczas biegu dzieci nie potrącały się.
Wspinamy się po drabince - zabawa z elementem równowagi.
Nauczycielka układa z szarf drabinkę na podłodze. Dzieci ustawiają się w rzędzie jedno za drugim. Przechodzą po koli przez drabinkę, stawiając stopy między szarfami - szczebelkami. Dzieci starają się tak stanąć, aby nie nadepnąć na szarfę.
Jabłko” - wykonywanie zadania z wyprawki.
Wskazywanie na obrazku jabłka i listka. Malowani czerwoną kredką jabłka, a zieloną listka.
Uwagi i spostrzeżenia nauczyciela obserwującego zajęcia:
Zakres obserwowanych działań |
poziom wysoki |
poziom zadowalający |
poziom wymagający doskonalenia |
Przygotowanie nauczyciela do zajęć |
|
|
|
Świadomość celów realizowanych podczas zajęć |
|
|
|
Dobór metod i środków dydaktycznych do celów zajęć |
|
|
|
Sposób prowadzenia zajęć |
|
|
|
Aktywności uczniów (zaangażowanie) |
|
|
|
Uwzględnienie w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć indywidualnych możliwości dzieci |
|
|
|
Intensywność pracy (tempo zajęć) |
|
|
|
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
................................................ ................................................ Podpis nauczyciela prowadzącego zajęcia Podpis nauczyciela obserwującego zajęcia