SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU
NR 54 W BIELSKU- BIAŁEJ
Grupa: 4- 5 latki
Prowadząca: Biegun Barbara
Data: 16.04.2010 r.
Temat kompleksowy:„Dbamy o zdrowie w okresie wiosny”
Temat zajęcia: „Wiosenne zabawy przy muzyce"- rozwijanie aktywności
muzycznej dziecka wyrażającej się w śpiewie, ruchu, grze na instrumentach. Utrwalenie I, II zwrotki piosenki „Kurczątka”, nauka III zwrotki piosenki.
Cele główne:
kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji muzycznej
doskonalenie percepcji słuchowej
Cele szczegółowe:
rytmizacja prostych tekstów
określanie nastroju mówionego tekstu
rozpoznawanie piosenki po fragmencie melodycznym
rozpoznawanie i nazywanie instrumentów perkusyjnych, niemelodycznych, gra na
instrumentach
improwizacje rytmiczne przy muzyce
reakcja na dźwięki w rejestrach wysokich i niskich oraz natężenie dźwięku
poznanie przysłowia związanego z kwietniem
Metody pracy:
słowna ( objaśnienia, rozmowa)
czynna ( śpiew dzieci, improwizacje muzyczno- ruchowe, rozwiązywanie zagadek
słuchowych, gra na instrumentach perkusyjnych)
oglądowa (pokaz gry na instrumentach perkusyjnych)
Formy pracy:
z cała grupą
Środki dydaktyczne:
instrumenty perkusyjne niemetodyczne (trójkąt, grzechotka, tamburyno)
płyta CD - „ABC 5 latka"- MAC EDUKACJA
płyta CD do piosenki „Podaj rękę partnerowi"-
niebieskie szarfy
opaska dla lisa
Literatura:
„Wychowanie muzyczne w przedszkolu"- Krystyna Przybylska, WSiP, 2005
„Moje 5 lat- scenariusz zajęć muzyczno- ruchowych"- Elżbieta Konarska MAC-
Edukacja, 2001 r.
„Metodyka wychowania przedszkolnego"- Dorota Malko, WSiP, 1990 r.
„Tańce, zabawy i pląsy przy muzyce dla dzieci w wieku przedszkolnym"- R. Doman,
I. Biśto, J. Koszyca - Wydawnictwo „Przedszkolak"- Lublin 2003r.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Podaj rękę partnerowi"- utrwalenie słów i ilustracja
piosenki ruchem.
2. Krótka rozmowa kierowana na temat nowej pory roku- wykorzystanie piosenki
„Kwiecień" do utrwalenie nazwy miesiąca- kwietnia i zapoznania przysłowiem
„Kwiecień, plecień, poprzeplata, trochę zimy, trochę lata"- wyjaśnienie znaczenia
przysłowia.
3. Zabawa teatralna do przysłowia- nauczycielka mówi tekst przysłowia w różny
sposób ( smutno wesoło, ze strachem, groźnie) - dzieci próbują określić nastrój.
Samodzielne mówienie tekstu przez dzieci.
„Dzieci na spacerze"- zabawa przy muzyce. Reagowanie na różny rodzaj
akompaniamentu. Rozpoznawanie odgłosu deszczu i burzy.
„Jaka to piosenka"- rozpoznanie piosenki po fragmencie melodycznym. Śpiew I i II
zwrotki piosenki „Kurczątka". Nauka III zwrotki piosenki metodą za głosem
nauczycielki.
Zabawa ilustrowana do piosenki „Kurczątka"
„Lis i kurki"- reakcja na dźwięki w skrajnych rejestrach. Zabawa przy
akompaniamencie pianina.
Zabawa relaksująca i oddechowa — marsz przy akompaniamencie pianina, na
przerwę w muzyce dzieci się zatrzymują i głęboko oddychają- zwracanie uwagi na
wdychanie powietrza nosem i wypuszczanie ustami.
Opracowała: Biegun Barbara