Scenariusz zajęć dla zespołu edukacyjno - terapeutycznego
(III klasa gimnazjalna)
Termin: 24 stycznia 2003r.
Miejsce: ZSS nr4 w Łodzi
Osoba prowadząca: Danuta Stolle - Grosfeld
Czas trwania zajęć: ok. 240 min.
Skład zespołu: Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
i znacznym.
Temat ośrodka tygodniowego: Zabawy i sporty zimowe.
Temat ośrodka dziennego: Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie.
Cele ogólne:
Zapoznanie uczniów ze skutkami zabaw w miejscach niedozwolonych.
Kształtowanie pełnej świadomości o zagrożeniach czyhających na lodzie i śniegu.
Cele szczegółowe:
Uczeń powinien:
posegregować ilustracje przedstawiające zabawy latem i zimą
wskazać wśród wielu ilustracji te, które przedstawiają zabawy na śniegu i lodzie
nazwać zabawy na śniegu i lodzie
wymienić charakterystyczne cechy pory roku - zima
rozumieć i wyjaśnić znaczenie określeń: niebezpieczeństwo czyha na lodzie, niebezpieczne zabawy
dostrzec związki przyczynowo skutkowe
porządkować w logicznej kolejności obrazki z historyjki obrazkowej
dokonać analizy treści wysłuchanego tekstu
czytać cicho ze zrozumieniem i dopasowywać wyrazy do obrazków
czytać całymi wyrazami (globalnie)
formułować poprawną odpowiedź na postawione pytanie
przepisać wyrazy stosując staranne, kształtne pismo i właściwe połączenia między literami
odróżniać zdania prawdziwe i fałszywe
właściwie reagować na polecenia nauczyciela
prawidłowo (bez zniekształceń) obrysować szablon zewnętrzny sanek - prowadzić ołówek przy krawędzi zewnętrznej obrysowanego kształtu.
wyciąć sanki nożyczkami po wyznaczonej linii i zagiąć wzdłuż wyznaczonych linii
przeliczyć elementy zbioru w zakresie 10 zachowując poprawną kolejność liczebnika
znać pojęcia: więcej, mniej, tyle samo
wiedzieć, że nie można wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne
współpracować z kolegą z ławki w zakresie dbałości o ład i porządek w czasie pracy
Metody pracy:
m. oparta na obserwacji
m. poszukująca (pogadanka)
m. waloryzacyjna (ekspresyjna)
m operatywna (realizacja zadań trudnych)
Formy pracy:
1. Forma organizacji nauczania - dzienny ośrodek pracy
2. Forma organizacji pracy uczniów:
zbiorowa, jednolita i zindywidualizowana
indywidualna zróżnicowana w ramach grupy
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające letnie zabawy (jazda na rowerze, jazda na wrotkach, gra
w piłkę, budowanie zamków na piasku itp.)
ilustracje przedstawiające zimowe zabawy (lepienie kulek śniegowych, lepienie bałwana jazda na sankach jazda na łyżwach, hokej na lodzie, kulig)
tekst opowiadania pt.: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie”
ilustracje duże przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach.
małe obrazki przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach
etykietki z wyrazami tak - nie
lizaki w kształcie dłoni w kolorze czerwonym i zielonym szablony przekreślające ilustracje (x)
szablony sanek
mazaki, nożyczki, długopisy, kleje
płatki śniegu z bibuły i z papieru
papier do formowania kulek
etykietki ze zdaniami np.:
Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu ulicy i jezdni.
Nie wolno jeździć na łyżwach na zamarzniętym stawie.
Nie wolno doczepiać sanek do samochodów.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
Powitanie nauczyciela z uczniami:
podanie każdemu ręki
powiedzenie „Dzień dobry”
Ustalenie dnia tygodnia:
wymawianie całym zdaniem nazwy dnia - „Dzisiaj jest......”
zaznaczenia strzałką dnia na planszy z nazwami dni.
utrwalenie pojęć: wczoraj - „Wczoraj był..................”, jutro - „Jutro będzie...............”.
Sprawdzenie listy obecności i zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki:
na liście tygodniowej uczniowie odwzorowują, bądź piszą po śladzie swoje imię
i nazwisko
na liście miesięcznej uczniowie piszą swoje imię i nazwisko.
Obserwacja zmian przyrodniczych i analiza stanu pogody oraz zaznaczenie na klasowych kalendarzach,
obserwacja pogody przez okno
słone opisanie pogody
wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie
na tygodniowym kalendarzu
narysowanie kredkami bieżącej pogody na miesięcznym kalendarzu.
Nawiązanie do tematu dziennego ośrodka pracy.
Nauczyciel odwołuje się do tygodniowej tematyki pracy i zdobytych wiadomości poprzez:
wychwycenie przez uczniów charakterystycznych zmian zachodzących w przyrodzie zimą (śnieg, lód, mróz, zaspy, zamieć, gołoledź itp.)
przypomnienie prośby z listu Pani Zimy do dzieci i z listu dzieci do Pani Zimy
(zabawy na śniegu i lodzie)
wyszukanie i segregowanie przez uczniów ilustracji przedstawiających zabawy związane z zimą i ich poprawne nazywanie
Ustalenie tematu lekcji. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki, na których z jednej strony napisany jest wyraz, a z drugiej strony cyfra. Zadaniem uczniów jest ułożenie liczb
w kolejności od najmniejszej do największej po odwróceniu kartek odczytanie
przez jednego ucznia tematu zajęć
Praca poznawcza uczniów. Obserwacja ukierunkowana połączona z działaniem
i opracowanie zebranego materiału.
Analiza treści wysłuchanego opowiadania - Nauczyciel głośno czyta opowiadanie
pt.: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie”. Uczniowie wypowiadają się na temat wysłuchanej treści. Nauczyciel pomaga uczniom w analizie treści tekstu, w doskonaleniu związków przyczynowo - skutkowych zadając im pytania.
Układanie historyjki obrazkowej zgodnie z przebiegiem zdarzeń w opowiadaniu
pt: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie” - Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustracje związane z poszczególnymi wydarzeniami opowiadania.
Wspólne porządkowanie historyjki obrazkowej - Uczniowie porządkują obrazy na tablicy zgodnie z przebiegiem wydarzeń.
Analiza treści ilustracji zabaw zimowych w miejscach bezpiecznych i niebezpiecznych.
Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustracje zabaw zimowych w miejscach bezpiecznych
i niebezpiecznych (jazda na sankach, jazda na łyżwach, kulig, gra w hokeja).
Uczniowie wypowiadają się na temat treści ilustracji, a nauczyciel pomaga uczniom
w dostrzeżeniu związków przyczynowo - skutkowych..
Ekspresja oderwana.
Uczniowie segregują na tablicy obrazki wg kryterium: bezpieczne zabawy - niebezpieczne zabawy. Dobierają wyrazy tak - nie do obrazków oraz za pomocą szablonu przekreślają obrazki przedstawiające zabawy niebezpieczne.
Następnie wybrani uczniowie cicho czytają przestrogi (np. Nie wolno zjeżdżać na sankach
w pobliżu ulicy) i dopasowują je do obrazków.
Praca indywidualna.
Uczniowie otrzymują zestaw obrazków z zabawami w miejscach bezpiecznych
i niebezpiecznych, segregują je wg kryterium: bezpieczne zabawy - niebezpieczne zabawy i naklejają je na kartki.
Następnie za pomocą flamastra przekreślają obrazek z niebezpiecznymi zabawami
i dopasowują wyrazy tak - nie do ilustracji.
Ekspresja plastyczno - techniczna.
Uczniowie obrysowują szablony sanek, wycinają nożyczkami i zaginają wzdłuż narysowanych linii. Wspólnie oglądają wystawkę swoich prac.
Zajęcia końcowe:
Uporządkowanie miejsca pracy.
Podsumowanie dziennego ośrodka pracy
omówienie przebiegu zajęć
przypomnienie najważniejszych nowych wiadomości i sprawdzenie ich zrozumienia
Na podsumowanie ośrodka dwie zabawy
lepienie kulek śniegowych
zadania fałszywe i prawdziwe.
Zabawa polegająca na lepieniu kulek śniegowych - Uczniowie formują kulki śniegowe
z białego papieru w tym samym czasie nauczyciel formuje kulki, ale w środek każdej wkłada kamyk. Uczniowie obserwują poczynania nauczyciela, analizują i oceniają
jego zachowanie.
Każdy uczeń przelicza wykonane przez siebie kulki i wspólnie określają, kto ma więcej, kto ma mniej, a kto tyle samo kulek.
Zabawa „Zdania fałszywe i prawdziwe” polegająca na różnicowaniu przez uczniów zdań fałszywych i prawdziwych - Nauczyciel wypowiada zdania dotyczące zabaw zimowych
a uczniowie reagują na treść zdań, starając się wychwycić zdania fałszywe i prawdziwe.
Prawidłowe zrozumienie treści zdań uczniowie potwierdzali podnosząc lizaki
czytający z napisem tak lub nie
nie czytający koloru zielonego lub czerwonego
Przykłady zdań:
Kule lepimy z twardego śniegu.
Jeździmy na łyżwach po zamarzniętym śniegu. Jeździmy na sankach w miejscach
z dala od ulicy.
W hokeja gramy na ulicy.
Bałwana lepimy ze śniegu w parku.
Ocena zachowania i pracy uczniów:
pochwały
nagrody
Pożegnanie się nauczyciela z uczniami:
podanie każdemu ręki
powiedzenie „Do widzenia”.
Ćwiczenia śródlekcyjne:
rozsypywanie przez uczniów płatków śniegowych w trakcie wspólnego śpiewania piosenki o zimie
dmuchanie przez uczniów płatków śniegowych w trakcie recytowania
przez nauczyciela wierszy o zimie.
Ćwiczenia te będą prowadzone w momencie zaobserwowanie przez nauczyciela znużenia, przemęczenia, czy zniechęcenia uczniów.